BebaMur
.
  • Početna
  • Video
  • Blog
  • Nauka
  • Duhovnost
  • Psihologija
  • Mudrost
  • Nadahnuće
  • Donirajte

Duboko disanje: jednostavan način da živite bolje

10/3/2019

0 Comments

 
Picture

​Duboko disanje pomaže da se smiri uznemirenost, stres i anksioznost; dobro disanje da bi se živjelo bolje je princip fizičkog i mentalnog blagostanja koji nam omogućava da napravimo pauzu između žurbe i pritisaka sa kojima moramo živjeti. Osim toga, ovaj tip disanja nam omogućava da se povežemo sa sobom i sa našim životnim potrebama.
U mnogim kulturama, proces disanja se smatra nevoljnim činom, koji garantuje naš opstanak i na koji mi posvećujemo malo pažnje. Mnogi od nas su dio hiperventilisanog svijeta i odjednom, kada osjetimo potrebu ili radoznalost za vežbanje joge ili svjesnosti shvatamo da je disanje više od samo udisanja vazduha.
​
​Moram da podsjetim sebe da dišem, skoro da moram da podsjetim svoje srce da kuca!

~ Emili Bronte

​U ovom ritmičnom procesu ekspanzije i kontrakcije, disanje takođe predstavlja stalan polaritet koji vidimo u prirodi, kao što su noć i dan, buđenje i san, mir i oluja, proljeće i zima. To je ciklus koji ima svoja pravila i svoja vremena, svoju unutrašnju melodiju i nevjerovatne koristi ako se radi ispravno.

Mnogi od nas dišu brzo i površno i ne koriste u potpunosti kapacitete pluća, koja se samo šire. Pod normalnim uslovima, udišemo 17-18 puta u minuti. Međutim, u slučaju anksioznosti ili stresa, stopa respiracije se povećava, čak i do 30 udisaja. To je rizik. 

Disanje do dna i na kontrolisan način ima višestruke koristi, reguliše različite procese i obezbjeđuje izlaz iz mnogih negativnih emocija u koje upadamo u svakodnevnom životu.

Ako naučimo da dišemo dobro da li bi živijeli bolje?
​
Picture
Duboko sporo disanje

Postoji vrlo zanimljiv podatak koji zaslužuje refleksiju: disanje je jedna od rijetkih tjelesnih funkcija koje radimo i dobrovoljno i nehotice. To je odličan način da inteligentno kontrolišemo tijelo i tako poboljšamo kvalitet života.

Dobrovoljno i svjesno disanje može uticati na automatsko disanje. Na taj način poboljšavamo krvni pritisak, srčani ritam, cirkulaciju, probavu i mnoge druge tjelesne funkcije.
Sada je moguće da se mnogi od vas pitaju da li postoje naučni dokazi o koristima dubokog disanja, kao što se vjeruje u mnogim istočnim kulturama. Mora se reći da nekoliko studija, kao što je ona objavljena u naučnom časopisu Harvard Health, potvrđuje da naše tijelo ima koristi od sporog dubokog disanja.

Kada duboko dišemo, ali iznad svega polako, kiseonik može doći do ćelija tijela i nivo CO2 u krvi se ne smanjuje. Došli smo do zaključka da je najkorisniji tip disanja u ovom smislu dijafragmatičan: duboko disanje vazduha, puštanje da ulazi kroz nos i potpuno popunjava pluća, podižući donji deo abdomena.

Prednosti dubokog disanja

Nekoliko puta u životu smo čuli "Ništa, samo duboko udahni". To je kao čarolija, čarobna riječ koja je jednom izrečena i sprovedena u praksu, stvara blagostanje po cijelom tijelu, skoro trenutno olakšanje koje uspijeva da smiri tijelo i reorganizuje um. Ova strategija bi garantovala mnogo više koristi ako bismo se navikli da je svakodnevno sprovodimo u praksu, kako bismo je pretvorili u naviku.

Evo nekih promjena koje možemo primjetiti:

  • Poboljšava ćelijski metabolizam organizma.
  • Omogućava nam da bolje upravljamo stresom i anksioznošću.
  • Spavamo bolje.
  • Probava je manje teška.
  • Manje patimo od bolova u mišićima, od glavobolje i migrene.
  • Bolje se fokusiramo na aktivnosti koje moramo da radimo.
  • Poboljšava posturalnu osu i smanjuje bol u leđima.
  • Učimo da se više fokusiramo na "ovdje i sada".
​
Picture
Učimo da praktikujemo duboko disanje

Kao što smo vidjeli na početku članka, u prosjeku dišemo oko 17 puta u minuti. Cilj dubokog disanja je disanje 10 puta u minuti. Jasno je da to ne možemo uraditi prvi put kada pokušamo, ali malo po malo, iz dana u dan postizaćemo taj cilj koji će neminovno rezultirati blagostanjem.
​
​Život nije samo disanje, to je mnogo više.

~ Mao Tse-tung
Evo kako se praktikuje duboko disanje:
​

  • Prvo, potražite udobno mjesto za sjedenje i držite leđa ravno. Nosite udobnu odjeću, ostavljajući područje struka i trbuha slobodnim, bez pritiska pantolana ili pojaseva.
  • Ispravite grudi naprijed, opustite ramena i zatvorite oči.
  • Stavite jednu ruku na grudi, a drugu na stomak.
  • Udahnite polako i duboko 4 sekunde.
  • Tokom disanja, trebalo biste da osjetite kako vam se ruka na stomaku podiže mnogo više od ruke na grudima.
  • Držite vazduh 5 sekundi, a zatim ga ispustute za 7 sekundi.
Počnite sa ovim ritmom, kada mognete kontrolisati disanje, možete promjeniti vrijeme da biste mogli da uradite u proseku 10 udisaja u minuti. Malo po malo, primjetićete koristi u smislu fizičkog zdravlja i adekvatnog mentalnog opuštanja kojim ćete se bolje suočiti sa svakodnevnim životom.

Šta čekate? Počnite danas!

Prevod teksta: https://lamenteemeravigliosa.it/respirazione-profonda-vivere-meglio/ 

Prevele: Ana i Beba Muratović - bebamur.com ​​​​​​​​
​

0 Comments

Your comment will be posted after it is approved.


Leave a Reply.

    Pretražite sajt
    Podijeli
    BebaMur.com
     Kopiranje i prenošenje teksta na druge portale strogo je zabranjeno!

    DMCA.com Protection Status

    Categories

    All
    Bajke
    Biografije
    Dokumentarni Film
    Dostojevski
    Društvo
    Društvo
    Duhovnost
    Ekart Tol
    Ezoterija
    Greg Brejden
    Gurdjijev
    Herman Hese
    Karma
    K.G. Jung
    Kozirjev
    Kvantna Fizika
    Mudrost
    Nadahnuce
    Nauka
    Osho
    Poezija
    Price
    Psihologija
    Tesla
    Tolstoj
    Torziono Polje
    Vakcine
    V. Zeland
    Yan
    Zanimljivosti
    Zdravlje

- Menu
Početna  Video   Blog    Nauka - Nikola Tesla - Nikolaj Kozirjev - Pjotr Garjajev Duhovnost - Ošo -Greg Brejden - Vadim Zeland Psihologija Mudrost Nadahnuće

Copyright © 2015