Socijalizacija, za razliku od života u samoći, ima biološku osnovu koja je usmjerena na činjenicu da ljudska bića mogu da postignu veću sigurnost i mogućnost za opstank ako sarađuju sa ostatkom svijeta.
|
Međutim, iako društvo radi na očuvanju ljudske vrste u cjelini, to ne čini isto sa pojedincem.
Dokaz za to nalazi se u knjizi istorije, koja pokazuje da je manipulacija bila jedan od stubova na kojima počiva domen bilo kog carstva. |
Manipulacija je "svakodnevni hljeb" društva u kojem živimo i niko ne može poricati da ju je praktikovao ili patio od nje tokom svog postojanja.
Naučiti kako da se prepoznaju emocionalne manipulacije je najbolji način da se izbjegnu. Međutim, prije svega, morate znati šta je zaista manipulacija.
Otkrijte manipulaciju i nemojte se osjećati krivim!
- "Radi šta hoćeš": situacija premjeravanja moći između dvoje ljudi, u kojoj se pojedinac koji manipuliše šepuri najpovoljnijom opcijom, može da ugrozi izmanipulisanu osobu koja može da izgubi neke beneficije ako ne uradi ono što je od nje traženo. Najočiglednija manifestacija je kada vam član porodice ili prijatelj jasno kaže da ako ne uradite nešto, vaša veza će biti dovedena u pitanje zbog toga.
- "Koliko sam učinio za tebe" jeste izvrsna manipulacija koju koristi većina društva. Pridruživanje ovom "davanjem radi primanja" je najbolji način da se drugi osjećaju krivim.
- "Nema veze": nakon ove izjave slijedi dugačka tišina i normalno neverbalan jezik koji iskazuje ljutnju. Ovo je jedinstvena tehnika kako bi se drugi osjećali krivim.
- "Ako ti ne uradiš to, neću ni ja": iza ove deklaracije o dobrim namjerama, nalazi se skrivena žestoka manipulacija u kojoj rukovodilac manipulacije apeluje na sposobnost i saosjećanje ovog drugog.
- "Bez tebe ja sam niko i nista": žrtvovanje je osnovni metod osjećanja krivice, i vrlo efikasan.
Prevod teksta: lamenteemeravigliosa.it
Prevele: Ana i Beba Muratović - bebamur.com