Lijenost pretpostavlja uštedu energije, jer nemamo uvijek potrebnu energiju za pokretanje. Imajući ovo na umu, puštanje da nas u nekim trenucima kontroliše lenjost može biti odličan način da sačuvamo opstanak. Iako ovaj mehanizam danas više nije toliko temeljan kao nekada, mnogi od nas ga i dalje razvijaju - uz rizik da se kasnije osjećamo krivim.
Društvo nam je usadilo ideju prema kojoj nas lenjost, apatičnost ili neaktivnost pretvaraju u osrednje ljude, u inferiorna bića koja zaslužuju sve kritike i neodobravajuće poglede koje im društvena grupa rezervira. Upravo zbog ovog mehanizma, osjećamo se krivima što se pokazujemo lenji zbog jednostavne činjenice da ovo stanje ne prihvata društvo.
Kada koristimo lenjost da bismo opravdali svoje strahove
Mnogo puta pomislimo da se osjećamo lenjo kada odustanemo od postizanja nečega što nam je bio cilj. Opravdavamo se odlaganjem svega za drugi trenutak, trenutak u kojem ćemo imati više želje i energije. Ipak, ubrzo shvatamo da se to u stvarnosti nikada neće dogoditi.
"Ako otvorimo oči, shvatićemo da se ovaj mehanizam prečesto aktivira: ne bismo smeli da dozvolimo da postanemo zavisni od straha i radije učinimo nešto da ga rešimo i suočimo se s njim."
Lenjost zove lenjost. To znači da što se više prepustimo ovom stanju inercije, to ćemo manje snage i volje imati da izađemo iz njega. Ovo će negativno uticati na naše strahove, čineći ih da rastu sve više i više i ostavljajući nas da se držimo fraza poput "Razmisliću sjutra" ili "Učiniću kad budem mogao".
Ako se njeguje, strah raste i generalizuje: privlači više strahova, koji nas na kraju potpuno blokiraju.
Sasvim je normalno i dozvoljeno je da s vremena na vreme ne budemo previše ekstremisti i napravimo pauzu za jednostavno lično uživanje. Ali moramo napustiti sofu i televiziju, koji nas guraju u dublju neaktivnost i ne pomažu nam da se osjetimo u potpunosti ostvarenim.
Prevod teksta: https://lamenteemeravigliosa.it/la-pigrizia-maschere-paura/
Prevod i obrada Ana Muratović - bebamur.com