BebaMur
.
  • Početna
  • Video
  • Blog
  • Nauka
  • Duhovnost
  • Psihologija
  • Mudrost
  • Nadahnuće
  • Donirajte

Kako funkcioniše naš um i zašto ponekad donosimo rizične odluke

18/3/2022

0 Comments

 
Picture
​Često će vam se tokom života dešavati da stvarate neprijatne situacije ili da učestvujete u događajima u kojima niste imali upravljačku moć. Motivacija je prilično jednostavna, naš mozak je veoma složena mašina sastavljena od svesnog dela koji možemo da vidimo analiziranim i nesvesnog dela koji je van naše kontrole. Koliko puta ste doneli rizične odluke? Možda ste posle vrlo kratkog vremena požalili ili ste se bar zapitali kako je moguće da ste doneli baš tu odluku.                                          
Nije teško razumeti: nešto u vama će vas natjerati da napravite najrizičniji izbor, ali koji ste na kraju želeli. Konkretno, u periodu naše mladosti svi smo pravili greške i sudeći o njima u retrospektivi ne morate da ih ocenjujete na negativan način. Vjerovatno ste i vi tokom donošenja tih odluka bili u jednom konfuznom i posebnom, periodu svog života, tačnije adolescencija. Tokom godina, pogrešne odluke su se smanjivale i konačno ste naučili da razumete šta vas pokreće, ali s vremena na vreme, čak i danas, donosite izbore bez razumevanja razloga iza njih.

Hajde da pokušamo da razumemo kako mozak funkcioniše i zajedno vidimo zašto ste ponekad skloniji da pravite naizgled intestinalne izbore.

Svesno i nesvesno: dva dela od kojih je mozak napravljen

Ljudski mozak se može podeliti na svesne i nesvesne funkcije. Prvi su ono što obično povezujemo sa mišlju, odnosno sa svime što vizualizujete u svom umu. Svesni deo mozga obično može da razmatra samo jednu po jednu temu: multitasking je pobožna iluzija. U stvari, misao je prilično ograničena jer nije u stanju da razmotri nekoliko aspekata u isto vreme. Ako bismo zamislili mogući oblik svesnog dela našeg uma, to bi bila ravna linija. Prvo analizirate problem i pronađete rešenje, a zatim prelazite na sledeći problem.

Nesvesno je, pak, sasvim drugačije. U stvari, može da skladišti i obrađuje mnogo informacija u isto vreme. Međutim, da bi to uradio, on vam to neće saopštiti: naučićete nove informacije a da toga niste svesni. Čak se i obrada podataka u nesvesnom delu našeg mozga odvija u grupi, zbog čega je teško fokusirati izbore koje vodi nesvesno. Prošle misli, prošla iskustva i buduća razmišljanja preklapaju se u nesvesnom. Iz tog razloga izbore koji su naizgled intestinalni zapravo diktira nesvesna strana našeg uma.
Koliko informacija naučite u jednom danu?

Svakog dana u životu ste bombardovani informacijama svih vrsta, čak i ako toga niste svesni. Na jednostavnom putu do posla sretnete stotine ljudi i vidite beskonačan broj objekata. Pokušajte da razmislite da li se sećate nekih detalja o ljudima koje ste juče sreli na ovom putovanju. Prilikom pokušaja, možda će vam se u glavi pojaviti sećanje na neki malo zamagljen detalj, koji vas je verovatno pogodio bez posebnog razloga. Ili ste se ikada setili nekog beznačajnog detalja iz razgovora sa nekim? Takođe u ovom slučaju, informacija, ma koliko beskorisna, prošla je kroz vaše nesvesno mesto gde je držana iz nekog skrivenog razloga.

Naš mozak je složena i beskonačna mašina, zbog čega je tako teško razumeti kako funkcioniše. Ako nađete da morate da se suočite sa situacijama koje su nastale usled izbora koje ste doneli, ali ne razumete u potpunosti, možda bi bilo dobro da zastanete na trenutak i razmislite. Nesvesno je teško razumeti, ali to nije nešto izolovano od ostatka vašeg uma: introspekcijom ćete moći da razumete šta zaista želite.


Prevod teksta: https://aprilamente.info/non-puoi-controllare-tutto-quello-che-avviene-nella-tua-mente/

Prevod i obrada Ana Muratović -  bebamur.com

0 Comments

Your comment will be posted after it is approved.


Leave a Reply.

    Pretražite sajt
    Podijeli
    BebaMur.com
     Kopiranje i prenošenje teksta na druge portale strogo je zabranjeno!

    DMCA.com Protection Status

    Categories

    All
    Bajke
    Biografije
    Dokumentarni Film
    Dostojevski
    Društvo
    Društvo
    Duhovnost
    Ekart Tol
    Ezoterija
    Greg Brejden
    Gurdjijev
    Herman Hese
    Karma
    K.G. Jung
    Kozirjev
    Kvantna Fizika
    Mudrost
    Nadahnuce
    Nauka
    Osho
    Poezija
    Price
    Psihologija
    Tesla
    Tolstoj
    Torziono Polje
    Vakcine
    V. Zeland
    Yan
    Zanimljivosti
    Zdravlje

- Menu
Početna  Video   Blog    Nauka - Nikola Tesla - Nikolaj Kozirjev - Pjotr Garjajev Duhovnost - Ošo -Greg Brejden - Vadim Zeland Psihologija Mudrost Nadahnuće

Copyright © 2015