BebaMur
.
  • Početna
  • Video
  • Blog
  • Nauka
  • Duhovnost
  • Psihologija
  • Mudrost
  • Nadahnuće
  • Donirajte

Evo zašto vas život u malim prostorima čini srećnijima

27/6/2021

0 Comments

 
Picture
​Obično smo navikli da sanjamo o idealnom domu sa širokim otvorenim prostorima, mnogo velikih soba, stepeništa, prostranih kuhinja i možda čak dva ili više kupatila ... ali da li je to ono što pruža sreću ili možete li živjeti dobro, a možda i bolje u malom prostoru?
Naučiti  kako živeti u malim stanovima je japanska filozofija života koju je izvestio Dominikue Loreau u svojoj knjizi „Živjeti u malom - radost življenja na pregršt kvadrata“ gdje autor objašnjava važnost spokoja i bitnih stvari, eliminišite suvišno, baš kao  u Japanu.

Ova filozofija života ne samo da pomaže da živite u malim sredinama, već vas tjera da ponovo otkrijete radost uklanjanja onoga što iz vašeg života nije ni potrebno.

Život u malim i skučenim kućama apsurdno daje više slobode, možda je dovoljno razmisliti o vremenu koje je potrebno za čišćenje i sređivanje velike kuće.

Pored toga, manje kuće takođe mogu uštedeti novac, kako za iznajmljivanje, tako i za kupovinu samog imanja, kako za minimalan namještaj, tako i za operativne troškove poput električne energije ili grejanja i održavanja.

Autor ove knjige Dominikue Loreau je francuska esejistkinja koja živi u Japanu od 1970. godine, u ovom regionu, gdje ljudi uglavnom žive u vrlo malim stanovima, drži lekcije i seminare o tome kako živjeti život na najjednostavniji mogući način. Druga poznata knjiga istog autora je "Umjetnost jednostavnosti".

Ako mislite da u Japanu ništa nije izgrađeno da bi dugo trajalo, samo pogledajte drevni šintoistički hram Ise koji se ruši i obnavlja na svakih dvadeset godina, japanske mikro kuće savršena su kombinacija kuća prilagođenih potrebama pojedinca ili porodice . Iz tog razloga je toliko važno da u tim malim prostorima postoji red, a da se suvišno eliminiše.
"Kuća mora da dozvoli fizički i psihički odmor, lakše je živjeti kad imate malo, jer predmeti komplikuju život, troše vrijeme i energiju. Živjeti u malom prostoru, dakle, ne znači biti zadovoljan, već imati više vremena za sebe i za druge, za intelektualne i duhovne aspekte života. Ukratko, stvarno bogatstvo je živjeti sa malo: ono što Japanci nazivaju seihin (dostojanstveno siromaštvo) ."

Japanska kultura ne širi prostor, naprotiv, nastoji da ga umanji, a tako je i sa svetlošću, više vole da je njihov dom mesto obogaćeno igrama senki i odsjaja koje i ljude i predmete čine elegantnijima i tajanstveni, umjesto presvijetlog okruženja. Više vole kompaktne enterijere sa intimnom i diskretnom atmosferom.

Nameštaj nema veliku važnost, dio je onih stvari koje u životu ne bi smele da postanu fokus.

Uklonite ono što je pretrpano, velike sofe koje razdvajaju ljude, velike stolove koji udaljavaju riječi i poglede, nameštaj koji odvlači pogled od onoga što je zaista važno. 

Tačno je  da za nas zapadnjake ova životna filozofija može biti klaustrofobična. Ali preispitivanjem mjesta u kojem živite, možete postići kompromis, a da ne završite u mikro kućama, već eliminišući suvišno koje krade vrijeme i energiju. Naučite da napravite mjesto u svom životu.

Prevod teksta:https://www.eticamente.net/64885/vivere-in-piccoli-spazi-ecco-perche-rende-piu-felici.html

Prevod i obrada Ana Muratović -  bebamur.com
​

0 Comments

Your comment will be posted after it is approved.


Leave a Reply.

    Pretražite sajt
    Podijeli
    BebaMur.com
     Kopiranje i prenošenje teksta na druge portale strogo je zabranjeno!

    DMCA.com Protection Status

    Categories

    All
    Bajke
    Biografije
    Dokumentarni Film
    Dostojevski
    Društvo
    Društvo
    Duhovnost
    Ekart Tol
    Ezoterija
    Greg Brejden
    Gurdjijev
    Herman Hese
    Karma
    K.G. Jung
    Kozirjev
    Kvantna Fizika
    Mudrost
    Nadahnuce
    Nauka
    Osho
    Poezija
    Price
    Psihologija
    Tesla
    Tolstoj
    Torziono Polje
    Vakcine
    V. Zeland
    Yan
    Zanimljivosti
    Zdravlje

- Menu
Početna  Video   Blog    Nauka - Nikola Tesla - Nikolaj Kozirjev - Pjotr Garjajev Duhovnost - Ošo -Greg Brejden - Vadim Zeland Psihologija Mudrost Nadahnuće

Copyright © 2015