U svojoj novoj knjizi "Savršeni geni" (Super Genes), Dipak Čopra govori o tome kako promjene u načinu života mogu da ponovo pokrenu zdravlje na genetskom nivou.
Koji je cilj, uskočiti u takozvano "radikalno blagostanje"? I šta to znači?
- Mogu samo da kažem da je moj život bio upravo takav - kaže Čopra. - I znam ljude sa istim takvim iskustvom, znači da je sve moguće.
Dipak Čopra, je dobio nadimak terapeut "prorok alternativne medicine" , obučivši se za neuroendokrinologiju - nauku o hemijskim procesima u mozgu. Svoj rad je posvetio istraživanju veze između fizičkog i mentalnog samoosjećanja.
Čopra je sam sebi najbolja reklama. Sledeće godine, će napuniti 70 godina.
- Šokiran sam - kaže - jer moja biološka starost nije viša od 35.
Svoju unutrašnju mladost postiže:
- krepkim, spokojnim snom svake noći;
- malo meditirajući svakodnevno;
- zdravim emocijama kao što su ljubav, saosjećanje, radost i spokojstvo uma;
- najmanje 10.000 koraka dnevno;
- i na kraju, dobrom ishranom.
- Dok napune pet godina, ili čak deset, djeca u svemu slijede svoje roditelje - kaže Čopra. - Djeca ne slušaju ono što vi govorite, već prate šta radite. To se dešava zbog neurona ogledala. Učimo da imitiramo.
Budimo realni. Pokušavajući da se poboljša fizička forma, ishrana, san i emocionalno stanje istovremeno, može se postići preopterećenost. Pa, koja tada zdrava navika mora biti prioritet?
- Odvojte za sebe nekoliko minuta iznova i iznova tokom dana, - kaže Čopra. - Samo radite nešto jednostavno: obratite pažnju na svoje disanje, na primjer. Dobro je početi od toga - tokom veoma malog intervala vremena.
Završavamo razgovor, poželio sam mu dobro veče, nema sumnje da će tako i biti. Uopšte da li Čopra nekad ima loš dan?
- Ja nikada ne osjećam stres - kaže on, a to je djelimično zahvaljujući posebnom ritualu prije spavanja.
Svake noći sjednem na krevet i sjećam se tog dana, kao da gledam film na ekranu gdje sam ja u glavnoj ulozi. Radim to oko tri minuta, a zatim kažem sebi: danas već postaje san i dam mu da ode. Ni za šta se ne vežem i stoga ostajem emocionalno slobodan.
U svojoj novoj knjizi "Savršeni geni" (Super Genes), Dipak Čopra govori o tome kako promjene u načinu života mogu da ponovo pokrenu vaše zdravlje na genetskom nivou.
5 principa blagostanja
- Tipičan savremeni režim ishrane može lako dovesti do zapaljenja(inflamacije), koji zatim mogu dovesti do različitih hroničnih bolesti ili gojaznosti.
- Da biste smanjili rizik od zapaljenja, treba dodati probiotike u ishranu, supstance koje štite organizam od upale. Na primjer, za doručak jesti kašu sa bananama, mekinja i svjež sok od pomorandže.
- Upotrebljavati probiotsku hranu koja sadrži aktivne bakterije, jednom dnevno zbog zdravlja crijeva. To mogu biti aktivni jogurt, kisjeli krastavci ili kisjeli kupus.
- Jedite svjesno, jedite samo kad ste zaista gladni, i zaustavite se kada osjetite da ste se najeli.
- Odmjerite određenu dozu grickalica i stavite u činiju; nikada ne jedite direktno iz pakovanja.
- U osnovi hroničnog stresa uglavnom leže tri faktora: ponavljanje, nepredvidljivost i nedostatak kontrole. Razmislite o psu koji laje pod vašim prozorom: ne znate kada će prestati, i nemate nikakvu mogućnost da ga zaustavite.
- Smanjite pozadinsku buku i broj ometajućih nadražaja na poslu. Takođe, izbegavajte mnogo poslova: bavite se u svakom trenutku samo nečim jednim.
- Odlazite sa posla na vrijeme barem tri puta nedeljno i ne nosite da radite kući. Neka kancelarija ostane u kancelariji.
- Izbegavajte ljude koji su izvori pritiska i sukoba. Čak i normalno kancelarijsko ponašanje sa njihovim dvosmislicama i spletkama je izvor stresa, sve do opasnosti od potpune emocionalne iscrpljenosti.
- Ako morate jako da se borite sa negativnim emocijama, zamolite svog ljekara da vam propiše kognitivno-bihejvioralnu terapiju.
Trening
- Tajna vježbanja je: ići i ne zaustavljati se. Bolje je biti aktivan na niskom nivou tokom cijelog života nego biti blizu nivoa profesionalnog sportiste, a zatim potpuno prekinuti vježbanje.
- Na poslu, ustajte i krećite se svaki sat i pola pauze za ručak posvetite kretanju, čak i ako je to šetnja u okrugu.
- Provodite više vremena u prirodi: šetajte najmanje 5-10 minuta, tri puta dnevno.
- Sprijateljite se sa više aktivnih prijatelja i pridružite se njihovim aktivnostima. Planirajte zajednički trening sa svojim prijateljima ili partnerom dva puta nedjeljno.
- Slobodno vrijeme provodite kreativno, smislite nešto drugo osim TV-a i Interneta.
- Pomažite dobrovoljno onima kojima je pomoć potrebna, u čišćenju, krečenju i popravkama. Ovo će koristiti vašoj fizičkoj formi kao i duhovnom rastu.
San
- Neka vaša spavaća soba bude maksimalno tamna. Ako potpuni mrak nije moguć, nosite masku za spavanje.
- Popijte čašu toplog bademovog mlijeka, bogatog kalcijumom, koji ima sposobnost da proizvodi melatonin - hormon koji reguliše faze sna i buđenja.
- Eksperimentišite sa biljnim čajevima, koji su dobri za dobar san: kamilica, valerijana, Hristov venac, lavanda ili kava-kava.
- Probajte ajurvedsku samomasažu (abhjanga), u kojoj se koristi toplo susamovo ulje i sa njim nežno trljaju ruke, noge, vrat i torzo (vidi video tutorial na YouTube).
- Ne ignorišite nesanicu. Nekoliko studija povezuje poremećaj spavanja sa pojavom Alchajmerove bolesti i visokog krvnog pritiska.
- Preuzme odgovornost za svoja osjećanja. Blagostanje zavisi od sreće, iako mnogi ljudi ne vide tu povezanost.
- Napravite spisak pet posebnih stvari koje vas čine srećnim, i svaki dan radite barem jednu od njih.
- Ustanovite "politiku dobrih vijesti" tokom jela, bilo da je to izbor radio stanice ili tema za razgovor za stolom.
- Sjećajte se situacija iz prošlosti kada ste bili srećni, i učite od njih, bilo ga je to obnova nekadašnjih hobija ili kontakta sa starim prijateljem.
- Osjetite buduće zadovoljstvo - osjetite kako vaše odluke vam mogu pomoći u budućnosti da se osjećate dobro isto tako, kao danas.
Prevod teksta: econet.ru
Prevela: Beba Muratović - bebamur.com