Kako da naučimo da cenimo sebe?
Naravno, tome smo naučeni. Roditelji, autoritativni rođaci, nastavnici. Svi oni ljudi koji su nam se tada činili upućeni, pravi, jaki. Uglavnom, verovali smo im, jer je neko morao da veruje, trebalo je naći nekakav koordinatni sistem za život.
Desilo se da mi u detinjstvu ne biramo autoritativne ljude – oni se nekako sami biraju. Evo dobili smo takvu majku i takvog oca – morate im verovati.
I tako često dobijete tako obezvređenu majku ili takvog oca koji obezvređuje. Ko kažu, kažu, „nemaš šta da dižeš nos“, „I ja sam dobio uspeh, dobio sam peticu“, „a ćerka Zoje Petrovne tako lepo plete, a šta si ti uradila?“ ... Dešava se i da kažu: „nećeš uspeti da postaneš doktor, nisi baš pametna devojka“ ili „slab si dečko, nemaš šta da ideš u avijaciju“.
I kako da ovaj dečak ili ova devojčica ne veruje da će tata ili mama, čak i ako je sve to jako tužno i uvredljivo, morati da se podrazumevaju, jer jednostavno nema alternative – deca su premala da bi bila kritična prema rečima njihovi roditelji... Psiha još nije dovoljno zrela za to.
Često klijenti na konsultaciji psihologa kažu: ništa mi tako nisu rekli, da nisam dostojan nečega, a moja majka je uvek bila druželjubiva, a moj otac je bio normalan, ali iz nekog razloga se osećam malim, neprocenjivim, suvišno...
Jer postoji verbalni način komunikacije – reči, a postoji i neverbalni – gestovi, mimika, ponašanje. I, u stvari, ne možete ništa sakriti od svoje dece.
Postepeno, kada odrastemo, dolazi do dodeljivanja roditeljskih stavova i odnosa roditelja prema nama. I sami postajemo roditelji koje smo imali. Ako smo bili obezvređeni, onda postajemo isti depresirajući u odnosu na sebe.
Kako devalvacija funkcioniše u odraslom dobu
Već sam rekao da je devalvacija zaštitni mehanizam psihe od nepodnošljivih osećanja. Nekada su ova osećanja doživljavali roditelji pored nas. Oni su nas se, na primer, stideli – kada smo na tako nespretan način ispričali ovu rimu ili nespretno pokušali da na takav način prikažemo ovaj ples. Posramili su se pred ostalim rođacima koji su došli da vide, a roditelji su pokušali da priguše ovu sramotu: „E, to je to, Dašenko, nećeš biti pevačica, nema ništa od toga“. „Petenka, šta ti ovo treba, diži se sa stolice.“
Ili je zavist, na primer, bila nepodnošljiva. I kakva je lepa ćerka odrasla, a ne onakva kakva sam ja bila u mladosti! I zlatne lokne, i tanak struk. Hmm... Pa šta s tim? U ovome nema ničeg takvog, sebi običnog, kao i svakom drugom. A moja majka kaže: "Ti si kao i svi ostali, običan." Ili „Evo, Ljudka ima boljuveličinu, ali vam takav izrez ne pristaje, skinite ovu haljinu!