Ukratko, ceo život je provela proučavajući uticaj reči na mozak i obrnuto. Njena predavanja iz neurolingvistike i psiholingvistike su bestseleri i za specijaliste i za obične ljude.
Mozak je svejed
Uglavnom, još nismo otkrili glavnu tajnu rada obaveštajne službe, priznaje Černigovskaja. Za svaku osobu, geni i iskustvo stvaraju lični unutrašnji svet, potpuno drugačiji od univerzuma u blizini. Niko ne zna zašto se to dešava: vidimo isto more, ali svačije asocijacije, osećanja i postupci su različiti.
Jedno se može reći sa sigurnošću, a Tatjana Vladimirovna je to ponavljala svaki put tokom svojih emisija i govora različitoj publici: naš mozak ništa ne zaboravlja! Ništa uopšte. Jede sve što vidi i čuje. A ono što jede je ono što jede. Ako svoj mozak napunimo glupim emocijama, mislima, primerima – intelekt se u svojim reakcijama oslanja upravo na ovo:
„Ako „hranimo“ mozak negativnošću, gde onda možemo da nabavimo pilulu za intoksikaciju informacijama? Mozak nije sito, sve što stigne tamo ostaje. Mora sve da uznemiri: mi nismo gospodari onoga što se dešava u našem mozgu. Dakle, barem nema potrebe da se tu stavljaju dodatne negativne stvari. Ovo važi za sve, bez obzira da li ste pametni ili glupi. Nemojte čak ni puštati lošu muziku u svoj mozak, ona se tamo zaglavi i onda je nemoguće boriti se protiv nje. Znate kako da „pritisnete dugme“ na vreme i isključite izvor negativnosti? — Tatjana Černigovskaja.
Zašto se ovo dešava?
Verovatno, po Pavlovljevom zakonu: ako ima previše nečega, na primer, negativnih informacija, onda mozak odlučuje da su to okolnosti u kojima se mora preživeti. I prilagođava se. Čovekov karakter i njegovi postupci se menjaju tako da može da preživi pritisak negativnih fajlova, modernim rečima.
Ako svako od nas ima svoj lični unutrašnji svet, i on je promenljiv, onda smo u stanju da ga promenimo sami:
Umesto dosadnih vesti, podesite svoj feed tako da češće nailazite na zanimljive događaje koji razvijaju intelekt i emocionalnu sferu. Ovo je pogodno i za Internet i za okolno oflajn okruženje - uobičajenu kancelariju, prijateljsko okruženje, hobije.
Kontrolišite sopstvene emocije i reakcije na tuđe reči ili postupke. Nije uzalud aristokrate učili svoje naslednike da uvek budu mirni, prijateljski raspoloženi i verni svom društvenom krugu. Ima u tome nečeg racionalnog i iskonskog.
Filtrirajte svoj društveni krug. Zašto u svoj život puštate ljude koji vam nisu baš zanimljivi, ali se na sve načine trude da budu vidljivi, u šali ili ironično vas uvrede i obezvređuju vaša dostignuća? Nema potrebe. Neka otplove na druge obale.
Izaberite sve što ćete koristiti da ojačate svoj intelekt: knjige, vesti, koncerti, predavanja, izložbe. To ne znači skrivanje od negativnosti. To znači kloniti se nje, jer ona ništa ne daje umu i srcu osim rupe u duši.
Ne budi lenj da učiš ceo život. Sama Černigovskaja je prvo diplomirala na Filološkom fakultetu, a onda je iznenada promenila svoj vektor: savladala je biofiziku, akustiku i senzornu fiziologiju. I shvatila sam da mozak ne može da miruje, ne treba mu pauza. U suprotnom, naš računar na vozilu pokvari.
Černigovska je odbranila jednu od svojih disertacija analizirajući zamišljene svetove šizofreničara. Saosećamo sa bolesnima, ali ovi ljudi tako detaljno opisuju svoje fatamorgane da želimo da verujemo u njih. Ne znamo odakle dolaze ovi univerzumi, ali to ne znači da ne postoje, napisao je naučnik koji je proučavao ljudski mozak bolje od mnogih.
Negativ ne možete dodirnuti rukama, ali on je tu, kao crna boja u tubi. I ona postaje obimna, ispunjava mozak, počinje da utiče na postupke i život pod plemenitim izgovorom da nas štiti od nas samih. Definitivno je bolje bez negativnosti.
Prevod teksta:
https://www.cluber.com.ua/lifestyle/samorazvitie-lifestyle/2023/09/ne-kormite-mozg-negativom-czitata-tatyany-chernigovskoj-o-tom-kak-vycherknut-plohoe-iz-zhizni/
Prevod i obrada Jelena Muratović - bebamur.com