Veoma je teško sa sigurnošću reći da su određeni ljudi lažovi. Naravno, neki od njih su prilično nesrećni prevaranti, ali drugi se mogu nazvati pravim majstorima prevare.
Da li smo potpuno nemoćni nad takvim pojedincima? U stvari nijesmo. Da biste utvrdili da li vas sagovornik laže ili govori istinu, pokušajte da se fokusirate na njegove reči i fraze.
Ispod je lista od 7 fraza koje lažovi često govore:
"To se ne može dokazati"
To znači da su napravili grešku koja se, kako misle, ne može dokazati, pa je i dalje poriču.
"To je sve što znam o tome"
Ako neko namerno pokuša da sakrije informacije, on će sve svoje reči izgovoriti sa velikom pažnjom. Ako primetite da neko izgovara ovu frazu, onda pažljivije slušajte njegove reči, jer možda vara ili krije nešto od vas. Da je ova osoba govorila istinu, teško da bi upotrebio frazu „o ovome“ u ovoj frazi.
"Ne sećam se ovoga"
Poremećaj pamćenja je tipičan problem za prevarante. Verovatno ste čuli da je jedna od najtežih stvari u vezi sa laganjem potreba da stalno kontrolišete svoje reči. A ako uspete da uhvatite lažova u laži, on će jednostavno početi da govori da se ne seća da je to rekao ili uradio. Ova tehnika će im omogućiti da sakriju svoje laži. Prilično zgodno, zar ne?
Pitajte ga čega se tačno seća. Poštena osoba će odgovoriti bez oklevanja, ali će prevarant provesti neko vreme izmišljajući drugu priču.
Ovo je direktno poricanje. Jedan od trikova prevaranta je poricanje svega odjednom. Znate da oni razumeju šta je u pitanju, ali ne priznaju svoju prevaru. Takve je veoma teško naterati da priznaju sopstvene laži.
„Optužuješ li me za nešto?
O, ovaj nevin i istovremeno podrugljiv izraz lica prevaranta kada izgovaraju ovu frazu! Oni to koriste da se osećaš kao budala. Ova fraza im omogućava da pređu u odbrambeni režim, a razgovor odmah menja pravac. Ne prihvatajte ovo!
„Zašto mi je to trebalo?
Jedan od načina na koji lažovi izbegavaju da budu razotkriveni je da počnu da odgovaraju na pitanje pitanjem. Tako vas pokušavaju namamiti u zamku da ih ne naterate da odgovaraju na razumna pitanja.
Ako su počeli da se raspituju o motivima svojih laži, onda to znači da vas definitivno varaju. Oni će učiniti sve da ne odgovore direktno, i da ih ne možete zgnječiti punom težinom svojih pitanja.
„Da li stvarno mislite da mogu da uradim tako nešto?“
Opet, ova retorička konstrukcija će vam omogućiti da prebacite teret razgovora na sebe. Oni igraju žrtvu da bi se osećali krivim što postavljate takva pitanja. I u određenim situacijama ova tehnika je zaista efikasna.
Prevod teksta:
http://www.cluber.com.ua/lifestyle/psihologiya-lifestyle/2019/11/lyudi-kotorye-pytayutsya-vas-obmanut-chasto-ispolzuyut-eti-7-fraz/
Prevod i obrada Jelena Muratović - bebamur.com