BebaMur
.
  • Početna
  • Video
  • Blog
  • Nauka
  • Duhovnost
  • Psihologija
  • Mudrost
  • Nadahnuće
  • Donirajte

Kako se najbolje nositi sa kritikom?

9/1/2021

0 Comments

 
Picture
Pravljenje grešaka dio je čovjekove prirode. Međutim, od njih možemo mnogo naučiti, pa čak i poboljšati svoj način postojanja. Da bismo to učinili, moramo biti svijesni šta smo pogrešili. To nije lako:ponekad, zapravo, ne shvatimo greške koje pravimo ... dok drugi to čine.
U tome nam kritike mogu pomoći. Kada nas neko kritikuje, pokušava da nam kaže nešto o nama što mu se ne sviđa. Ovi predlozi za poboljšanje mogu biti tačni ili ne moraju odgovarati stvarnosti. Takođe možemo osjetiti potrebu da želimo da promenimo ono što nam je rečeno, bilo da to odgovara stvarnosti ili ne. Pročitajte kako biste saznali kako se možemo nositi sa kritikama.

 "Nažalost, pola stvari koje govore o meni su istinite."
-Amy Winehouse

Kako odgovoriti na kritike koje nas se tiču?

Kritika obično negativno utiče na nas. Obično ih tumačimo kao negativno gledište za koje nam je rečeno da nas povređuje. Istina je, međutim, da se na njih može gledati kao na predlog za poboljšanje. Da ih, dakle, protumačimo kao sredstvo kojim drugi komuniciraju one radnje, ponašanja ili poslove koje smo mi radili i koji im se nisu dopali.

Isto tako, važno je usvojiti strategije za reagovanje na najbolji mogući način na kritiku i naučiti to raditi na pravi način. 

 "Kritika nikada neće biti dobrodošla, ali je neophodna."
-Winston Churchill

Budući da niko nije savršen, nije rijetko tokom cijelog života da se suočimo sa kritikama. Prvo, moramo da shvatimo da li se kritika koja nam je upućena tiče nas ili ne.
Picture
Odnosno, moraćemo da razumemo da li smo zainteresovani za poboljšanje tog određenog aspekta ili ne. U ovom slučaju moraćemo da budemo sigurni da razumemo šta drugi pokušavaju da nam kažu. Da bi bolje razumeli, moguće je postavljati pitanja kako bi se utvrdilo da li kritika ima stvarnu osnovu. Među mogućim pitanjima koja nalazimo:
  • Na šta mislite?
  • Gdje to primećujete?
  • Kada i / ili gde se to dogodilo?

Šta možemo učiniti da odgovorimo na kritike koje odgovaraju stvarnosti?

Na taj način ćemo moći da razlikujemo kritike koje odgovaraju stvarnosti i one koje ne odgovaraju. Moći ćemo da shvatimo koje su konstruktivne, a koje destruktivne. Kako bismo se trebali ponašati kad smo suočeni s konstruktivnom kritikom, u kojoj je očigledno šta nam govore?
Istina je, čak i ako znamo da su istinite, često nismo u mogućnosti da se nosimo sa njima. Iz tog razloga, prije svega, moramo biti u stanju da prihvatimo ove kritike bez opravdanja. Jednom kada se to uradi, moraćemo da odlučimo da li je naša namjera da promijenimo ono što nam je rečeno ili ne. Jednom kada shvatite da želite da se promijenite, promjena nije laka.

Da bismo se promijenili i poboljšali sledeći sugestije drugih, prvo moramo to saopštiti drugoj osobi. Jednostavno "u pravu si, neće se ponoviti" je više nego dovoljno. Ako vidimo da naš sagovornik insistira da nas kritikuje, koristimo tehniku oborenog zapisa. Sastoji se u ponavljanju iste rečenice nekoliko puta bez započinjanja rasprave.

"Činite ono što smatrate da je u vašem srcu, jer ćete ionako biti kritikovani. Bićete prokleti ako to učinite i  prokleti ako ne učinite."
~Eleanor Roosevelt

Postoje slučajevi kada nam je promjena posebno komplikovana. U tim slučajevima moraćemo da objasnimo drugima koliko je promjena za nas teška, tražeći pomoć u pronalaženju alternativa. Na taj način će nas druga osoba saosećati. Međutim, morate biti oprezni, jer se defanzivom može stvoriti napetost između dvije strane.

Konačno, čak i ako kritike upućene nama odgovaraju stvarnosti, ne moramo se menjati. U ovom slučaju, ono što možemo je da se dogovorimo sa našim sagovornikom, kao i da predložimo alternative za poboljšanje situacije i tako izbjegnemo bilo kakav sukob.

Kako da reagujemo kada kritike ne odgovaraju stvarnosti?

Postoje slučajevi kada kritike na naš račun ne odgovaraju stvarnosti. Ako situacijom ne upravljamo na najbolji način, biće vrlo lako započeti diskusije koje neće voditi nikuda. Stoga je važno da se zajednički vježbaju dvije druge asertivne tehnike, tehnika magle i tehnika dvosmislene alternative.

Tehnika magle sastoji se u zauzimanju dela govora druge osobe, kako bi se prepoznalo da on ima dobre razloge za razmišljanje o onome što nam je rekao, ali bez gubitka naše pozicije. Na primjer: "normalno je da se tako osjećaš ako vjeruješ da ti ne odgovaram na poruke jer te ne smatram važnim za mene."

Na taj način parafraziramo i dajemo do znanja drugoj osobi da smo razumeli njegovo gledište, a da pritom ne gubimo svoje. Pored ovoga, možemo dati opštu ili dvosmislenu alternativu, poput "Razmisliću o tome" ili "Uzeću to u obzir". Time ćemo postići delimičan dogovor sa našim sagovornikom.

Ove tehnike su alati koje treba uzeti u obzir u našim međuljudskim odnosima, bilo da se radi o prijateljima, porodici, kolegama ili partnerima, jer će nam pomoći da  reagujemo na kritiku na miran i empatičan način, što će znatno pomoći da smanjimo šanse za nesporazum sa drugima. Čak i ako nas kritike ne zanimaju ili nisu realne.


Prevod teksta: https://lamenteemeravigliosa.it/affrontare-meglio-le-critiche/

Prevod i obrada Ana Muratović -  bebamur.com
​

0 Comments

Your comment will be posted after it is approved.


Leave a Reply.

    Pretražite sajt
    Podijeli
    BebaMur.com
     Kopiranje i prenošenje teksta na druge portale strogo je zabranjeno!

    DMCA.com Protection Status

    Categories

    All
    Bajke
    Biografije
    Dokumentarni Film
    Dostojevski
    Društvo
    Društvo
    Duhovnost
    Ekart Tol
    Ezoterija
    Greg Brejden
    Gurdjijev
    Herman Hese
    Karma
    K.G. Jung
    Kozirjev
    Kvantna Fizika
    Mudrost
    Nadahnuce
    Nauka
    Osho
    Poezija
    Price
    Psihologija
    Tesla
    Tolstoj
    Torziono Polje
    Vakcine
    V. Zeland
    Yan
    Zanimljivosti
    Zdravlje

- Menu
Početna  Video   Blog    Nauka - Nikola Tesla - Nikolaj Kozirjev - Pjotr Garjajev Duhovnost - Ošo -Greg Brejden - Vadim Zeland Psihologija Mudrost Nadahnuće

Copyright © 2015