BebaMur
.
  • Početna
  • Video
  • Blog
  • Nauka
  • Duhovnost
  • Psihologija
  • Mudrost
  • Nadahnuće
  • Donirajte

Mentalna fleksibilnost

31/12/2022

0 Comments

 
Picture
Albert Ajnštajn je rekao da pravi potencijal naše inteligencije leži u sposobnosti da se menjamo. Biti u stanju da preuzmemo nove perspektive i ideje, da se oslobodimo koncepata koji nam nisu potrebni je jedna od naših najvećih vrlina. Stoga nije čudno da se unutar psihologije, nedavno snažno pojavio novi koncept: mentalna elastičnost.
Prije nekoliko godina, Muzej moderne umetnosti u Njujorku, bio je domaćin izložbe o mentalnoj elastičnosti. Naše društvo i naša vrsta doživljavaju trenutak duboke promjene. Nauka i tehnologija imaju sve veću težinu u našem načinu obrade stvarnosti, rada, odnosa, pa čak i razumevanja svijeta.

U "Design and the elastic mind", knjizi koju je napisala arhitekta i direktor istraživanja Paola Antonelli, govorimo o potrebi da se razvije elastičnija misao. Samo tako možemo opstati i dati sve od sebe u okruženju koje se stalno razvija. Okruženje u kojem smo sada gotovo prinuđeni da improvizujemo, da brzo reagujemo na rešavanje raznih izazova.

Sazrevanje elastičnog uma nije lako. Mozak je često veoma otporan na promene i teži da živi usidren u svojim zonama udobnosti. Ipak, učenje naših konzervativnih umova da budu inovativniji i fleksibilniji može nam pomoći da podstaknemo pozitivne promene.

"Napredak je nemoguć bez promena, a oni koji ne mogu da se predomisle ne mogu ništa da promene."
- Džordž Bernard Šo

Mentalna fleksibilnost: šta to znači?

Kada govorimo o mentalnom kvalitetu koji svi treba da treniramo, razvijamo i primenjujemo u svakodnevnom životu, nesumnjivo govorimo o kognitivnoj fleksibilnosti.

Nasuprot tome, mi imamo statičan mentalitet koji sebe krivi kad god stvari ne idu kako bismo želeli. Mentalitet koji nam ne dozvoljava da priznamo kritiku, koji nam ne dozvoljava da se nosimo sa razočarenjima ili greškama i koji pokušava da izbegne izazove iz straha od neuspeha.

Trebalo bi preformulisati koncept talenta polazeći od ovoga. Iako čovek može imati prirodnu predispoziciju za neke veštine (umetnost, muzika, inženjering), to je talenat koji će mu teško omogućiti da postigne uspeh ako nema i elastičan um. To znači biti u mogućnosti da se otvorite novim paradigmama i znate kako da primenite niz strategija koje čine razliku.

Naviknite se na dvosmislenost

Stvari nikada nisu crne ili bijele. Naša stvarnost se razvija oko niza neprivlačnih sivih boja na koje moramo da se naviknemo. Samo tako mentalna fleksibilnost može da se navikne na tipičnu neizvesnost mnogih stvari koje nas uključuju: posao koji imamo danas i koji bismo sutra mogli da izgubimo, tu osobu koja nas podržava, ali koja sutra to možda više neće raditi itd.
Mentalna fleksibilnost, izvan konvencionalnog razmišljanja

Konvencionalno je taj bezbedan prostor na koji se lako naviknuti. Daje nam osjećaj trajnosti, spokoja i zadovoljstva. Ipak, ako postoji nešto što moramo naučiti, to je da život nije statičan, već fluidan, raznovrstan, stalno promenljiv i često izuzetno brz u pokretu. Da bismo preživeli ove promene, moramo naučiti da prihvatamo promjene, da idemo dalje od konvencionalnog.

Da bismo razvili inovativno razmišljanje, moramo početi da vjerujemo svojoj kreativnosti i intuiciji. Ovo je moguće samo posmatranjem, uočavanjem potreba, novih perspektiva i primjenom proaktivnog ponašanja.

Tolerancija poraza: praviti greške znači učiti

Tolerancija prema greškama i način na koji se nosimo sa njima govori mnogo o nama. Dok se fiksni način razmišljanja zaglavljuje i teži da izbegne situacije u kojima se oseća nepripremljenim, elastični um primenjuje potpuno drugačiji pristup. Razume, na primer, da poraz nije valjan razlog za šepanje pred određenim situacijama. Da je poraz prilika za učenje.

Ako moramo da pomenemo osobu koja je tokom svog života umela da primeni veliku mentalnu fleksibilnost, to je nesumnjivo Leonardo da Vinči. Simbolični čovek renesanse istraživao je svijet znanja kao niko prije njega kroz posmatranje i eksperimentisanje.

Leonardo je bio pionir svog vremena u mnogim temama zahvaljujući tom daru koji svi imamo i koji obično sija posebno u detinjstvu: radoznalosti. Elastični um ne samo da se ne plaši promena, već je motivisan stalnom žeđom za znanjem.

U zaključku, kako ističe psihijatar Robert Kloninger, ako smo prijemčivi za novine i promene u svakodnevnom životu i ako ih prihvatimo neustrašivo i kreativno, naša ličnost će postati jača. 

Prevod teksta: https://lamenteemeravigliosa.it/elasticita-mentale-perche-dovremmo-allenarla/

​Prevod i obrada Ana Muratović -  bebamur.com
0 Comments

Your comment will be posted after it is approved.


Leave a Reply.

    Pretražite sajt
    Podijeli
    BebaMur.com
     Kopiranje i prenošenje teksta na druge portale strogo je zabranjeno!

    DMCA.com Protection Status

    Categories

    All
    Bajke
    Biografije
    Dokumentarni Film
    Dostojevski
    Društvo
    Društvo
    Duhovnost
    Ekart Tol
    Ezoterija
    Greg Brejden
    Gurdjijev
    Herman Hese
    Karma
    K.G. Jung
    Kozirjev
    Kvantna Fizika
    Mudrost
    Nadahnuce
    Nauka
    Osho
    Poezija
    Price
    Psihologija
    Tesla
    Tolstoj
    Torziono Polje
    Vakcine
    V. Zeland
    Yan
    Zanimljivosti
    Zdravlje

- Menu
Početna  Video   Blog    Nauka - Nikola Tesla - Nikolaj Kozirjev - Pjotr Garjajev Duhovnost - Ošo -Greg Brejden - Vadim Zeland Psihologija Mudrost Nadahnuće

Copyright © 2015