BebaMur
.
  • Početna
  • Video
  • Blog
  • Nauka
  • Duhovnost
  • Psihologija
  • Mudrost
  • Nadahnuće
  • Donirajte

Kompulzivna upotreba društvenih mreža može izazvati depresiju, budite oprezni

15/5/2021

0 Comments

 
Picture
Svako od nas ima društvene profile o kojima brine sa manje ili više interesovanja. Facebook, Instagram, YouTube i mnoge druge platforme omogućavaju nam da ostanemo u stalnom kontaktu sa svim našim prijateljima i takođe budemo obavješteni o najnovijim novostima.
​Prednosti koje su društvene mreže donijele u naše doba su nebrojene. Ali sve što blista nije zlato, u stvari kompulzivna upotreba ovih alata može stvoriti razne psiho-emocionalne probleme.
 
U ovom članku izostavljamo anksioznost i zadovoljstvo koje proizilaze iz trenutnih obaveštenja da bismo se usredsredili na još zabrinjavajući aspekt: neprekidno suočavanje sa drugim ljudima može u nama stvoriti osjećaj nesigurnosti toliko dubok da dovodi do hronične depresije. Uostalom, ovo nije ništa novo, na društvenim mrežama živimo neku vrstu indirektne konkurencije sa svim ostalim ljudima koji mogu da dele najzanimljiviji i estetski najljepši sadržaj.

Očigledno izazov nije ograničen na jednostavne objave prikazane na platformama, već se nastavlja sve dok ne prožme sve aspekte našeg života. 
 
Ovo je očigledno ozbiljna greška, jer osim što vas ne vodi ničemu dobrom, to je i oblik iskrivljenja stvarnosti: na društvenim mrežama vrlo je lako dati ideju o uzbudljivom i emocionalnom životu jednostavnim pažljivim filtriranjem sadržaji koji će se deliti. Zbog toga uvijek morate imati na umu da slika koja se odražava na digitalnim platformama nije ništa drugo do mistifikacija onoga što je stvarnost.

U osnovi svi želimo da pokažemo samo najbolje iz svog života, vrlo je rijetko deliti negativne ili dosadne aspekte sa drugim ljudima. Bez obzira na to, problem anksioznosti i depresije ostaje, pa je važno usvojiti neke jednostavne stavove kako bi društvene mreže živele na zdrav način.
Kako spriječiti socijalnu anksioznost

Nadam se da vam se to još nije dogodilo, ili bar ne na ozbiljan način, ali morate biti spremni da se suočite sa mogućnošću da i vi iznenada osjetite anksioznost zbog poređenja sa životnim stilom drugih ljudi. U tim slučajevima prvo što treba da uradite je da obratite pažnju na ono o čemu razmišljate: pokušajte da shvatite u realnom vremenu imate li negativne misli o sebi ili ljudima koje viđate na društvenim mrežama.

Ne prepustite se lakom iskušenju da naizgled uspješne ljude označite kao pojedince koji su imali lak život, jer su možda sve što danas mogu deliti na društvenim mrežama zaradili vrednim radom.

Ako sve ovo nije bilo dovoljno, morate biti u stanju da se otvorite najbližim ljudima: razgovarajte o svojim emocijama sa prijateljima i porodicom, pustite ih da učestvuju u ovoj anksioznosti koja raste u vama i videćete da će oni biti u mogućnosti da vam pomognu. Dalje, iz poređenja ćete otkriti da niste jedini koji doživljavaju ove neprijatne emocije, one su mnogo raširenije nego što mislite.

Važno je biti u mogućnosti da se uključite u konstruktivnu diskusiju kako biste zajedno pronašli rešenja za zajedničke probleme. I na kraju, uvijek imajte na umu da je važan vaš stvarni život, a ne virtuelni.

Zato obratite pažnju na ono što već imate u svom životu, šta je vaša sadašnjost i koje su vaše veze, bez brige da li ćete ih kvantifikovati i upoređivati sa drugima. Pokušajte da živite svaki dan u potpunosti, a da ne morate nužno da delite sve na društvenim mrežama.

Prevod teksta: https://aprilamente.info/lutilizzo-compulsivo-dei-social-media-puo-causare-depressione-fai-attenzione/

Prevod i obrada Ana Muratović -  bebamur.com
​

0 Comments

Your comment will be posted after it is approved.


Leave a Reply.

    Pretražite sajt
    Podijeli
    BebaMur.com
     Kopiranje i prenošenje teksta na druge portale strogo je zabranjeno!

    DMCA.com Protection Status

    Categories

    All
    Bajke
    Biografije
    Dokumentarni Film
    Dostojevski
    Društvo
    Društvo
    Duhovnost
    Ekart Tol
    Ezoterija
    Greg Brejden
    Gurdjijev
    Herman Hese
    Karma
    K.G. Jung
    Kozirjev
    Kvantna Fizika
    Mudrost
    Nadahnuce
    Nauka
    Osho
    Poezija
    Price
    Psihologija
    Tesla
    Tolstoj
    Torziono Polje
    Vakcine
    V. Zeland
    Yan
    Zanimljivosti
    Zdravlje

- Menu
Početna  Video   Blog    Nauka - Nikola Tesla - Nikolaj Kozirjev - Pjotr Garjajev Duhovnost - Ošo -Greg Brejden - Vadim Zeland Psihologija Mudrost Nadahnuće

Copyright © 2015