Slučajnost ili sudbina?
Svakako se ponekad dešavaju stvari koje nas iznenade: upoznavanje nekoga na određenom mjestu i u određenim okolnostima, ta sreća koja se neočekivano pojavi, ta odluka koju donosimo ne znajući zašto ... Da li je to slučajnost ili možda misteriozna uzročnost?
U stvarnosti je dobro imati otvoren um, način razmišljanja koji ne postavlja granice ili prepreke pred bilo kakvom vrstom informacija ili stimulansa. Ali pitanje se vrti oko postojanja sudbine. Ako to prihvatimo, u stvari prihvatamo i činjenicu da o većini onoga što se dešava ne može niko da odlučuje, pa je to nešto što prevazilazi naše razumevanje, a možda je čak i izvan naše svesti. Pa gdje su niti naše odgovornosti? Kako možemo biti odgovorni za nešto što ne kontrolišemo?
S druge strane, međutim, postoji i neophodan koncept "slobodne volje" prema kojem je svaka osoba uslovljena svojim izborima, ličnom istorijom i u društvu koje im omogućava da slijede određene sklonosti, a ne druge.
Kao što je pisac Giovanni Papini jednom rekao, "sudbina ne vlada bez tajnog saučesništva instinkta i volje" jer priča o svakom od nas nije zapisana u zvijezdama, već u stvarnosti, u svakodnevnom životu koji nas stalno stavlja na test da dokažemo koliko vrijedimo. Slobodni smo da sebi postavimo ciljeve i da ih dostignemo, ali takođe je tačno da nasumičnost postoji i da je ponekad nasumičnost toliko jedinstvena da ne možemo izbeći neobjašnjivu auru magije. Ljudi, koliko god bili racionalni, oduvijek su voljeli taj dodir neobjašnjivosti i magije.
Naši životi su često skup slučajnosti i činjenica bez logike, to je istina, ali držanje uzdi naše sudbine, nešto je što nam omogućava da budemo odgovorniji.
Prevod teksta: https://lamenteemeravigliosa.it/credete-nel-destino/
Prevod i obrada Ana Muratović - bebamur.com