BebaMur
.
  • Početna
  • Video
  • Blog
  • Nauka
  • Duhovnost
  • Psihologija
  • Mudrost
  • Nadahnuće
  • Donirajte

Da li ste ikada upijali tuđe emocije kao da ste sunđeri?

8/9/2021

0 Comments

 
Picture
​Emocionalna zaraza je aspekt koji generalno pogađa ekstremno epatične ljude. Saznajte kako da se zaštitite. Upijajući emocije drugih u prošlosti, kako ste se osjećali?
Sigurno ste sreli prijatelja koji je srećan zbog projekta, čiji vas je entuzijazam motivisao da krenete putem koji ste već imali na umu. Međutim, ubrzo nakon toga naleteli ste na bivšeg školskog druga koji vam je pričao o tome kako su stvari za njega loše i koji je izgubio nadu. Posle ovog poslednjeg sastanka vjerovatno ste odlučili da je bolje ne rizikovati. Ovo je jasan primjer šta znači apsorbovati emocije drugih, fenomen poznat i kao emocionalna zaraza.

Apsorbovanje emocija drugih znači, u praksi, dopustiti sebi da te emocije utiču na naše raspoloženje. Ako smo okruženi pesimističnim ljudima, i mi ćemo početi biti pesimistični. Čak i ako nam stvari idu dobro ili ako smo zadovoljni svojim ciljevima. Emocionalna zaraza nas dovodi do preuzimanja emocija koje nisu naše.

Upijanje emocija drugih nije sinonim za empatiju


Sklonost apsorbovanju tuđih emocija može dovesti do mišljenja da ste previše empatični i to je delimično tačno. Međutim, dobro je znati da postoje velike razlike između empatije i emocionalne zaraze. Pogledajmo neke od njih:

Empatija: to je sposobnost da se stavite na mjesto drugih, uzmete u obzir njihova osjećanja i razumete njihovo gledište u vezi sa događajima. Međutim, ovo duboko razumevanje ne vodi oslobađanju od svojih emocija.

Emocionalna zaraza: neko prisvaja osjećanja drugih. Ovo može direktno uticati na vašu osobu sa ozbiljnim posledicama. Podložni ste emocionalnom zamahu koji dozvoljava tuđim emocijama  da usmjere vaš život.

"Mogu da razumem šta vam se dešava, pa čak i osetim. Međutim, ne moram vaša osjećanja učiniti mojim, jer bi to moglo imati uticaja na mene. "
Empatija je vještina koja potiče od neurona ogledala, kako je to rekao Daniel Goleman u svojoj knjizi "Social Intelligence". Prema autoru, u ljudskom mozgu boravi grupa neurona koji se aktiviraju na isti način kada se radnja izvrši u prvom licu i kada se posmatra.

Ova aktivacija vam omogućava da se usaglasite sa drugima i razumete šta osjećaju. Ovo uopšte nije loše, naprotiv, omogućava nam da izgradimo zdrave odnose. Međutim, uvijek se mora paziti da se ne upiju emocije drugih.

Da li je moguće izbeći upijanje emocija drugih ljudi?

Odgovor na ovo pitanje je "da", ali to nije lako. Kada se prepustite empatiji, do te mjere da niste u mogućnosti da postavite granice, granica između vaših i emocija drugih nestaje. Kako to možete izbeći?

Okružite se pozitivnim ljudima

Ovo je prvi korak koji je takođe zanimljiv, budući da ako upijamo emocije drugih, možemo se uveriti da su one barem pozitivne. Izuzetno je lijepo osjećati se motivisanim i željnim novih aktivnosti.

Odabir ljudi sa kojima ćete se družiti omogućava vam da izbjegnete emocionalni talas koji vas preplavi kada sretnete četiri pozitivne i četiri negativne osobe u jednom danu. Istina je da ovo neće uvijek biti moguće izbeći, ali ako napravite mjesta u svom životu čak i pozitivnim ljudima, dobićete veću ravnotežu.

Empatija nam pomaže da razumemo šta drugi osjećaju, kako bismo bili razumljiviji. Ali ova sposobnost vam omogućava da se stavite na mjesto drugog, a ne da prisvojite njegove emocije.

Razmislite kako se vi osjećate u tom trenutku

Kada upijate emocije drugih ljudi, uvijek je važno razmisliti o tome šta osećate. Zašto se želja za preduzimanjem projekta budi u nama kada nam neko drugi priča o svojim uspjesima? Koji je razlog zašto se osjećamo tužno kada nam prijatelj priča o tome koliko je njihov odnos loš?

Emocionalna zaraza često mnogo govori o nama. Na primjer, u prvom slučaju vjerovatno imamo san u fioci koji se još nismo ostvarili zbog naše nesigurnosti. U drugom scenariju, međutim, možda uzrok treba tražiti u našim strahovima ili u sećanju na vezu koja nam je ostavila gorak ukus u ustima.

Razumevanje naših emocija omogućava nam da se stavimo na pravu udaljenost kako bismo izbjegli apsorbovanje emocija drugih. Jer u stvari oni nisu naši, iako su možda nekada bili. Nemamo ista iskustva kao drugi. Ovo je razlog zašto, iako je moguće razumeti i biti saosećajan sa onima oko nas, ne smemo stvarati sopstvena osjećanja koja nas se ne tiču.

Emocionalna zaraza troši i izaziva umor. Da li ste ikada upijali emocije drugih kao da ste sunđeri? Da li ste već znali kako da postavite ograničenja?


Prevod teksta:https://lamenteemeravigliosa.it/assorbire-le-emozioni-altrui-vi-e-mai-capitato/

Prevod i obrada Ana Muratović -  bebamur.com
​

0 Comments

Your comment will be posted after it is approved.


Leave a Reply.

    Pretražite sajt
    Podijeli
    BebaMur.com
     Kopiranje i prenošenje teksta na druge portale strogo je zabranjeno!

    DMCA.com Protection Status

    Categories

    All
    Bajke
    Biografije
    Dokumentarni Film
    Dostojevski
    Društvo
    Društvo
    Duhovnost
    Ekart Tol
    Ezoterija
    Greg Brejden
    Gurdjijev
    Herman Hese
    Karma
    K.G. Jung
    Kozirjev
    Kvantna Fizika
    Mudrost
    Nadahnuce
    Nauka
    Osho
    Poezija
    Price
    Psihologija
    Tesla
    Tolstoj
    Torziono Polje
    Vakcine
    V. Zeland
    Yan
    Zanimljivosti
    Zdravlje

- Menu
Početna  Video   Blog    Nauka - Nikola Tesla - Nikolaj Kozirjev - Pjotr Garjajev Duhovnost - Ošo -Greg Brejden - Vadim Zeland Psihologija Mudrost Nadahnuće

Copyright © 2015