Vjerovatno ste čitali ili slušali da nakon "40 godina" ljudi neizbježno počinju da dobijaju na težini, a za to je kriv metabolizam, ili razmjena materija. On se usporava sa godinama, a mi se gojimo. Sada poslušajte najnovije vijesti iz svijeta nauke.
Postoje različite faze metabolizma
Osim toga, postoje tri faze metabolizma, i sve su aktivne. Upravo o njima je riječ kada se kaže, da neki proizvodi ili vidovi kretanja mogu da "uspore" ili "ubrzaju" metabolizam.
Prva faza - je razmjena materija za vrijeme jela. Ispostavilo se da dok žvaćemo, gutamo i varimo, takođe izgorimo malu količinu kalorija (oko 10% od dnevnih potreba). Ovo se zove "termički efekat hrane". Ovaj proces se može ubrzati (sasvim malo), ako pijete stimulirajuća pića (na primjer, zeleni čaj ili kafu), ili da jedete dosta proteina, začinjenog sa biberom i čiliem. Međutim, ne očekujte na takav način da ćete izgubiti kilograme - empirijski je dokazano da se radi o gramima. Proizvodi, za ubrzavanje metabolizma, neznatno skidaju težinu.
Bolje je odmah preći na drugu fazu aktivnog sagorijevanja kalorija - kretanjem!
Svako kretanje - ako se penjete stepenicama, nervozno šetate naprijed nazad po kancelariji ili radite vježbe dok se ne oznojite, tjera vas da trošite energiju. To je druga faza - metabolizam tokom fizičkog opterećenja.
Dakle, ako želite da smršate, važne su samo poslednje dvije faze.
Pri tome takođe je važan karakter opterećenja. Na primjer, mnogi misle da je snažan trening - šipke, tegovi, i takve stvari - omogućava da efikasnije izgore kilogrami, ali istraživanja to ne potvrđuju. Činjenica je da različiti organi i djelovi našeg tijela izgore različite količine kalorija i mišići ovdje nijesu na prvom mjestu. Mozak, na primjer, troši više kalorija nego bicepsi.
Evo šta kaže Klod Bušar, profesor genetike, biomedicinskog centra Univerziteta u Luizijani:
"Funkcija moždane aktivnosti to je oko 20% metabolizma u stanju mirovanja. Zatim dolazi srce, koje radi neprekidno - još 15-20%. Zatim - bubrezi, pluća i druga tkiva. Na mišiće ide je oko 20-25%. "
Stoga, iako su vježbe u teretani - korisne, jačaju zdrave navike, ne očekujte da će vam pomoći da ozbiljno ubrzate metabolizam. Bolje je da radite te vrste kretanja pri kojim sve radi: srce aktivno kuca, pluća snažnije dišu, to jeste kardiotreninge:
- hodanje,
- trčanje,
- plivanje i tako dalje.
U suštini, ispostavilo da je tajna jednostavna i veoma obična: prvo, sa godinama mi se jednostavno manje krećemo - ne samo da se ne bavimo sportom, već jednostavno manje pješačimo i više sjedimo. I drugo - prestajemo da osvješćujemo potrebe svog tijela u ishrani. Mehanizam koji kontroliše apetit, sa godinama počinje lošije da radi; ne shvatamo da je vrijeme da se zaustavimo, i dodajemo.
Zaključak je samo jedan: ne svaljujte sve na metabolizam, on nije kriv. Potrebno je samo da se više krećete i smanjite porcije.
Međutim, postoji i izreka o tome:
Teške savjete niko ne slijedi, jer su previše teški. A jednostavne - jer su previše jednostavni.
Autor: Ksenija Čurmantjeva
Prevod teksta: econet.ru
Prevela Beba Muratović - bebamur. com