Zlatni savjeti travarice Lidije Nestorovne Surine.
|
Lidija Nestorovna Surina, je poznati naučnik - travarica, fitoterapeut, dr biologije. Objavila je nekoliko knjiga o ljekovitim svojstvima lokalnih biljaka.
- Ko je po vašem mišljenju bio Gete? Bio je i botaničar, i čak ministar poljoprivrede. |
Izuzetno je važno koristiti ono što raste u tvom regionu. Eto zbog čega ne možete da hranite jelena Camel trnom (Alhagi)!
- Već ste govorili o štetnosti "stranih proizvoda"?
- Tako je. Zajedno sa takvim proizvodima uzimamo informacije iz tuđe klime. Naš inteligentni car Ivan Grozni je govorio da ako želite da osvojite zemlju - izvozite proizvode, i stanovništvo će biti slabo i bolesno. Da biste to izbegli, možete upotrebljavati najviše 10% tuđe hrane. Ali da naučite čovjeka da bude zdrav treba je od detinjstva.
- Od rođenja?
- Idealno bi bilo. Jednom, kada mi je unuk Ljeva tek pošao u školu, povela sam grupu djece iz prvog razreda u obližnju šumu. I počela pričati o različitim biljkama. Znate kakva je bila reakcija, kakvo je živo interesovanje bilo!
Razgovarali smo o pelinu, da je od 30 vrsta samo jedan gorak. Počeli smo da razgledamo crni pelin, kakve su peteljke kod njega, da listovi mogu da se jedu, i tada će vam san biti miran i dobar.
Jedan dječak je odmah sakupio čitavu gomilu ove biljke. Iznenadila sam se - zašto će ti toliko, a on kaže da ima bolesnu baku, spava loše, i da želi da je izliječi. Eto mališan je odmah shvatio kako se treba brinuti o bliskom čovjeku.
Hrana treba da bude lijek, a lijek - hrana.
- Naši preci pagani su oduhotvorivali biljke. Prema jednoj verziji, biljke su kosa velikana, od koga je život na Zemlji pošao. Koliko vam je blizak taj pristup? Ili se držite strogo materijalističke pozicije?
- Prvo su se biljke pojavile na zemlji. Naravno, one imaju svoju energiju, vide, čuju, reaguju. I daleko od toga da su sve uvijek kompatibilne sa čovjekom.
Morate biti veoma delikatni prema biljkama. Priđite drvetu, zatražite dozvolu da slomite grančicu za svoju korist. A ako vam je potrebna pomoć - obratite se: hrastu, boru, brezi - za energiju, kada nemate dovoljno snage. Ka topoli ili jasiki, kratko se priljubite da uklonite bol.
- Da li razmišljate o ekologiji kada sakupljate lekovito bilje? Gde kategorično ne možete uzeti ljekovito bilje?
- U principu, svuda se može. Ako je biljka preživela, onda ću preživjeti i ja. Na primjer, Sedmolist ili jarčevac (Aegopodium podagraria L.) sam uvijek skupljala u centru grada, na primjer, u parku. Ako ga imam u bašti vikendice - to je prelijepo. Kod mene četrdeset i dvije vrste biljaka raste na šest ari.
O ekologiji, rekla sam svoje mišljenje.
Što se tiče krpelja, postoji takva biljka Lastavina. Prašak od korjena ove biljke - mala doza, kašika na jeziku, uklanja toksine. U narodu se zove "nikolina brada". Raste na obali Ture.
- Da li koristite i druge otrovne biljke i trave?
- Obavezno. Stvar je u količini. I voda postaje otrov ako se previše pije.
- U manastiru - Sveta Trojica - postoji bivši doktor Durigin. On sve liječi travama. Da li komunicirate, konsultujete li se?
- Da komuniciramo. Zašto bivši doktor? I sada je doktor. On poznaje ljekovito bilje, što je izuzetno važno. Ranije, prije 1938. godine, svaki ljekar u ordinaciji je imao svoj referentni herbarijum. To je bilo veoma važno. U Tjumenjskoj oblasti narodna medicina je bila veoma razvijena.
Svaki čovjek, u velikoj mjeri, treba da se oslanja na sebe. Ljekari su potrebni za hitnu pomoć.
I tako - samo ćeš ti sam sebi pomoći.
Poznat je i izraz "Ako čovjek do 40 godine nije sam sebi ljekar, on je jednostavno budala".
Ima smisla da svi budemo umniji.
Prevod dijela teksta: https://econet.ru/articles/172431-mudrye-sovety-sibirskoy-travnitsy-lidii-surinoy
Prevela: Beba Muratović - bebamur.com