Svet je postao transparentniji i svi znaju ko šta radi
„Mi se igramo sa digitalnim svetom. Svi sedimo za kompjuterima, svi imamo gedžete u džepovima. Ne možete ništa da uradite povodom toga. Ali virtuelnost sveta raste. Sa ovim dolazi i porast onoga što su Amerikanci spremali da proglase pandemijom mentalnih bolesti. „Gugl generacija“ je već rođena - deca koja imaju previše transparentnu granicu između stvarnog sveta stvari i virtuelnog sveta, gde provode sve svoje vreme. Vidim ozbiljnu opasnost u tome“, rekala je profesorica.
Prema njenim rečima, postoji rizik da ljudi prestanu da budu biološka vrsta, jer su čip u glavi, veštački organi itd. odavno prestali da budu elementi naučne fantastike. „Ovo se sada može uraditi“, primetila je ona.
Još jedna opasnost, prema Černigovskoj, jeste da je svet postao transparentniji i da svi znaju ko šta radi : „Ali biće još gore. Jer genom je najtajnija stvar koju čovek treba da ima. Ali ova tajnost se ne može održati. Biće u nekoj bazi podataka."
To je naglasila i Černigovska
U ovim uslovima veoma je važno školovati decu
„Umetnost nije u tome da mlada dama iz dobre porodice treba da zna ko je Vivaldi. Ne, ne o tome. Mora da ima drugačiji način razmišljanja. To je drugačiji svet ophođenja sa svetom.
Dakle, deca moraju imati slobodan mozak. Ne bi trebalo da sede u zalihama, vezani za stolicu, i da rade kao Merivana; kako ih ona uči. Dakle, čitava paleta svih umetnosti – muzike, slikarstva, baleta – treba da bude dostupna ljudima“, kaže profesor.
Prema istraživaču, ako umetnost nije dostupna javnosti, jaz između intelektualaca i drugih će se proširiti. „Razumemo da ćemo imati ogroman jaz. Verovatno ćemo morati da kupimo ostrvo u okeanu i da kupimo vojsku da nas štiti od ostatka stanovništva planete“, zaključila je ona.
Autor: Tatjana Černigovskaja
Prevod teksta: https://econet.ru/articles/178526-tatyana-chernigovskaya-my-zaigralis-v-tsifrovoy-mir
Prevod i obrada Jelena Muratović - bebamur.com