Naučnici sa Univerziteta Oksford proučavali su razlike u brzini razvoja i nastanku perioda zrelosti između muškaraca i žena. Zatim su uporedili rezultate i došli do određenih zaključaka.
Na primer, ova studija nudi naučno objašnjenje za uobičajenu tvrdnju da je muškarcima potrebno više vremena da počnu „da se ponašaju u skladu sa godinama“ od lepšeg pola. Razlog za to je činjenica da je ženski mozak aktivniji u formiranju neuronskih veza i „radi“ brže od muškog.
Sol Lim, doktorant na Univerzitetu Njukasl (Velika Britanija) i koautor studije, rekao je: „Izgleda da se razlike počinju manifestovati već nekoliko godina nakon rođenja, nakon čega postepeno nestaju do 40. godine. ”
Ona dodaje da se ljudski mozak menja i anatomski i funkcionalno sa godinama, a te promene čine veze između neurona efikasnijim. Treba napomenuti da su tokom studije naučnici otkrili da kod žena opisani proces počinje ranije nego kod muškaraca. Ovo objašnjava zašto neke žene sazrevaju brže od muškaraca.
Zašto muškarci kasnije sazrevaju?
Cilj istraživanja bio je da se razume koje funkcije mozga se menjaju, a koje ostaju nepromenjene tokom procesa zrelosti. Koristeći magnetnu rezonancu, naučnici su proučavali mozak 121 volontera starosti od 4 do 40 godina, prateći razlike među njima, uzimajući u obzir pol i starost svakog ispitanika.
Rezultati su pokazali da iako mozgovi muškaraca i žena na kraju pokazuju isti potencijal, u poređenju sa ženama, muškarci su ipak bili skloniji određenom kašnjenju u smislu dugoročnog razvoja funkcionalnih veza između neurona.
Može trajati do 40 godina
Po rođenju, muškarci i žene imaju približno isti broj moždanih ćelija. Ove ćelije formiraju neuronske mreže koje su odgovorne za sposobnost osobe da uči i razvija se. Kako starimo, mozak pronalazi brže načine da prenosi signale između svojih pojedinačnih oblasti.
Zamislite to kao neku vrstu ličnog razgovora sa drugom osobom umesto da pokušavate da vičete preko bučne gomile. Kao rezultat toga, vaša poruka će biti isporučena tačno na adresu i neće biti izgubljena negde na putu. Kada broj takvih ćelija postane optimalan, one počinju da prenose smislenije i značajnije informacije u željene zone.
Prevod teksta:
https://www.cluber.com.ua/lifestyle/psihologiya-lifestyle/2020/01/mozg-muzhchin-dostigaet-zrelosti-tolko-posle-40-let-soglasno-nauke/
Prevod i obrada Jelena Muratović - bebamur.com