Duboko disanje pomaže da se smiri uznemirenost, stres i anksioznost; dobro disanje da bi se živjelo bolje je princip fizičkog i mentalnog blagostanja koji nam omogućava da napravimo pauzu između žurbe i pritisaka sa kojima moramo živjeti. Osim toga, ovaj tip disanja nam omogućava da se povežemo sa sobom i sa našim životnim potrebama.
Moram da podsjetim sebe da dišem, skoro da moram da podsjetim svoje srce da kuca!
~ Emili Bronte
U ovom ritmičnom procesu ekspanzije i kontrakcije, disanje takođe predstavlja stalan polaritet koji vidimo u prirodi, kao što su noć i dan, buđenje i san, mir i oluja, proljeće i zima. To je ciklus koji ima svoja pravila i svoja vremena, svoju unutrašnju melodiju i nevjerovatne koristi ako se radi ispravno.
Mnogi od nas dišu brzo i površno i ne koriste u potpunosti kapacitete pluća, koja se samo šire. Pod normalnim uslovima, udišemo 17-18 puta u minuti. Međutim, u slučaju anksioznosti ili stresa, stopa respiracije se povećava, čak i do 30 udisaja. To je rizik.
Disanje do dna i na kontrolisan način ima višestruke koristi, reguliše različite procese i obezbjeđuje izlaz iz mnogih negativnih emocija u koje upadamo u svakodnevnom životu.
Ako naučimo da dišemo dobro da li bi živijeli bolje?
Postoji vrlo zanimljiv podatak koji zaslužuje refleksiju: disanje je jedna od rijetkih tjelesnih funkcija koje radimo i dobrovoljno i nehotice. To je odličan način da inteligentno kontrolišemo tijelo i tako poboljšamo kvalitet života.
Dobrovoljno i svjesno disanje može uticati na automatsko disanje. Na taj način poboljšavamo krvni pritisak, srčani ritam, cirkulaciju, probavu i mnoge druge tjelesne funkcije.
Kada duboko dišemo, ali iznad svega polako, kiseonik može doći do ćelija tijela i nivo CO2 u krvi se ne smanjuje. Došli smo do zaključka da je najkorisniji tip disanja u ovom smislu dijafragmatičan: duboko disanje vazduha, puštanje da ulazi kroz nos i potpuno popunjava pluća, podižući donji deo abdomena.
Prednosti dubokog disanja
Nekoliko puta u životu smo čuli "Ništa, samo duboko udahni". To je kao čarolija, čarobna riječ koja je jednom izrečena i sprovedena u praksu, stvara blagostanje po cijelom tijelu, skoro trenutno olakšanje koje uspijeva da smiri tijelo i reorganizuje um. Ova strategija bi garantovala mnogo više koristi ako bismo se navikli da je svakodnevno sprovodimo u praksu, kako bismo je pretvorili u naviku.
Evo nekih promjena koje možemo primjetiti:
- Poboljšava ćelijski metabolizam organizma.
- Omogućava nam da bolje upravljamo stresom i anksioznošću.
- Spavamo bolje.
- Probava je manje teška.
- Manje patimo od bolova u mišićima, od glavobolje i migrene.
- Bolje se fokusiramo na aktivnosti koje moramo da radimo.
- Poboljšava posturalnu osu i smanjuje bol u leđima.
- Učimo da se više fokusiramo na "ovdje i sada".
Kao što smo vidjeli na početku članka, u prosjeku dišemo oko 17 puta u minuti. Cilj dubokog disanja je disanje 10 puta u minuti. Jasno je da to ne možemo uraditi prvi put kada pokušamo, ali malo po malo, iz dana u dan postizaćemo taj cilj koji će neminovno rezultirati blagostanjem.
Život nije samo disanje, to je mnogo više.
~ Mao Tse-tung
- Prvo, potražite udobno mjesto za sjedenje i držite leđa ravno. Nosite udobnu odjeću, ostavljajući područje struka i trbuha slobodnim, bez pritiska pantolana ili pojaseva.
- Ispravite grudi naprijed, opustite ramena i zatvorite oči.
- Stavite jednu ruku na grudi, a drugu na stomak.
- Udahnite polako i duboko 4 sekunde.
- Tokom disanja, trebalo biste da osjetite kako vam se ruka na stomaku podiže mnogo više od ruke na grudima.
- Držite vazduh 5 sekundi, a zatim ga ispustute za 7 sekundi.
Šta čekate? Počnite danas!
Prevod teksta: https://lamenteemeravigliosa.it/respirazione-profonda-vivere-meglio/
Prevele: Ana i Beba Muratović - bebamur.com