Francuski časopis Paris Match nazvao je Reginu „najlepše oružje Kremlja“. Divili su joj se Federiko Felini i Iv Montan, a posle njene smrti ostalo je samo nekoliko fotografija, nema čak ni groba, a ako postoji, onda niko ne zna za njegovo postojanje, kao što niko ne zna gde je tačno nastala prva moda, model zemlje Sovjeta je umrla - kod kuće u moskovskom stanu, u blizini stanice metroa Aeroport, ili u psihijatrijskoj bolnici Kaščenko, gde je više puta lečena. Samoubistvo, srčani udar ili Regina su pomogli da se ode na sledeći svet - takođe misterija koja se verovatno neće rešiti.
Tečno govoreći francuski, žena neodoljivog šarma, Zbarskaja je dominirala Kućom modela na Kuznjeckom mostu. U njoj je sve bilo drugačije, čak i noge sa malom razlikom u dužini koje je znala da predstavi na podijumu sa svojim neospornim dostojanstvom. I ovo joj nije oprošteno. Anonimno, optužbe Regine, sve je to bila uobičajena pojava u njenom životu.
Aristokratka po duhu, ali ne po rođenju, Regina Kolesnikova je rođena u Lenjingradu. Njen otac, Nikolaj Kolesnikov, bio je oficir sovjetske vojske. Reginu je podigla njena baka. Posle rata, Reginin otac će biti poslat da služi u Nižnjem Novgorodu, gde će Regina završiti školu.
Regina će odmah nakon škole ući na Ekonomski fakultet VGIKA, gde će savršeno studirati. Obožavala je rusku klasičnu književnost i posebno francuski jezik. Njena nastavnica francuskog, tetka Olge Androvske iz velikog Moskovskog umetničkog pozorišta, ruska Francuskinja Izabela Rigule, videći Reginino interesovanje i ljubav za jezik Molijera i Flobera, daće besplatne dodatne časove francuskog svojoj voljenoj učenici Regini Kolesnikovoj.
Upravo u VGIK-u, u svojoj poslednjoj godini, Regina će upoznati osobu koja će igrati posebnu ulogu u njenom životu. Bila je to Vera Ippolitovna Aralova-Patterson, poznati modni dizajner, bliska prijateljica Ljubov Orlove.
Aralovin sin, Džejms, poznat je po filmu Cirkus, gde je kao dete igrao sa Orlovom i Sergejem Stoljarovom. Džejms postaje blizak prijatelj sa Reginom. Aralova će pozvati Reginu da radi kao manekenka u Kući modela na Kuznjeckom mostu. Svetla brineta sa delikatnim crtama lica, skitskim očima, Regina uopšte nije bila sovjetska. Aralova će se kladiti na zapadni izgled Regine, a Vera Ipolitovna neće izgubiti.
Regina postaje prvi ambasador sovjetske mode u svetu. Bez toga ne prolazi ni jedno putovanje Kuće modela u inostranstvo. Godine 1967. Regina je blistala na 1. Svetskom festivalu mode u Moskvi. Mademoiselle Chanel je prvi put odletela u Moskvu sa svojom kolekcijom. Bilo je to najsrećnije vreme u Regininom životu. Ne mogu da ne primetim da su razvoj Vere Aralove vrlo brzo iskoristili preduzimljivi francuski modni dizajneri. U SSSR-u, modni dizajneri nikada nisu patentirali svoje ideje.
Obrazovana, lepa, pametna Regina je znala da šarmira. Njeni bliski prijatelji bili su Vjačeslav Zajcev i Boris Meserer, divili se Regini - Pjer Karden. Bila je prijateljica i sa muzom ruske avangarde, Liljom Brik, koja ju je uputila u život, ali za razliku od Brika, Regina je znala da voli, što ju je, generalno, uništilo...
Svetovni lav i veseljak Zbarski će biti opčinjen sofisticiranošću, lepotom i intelektom Regine, on će je uvesti u krug svojih prijatelja-umetnika, reditelja, glumaca. Regina ga je idolizirala, a Leo sebe. Venčali su se i živeli zajedno 7 godina. Izuzetni ruski scenograf i umetnik Sergej Barhin, koji je nedavno otišao, ispričao mi je kako je jednom čuo Lev-Feliksa kako kaže Regini: „Pa, manekenka, brzo se odvezla u prodavnicu po hleb“, a Regina je otišla u prodavnicu. Bezuslovno je volela Lava.
Regina je zaista želela dete. Leo je bio kategorički protiv toga. Regina ima abortus, a uskoro Zbarski podnosi zahtev za razvod. Nikada nije uspela da postane majka. Regina je počela da gubi smisao života.
Bila je depresivna. Počela je da uzima antidepresive. Nakon što se nekim čudom oporavila, Zbarskaja je pokušala da se vrati tamo gde je oduvek bila kraljica - u Kuću modela na Kuznjeckom mostu. Naravno, prihvaćena je, ali to je već bila sasvim druga Regina, koja je doživela mnogo tuge. Čula je glasine o aferi Zbarskog sa Ljudmilom Maksakovom i da su imali sina Maksima.
Godine 1972. Zbarski je emigrirao u Sjedinjene Države, nakon što je saznala za ovo, Regina je presjekla vene. Spašena je, ali joj je ovo prvi put u psihijatrijskoj bolnici. Nakon lečenja, Regina se ponovo vraća u Kuću modela. Ostarela prima manekenskog Olimpa, sa čežnjom u očima, savršeno shvata da je njeno vreme već nepovratno prošlo.
Međutim, početkom 70-ih Regina je upoznala mladog jugoslovenskog novinara u Moskvi. Između njih izbija romansa. Prvi put posle dugo vremena Regina je ponovo osetila želju da živi i voli, ali ... Jugosloven se vraća u Beograd, gde objavljuje skandaloznu knjigu Sto noći sa Reginom Zbarskom, u kojoj navodi Reginino negativno i nelaskavo izjave o sovjetskoj vlasti. Zbarskaja je pozvana u KGB. Ona je sve negirala. Bila je slomljena. Još jedan pokušaj samoubistva. Još jedno odeljenje u psihijatrijskoj bolnici.
Radio-stanica Glas Amerike je 16. novembra 1987. objavila smrt Regine Zbarske. Od nje nije ostalo praktično ništa, osim par fotografija i legende sopstvenog imena - Regine Zbarskaia, u čijem životu je bilo svega osim međusobne ljubavi.
U poslednje vreme sve češće se može čuti o Regininoj saradnji sa državnim bezbednosnim agencijama. Nema potvrde za ovo. Arhive KGB-a su poverljive. Čak i ako je Regina sarađivala, nažalost, to joj nije donelo sreću.
Lev Feliks Zbarski preminuo je 22. februara 2016. godine u 84. godini u Njujorku. Nekada izuzetni moskovski bonvivan umro je u potpunoj samoći, siromaštvu i zaboravu.
Kiril-Edgar Dalberg
Prevod teksta:
https://www.cluber.com.ua/lifestyle/stories/2021/12/samoe-krasivoe-oruzhie-kremlya-istoriya-manekenshhiczy-reginy-zbarskoj/
Prevod i obrada Jelena Muratović - bebamur.com