Kako naučiti da prihvatite svoja osećanja
Neophodno je vratiti izgubljeno, prihvatiti sopstvena osećanja kao deo sebe, priznati njihovo prisustvo. Nije uvek lako, ali je moguće.
1. Naučite azbuku osećanja
Odgovori „Ne znam“, „Ne razumem šta nije u redu sa mnom“ ukazuju na prisustvo potisnutih osećanja. Upoznajte sebe, zainteresujte se za sebe, ovo će vam povećati samopoštovanje, biće vam lakše da se snađete. Vaša osećanja nisu besmislena, neophodna su i važna za razumevanje sebe i drugih ljudi kada ih demonstrirate.
Počnite sa jednostavnom paletom: strah, bes, gađenje, tuga, stid, krivica, nežnost, radost, zadovoljstvo, interesovanje, iznenađenje, zahvalnost.
2. Oseti sebe
Osećanja se registruju u telu. Obično osećamo svoje emocije: u grlu, rukama, grudima, stomaku. Poznavanje senzacija vašeg tela će vam pomoći da povežete svoja iskustva sa emocionalnim jezikom koji ste naučili.
3. Verbalizirajte svoja osećanja
Ovo će i vama i vašem partneru dati razumevanje „šta se sada dešava“. Govor je pre svega instrument mišljenja, a tek onda – komunikacije. Reći „šta osećam“ daje vam, pre svega, razumevanje onoga što osećate.
Svaka akumulirana energija će zahtevati oslobađanje u nekom trenutku. Imamo sposobnost da obuzdamo – da zadržimo svoja osećanja, ali ne i da ih kontrolišemo. Nismo u stanju da nepovratno potisnemo svoja emotivna stanja, ona će se sigurno vratiti.
Autor Slava Solovjev
Prevod teksta: https://econet.ru/articles/emotsionalno-zdorovoe-obschenie
Prevod i obrada Jelena Muratović - bebamur.com