Ova priča je posvećena jednom velikom naučniku, zaboravljenom i potisnutom u istoriji, ličnosti nepoznataj široj javnosti. I danas postoje osobe koje ga zovu čovjekom koji je izumio XX vijek. Njegove ime je Nikola Tesla.
|
On je jedan od najzagonetnijih naučnika prošlog vijeka, fizičar, filozof, izumitelj. Mnogi ga upoređuju sa Leonardom da Vinčijem, a neki kažu da je mogao promjeniti sudbinu cijelog čovječanstava. Mnogi su ga zaboravili, ali srećom ne svi. Zove se Nikola Tesla. Genije koji je izumio XX vijek.
|
Burna parabola Nikole Tesle, može biti proučavana sa više aspekata ali možda je najbolje početi od kraja. Svi njegovi nevjerovatni naučni rezultati, izgleda da su čudno izgubljeni u konfuziji oko njegove smrti.
5. januara 1943. godine Nikola Tesla je nazvao ratni department SAD i ponudio kompletan projekt jednog od svojih najnovijih pronalazaka. Pukovnik Erskine je obećao da će ga nazvati, ali to nikad nije uradio. Tri dana kasnije 8. januara 1943. Tesla je pronađen mrtav u jednoj hotelskoj sobi u Njujorku. U tom istom trenutku sav njegov rad je proglašen strogom tajnom FBI-a, američke mornarice i potpredsjednika SAD Henri Volasa.
Šta je toliko važno pronašao Nikola Tesla? Žašto je njegov rad morao da ostane tajna? Da li je njegova smrt povezana sa njegovim izumima?
Tesla je oduvijek važio za velikog pionira, velikog prethodnika u odnosu na vrijeme u kome je živio, i čovjekom koji nije pripadao nijednom vremenu, smataran je takođe kao "Tesla kreator snova", ili kao Tesla prosvećeni genije. Ali ima i onih koji su ubijeđeni da je Tesla jednostavno čovjek koji je stvorio XX vijek.
Nikoli Tesli se pripisuje najmanje 700 pronalazaka uključujući naizmjeničnu struju koju danas koristimo, radio difuziju, medicinsku upotrebu magnetne rezonance, prvu hidroelektrenu, pronalasci u oblasti seizmologije, električni automobil bez baterija i još mnogo toga. Čak i danas u dvadeset prvom vijeku Nikola Tesla iznenađuje svojim velikim otkrićima, koja su mnogo ispred njegovog vremena.
Bežični prenosi su nastali 1898., kada je zapanjio sve prisutne, tokom prezentacije na Medison Skver Gardenu u Njujorku svog malog broda na daljinsko upravljanje. Ali uprkos mnogih nevjerovatnih naučnih otkrića Teslino ime mnogo je lakše pronaći u romanima naučne fantastike, nego u akademskim spisima. Kako?
Najviše zbog toga što su neki od njegovih kolega mislili da ovo znanje dolazi iz kontakata sa drugim dimenzijama. Tokom jednog od mnogih eksperimenata u svojoj laboratoriji u Kolorado Springsu Nikola Tesla je izjavio da je primo signal iz Svemira koji se ponovljao: " Primio sam jasne signale koji su zvučali kao 2 - 3 - 4. Vjerujem da vanzemaljci koristite brojeve, jer su brojevi univerzalni. "
Očigledno u to vrijeme nije bio ozbiljno shvaćen, ali je predosjetio nešto što će mnogo godina kasnije biti zvanično otkriveno, radio talasi iz dubokog svemira.
Ali ko je zaista Nikola Tesla?
Nikola Tesla je rođen između 9. i 10. jula 1856. godine u Smiljanu, blizu Gospića u današnjoj Hrvatskoj. Ispred male seoske kuće sijevale su Ijubičaste munje i babica koja je pomagala majci se našalila: "Ovo dijete će biti dijete oluje. ". Naravno da nije mogla ni da zamisli koliko je istinito njeno predskazanje.
"Svakom projektu koji sam realizovao su prethodili jaki bljeskovi svjetlosti koji su ometali moju viziju realnih objekata i stvarali konfuziju u mojim mislima i dijelima, potom, sve je bilo jasno. "
Prva velika misterija života Nikole Tesle je upravo struktura njegovog uma. Ustvari, mnogi koji su ga poznavali govore o njegovoj velikoj imaginaciji, tehničkoj imaginaciji koja mu je omogućavala da u svom umu realizuje već kompletne projekte definisane i funkcionalne. Realizacija u praksi je bila kasnije samo formalna. " Sasvim mi je svejedno da li okrećem moju turbinu u mislima ili je isprobavam u mojoj laboratoriji. Mogu da vidim da li je izbalansirana ili nije, ne postoji nikakva razlika, rezultati su isti. "
Tesla kao i mnoga druga djeca je želio da leti. Drevni Ikarov i Dedalov san, je pokušao da ostvari sa starim kišobranom, skokom sa krova kuće svojih roditelja i naravno, završio padom na zemlju. Međutim, mnogo godina kasnije, projektovan je prvi avion vertikalanog uzlijetanja. Evropska vojna industrija je napravila takav avion ali mnogi ne znaju da je vlasnik projekta upravo Tesla.
Na Plitvičkim jezerima, na rijekama koje protiču kroz njegovu zemlju mali Tesla izgradio je za igranje malu drvenu turbinu. Ko zna da li je zamišIjao, da će tokom narednih godina konstruisati mnogo veće za čuvenu i gigantsku hidrocentralu na Nijagarinim vodopadima. To je bio mladi Tesla entuzijasta, neumoran vizionar i istovremeno genije.
Sudbina je već napisana, sudbina genija.
Tesla je zavrsio Politehničku školu za manje od tri godine. I u veoma kratkom vremenu stiče naučno znanje koje će mu omogućiti da lako savlada kako tehničke nauke tako i matematiku. Poznavao je devet jezika, poznavao je filozofiju, zanimao se za poeziju i znao je napamet djela mnogih klasika, Šekspira, Voltera i Getea. Tesline sposobnosti će se uskoro pročuti u raznim djelovima Evrope. Ispostaviće se da je Evropa suviše mala za njega i sa samo dvadeset osam godina odlučuje da ostavi iza sebe Jugoslaviju.
Tesla dolazi u SAD. Sa sobom ima samo knjigu pjesama, 5 centi u džepu, malu svesku sa svojim bilješkama za izgradnju leteće mašine, sopstvenog pronalaska i jedno pismo sa preporukom za Tomasa Edisona: "Gospodine Edisone šaljem vam izuzetnog čovjeka znam samo dvije osobe sposobne da postignu izuzetne stvari u elektrotehnici, jedan ste Vi, a drugi je čovjek koji stoji ispred Vas." Tesla i Edison su dva velika naučnika, a njihova saradnja je trajala samo nekoliko mjeseci. Zašto?
1884. godine Tomas Alva Edison je već poznati pronalazač i prije svega lukavi preduzetnik. U novembru 1877. je predstavio svojim saradnicima jedan genijalni pronalazak koji može da snima i reprodukuje glas, fonograf. Ovaj nevjerovatan izum mu je konačno donio uspjeh i reputaciju, koju je oduvijek želio. Potom 1878. on je izumio trajnu sijalicu. Dvije godine prije nego što je upoznao Nlkolu Teslu 1882. pokrenuo je prvi sistem distribucije električne energije u svijetu, naravno jednosmjerne.
Među mnogim idejama,Tesla je predložio Edisonu da zamijeni sistem jednosmjerne distribucije električne energije sa naizmeničnom strujom, svojim pronalaskom koji je daleko efikasniji. Ali Edison je imao jake sledbenike u naučnom svijetu, posebno u finansijskom. Magnati tog vremena su već dosta uložili u tehnologiju jednosmjerne struje tako ako bi prihvatili Tesline revolucionarne ideje morali bi da obnove od početka sve proizvodne kapacitete i energetski transport.
Poznato je sa sigurnošću da je veliki industrijalac Džordž Vestinghaus uvjeren u tačnost Teslinih ideja, zbog toga je jedan od njegovih najvećih finansijera, ponudio Tesli da zaključe ugovor. Da napravi nove centrale na osnovu Teslinog patenta u zamjenu za jedan dolar za svaku konjsku snagu koja bi se proizvela sa novim AC motorima.
Kada je Edison shvatio da njegov sistem jednosmjerne struje ne može se takmičiti u smislu efikasnosti sa Teslinim naizmeničnim naponom, počinje u cilju odbrane svojih ekonomskih interesa prljavu kampanju protiv naizmjenične struje. Štampa i distribuira letke o opasnostima od naizmjenične struje. Poziva državu Njujork da uvede zakon protiv njenog korišćenja u domaćinstvima. Danas to možemo nazvati medijskim ratom. Edison ne štedi na Teslu niske udarce i ne zaustavlja se samo na tome. Preko ubistva životinja, želi da uvede ideju da je naizmenična struja nešto veoma opasno. Naizmjenična struja biva odbijena i biva zabranjena. To je upravo prava dezinformaciona kampanja.
Edison je lično organizovao kampanju 1903.. U njoj je oduzeo život slonu koji se zvao Topsy. Nakon dugogodišnjeg iskorišćavanja, životinja je postala agresivna i teška za upravljanje. Nakon što je ubila stražara, cirkus "Coney Island" odlučuje da je se riješi, a Edison ne propušta priliku. Šta bi bio najbolji način da se pokažu strašne posledice naizmjenične struje nego da se javno sprži slon od tri tone? 4. januara 1903. Topsy je postavaljen na specijalnu platformu i povezan je sa generatorom od 6600 volti na noge, i dok prisutna publika negoduje uredjaj počinje da se vrti...
Uprkos naporima Edisona superiornost naizmjenične struje je postla objektivna. 1893. kompanija Vestinghaus potpisuje ugovor za isporuku naizmenične struje, za osvetljenje Svjetske Kolumbove izložbe u Čikagu. Pored toga dobija rat sa Edisonom i izgradnjom prve velike hidroelektrane na Nijagarinim vodopadima. Centrala naizmenične struje je proizvodila el. energiju za Bufalo, država Njujork, čak 40 kilometara udaljenim. Za izgradnju prve velike hidrocentrale na Nijagarinim vodopadima je korišćeno 13 patenata od kojih su 9 Teslini. Ovi patenti su omogućili proizvodnju, prenos i distribuciju el. energije.
Eksperimentom za eksperimentom, Nikola osvaja sve duži prenos elektromagnetne energije bez žica i konstruiše prvi radio predajnik na svijetu. Ali njegovi ciljevi su sasvim drugačiji.
5. januara 1943. godine Nikola Tesla je nazvao ratni department SAD i ponudio kompletan projekt jednog od svojih najnovijih pronalazaka. Pukovnik Erskine je obećao da će ga nazvati, ali to nikad nije uradio. Tri dana kasnije 8. januara 1943. Tesla je pronađen mrtav u jednoj hotelskoj sobi u Njujorku. U tom istom trenutku sav njegov rad je proglašen strogom tajnom FBI-a, američke mornarice i potpredsjednika SAD Henri Volasa.
Šta je toliko važno pronašao Nikola Tesla? Žašto je njegov rad morao da ostane tajna? Da li je njegova smrt povezana sa njegovim izumima?
Tesla je oduvijek važio za velikog pionira, velikog prethodnika u odnosu na vrijeme u kome je živio, i čovjekom koji nije pripadao nijednom vremenu, smataran je takođe kao "Tesla kreator snova", ili kao Tesla prosvećeni genije. Ali ima i onih koji su ubijeđeni da je Tesla jednostavno čovjek koji je stvorio XX vijek.
Nikoli Tesli se pripisuje najmanje 700 pronalazaka uključujući naizmjeničnu struju koju danas koristimo, radio difuziju, medicinsku upotrebu magnetne rezonance, prvu hidroelektrenu, pronalasci u oblasti seizmologije, električni automobil bez baterija i još mnogo toga. Čak i danas u dvadeset prvom vijeku Nikola Tesla iznenađuje svojim velikim otkrićima, koja su mnogo ispred njegovog vremena.
Bežični prenosi su nastali 1898., kada je zapanjio sve prisutne, tokom prezentacije na Medison Skver Gardenu u Njujorku svog malog broda na daljinsko upravljanje. Ali uprkos mnogih nevjerovatnih naučnih otkrića Teslino ime mnogo je lakše pronaći u romanima naučne fantastike, nego u akademskim spisima. Kako?
Najviše zbog toga što su neki od njegovih kolega mislili da ovo znanje dolazi iz kontakata sa drugim dimenzijama. Tokom jednog od mnogih eksperimenata u svojoj laboratoriji u Kolorado Springsu Nikola Tesla je izjavio da je primo signal iz Svemira koji se ponovljao: " Primio sam jasne signale koji su zvučali kao 2 - 3 - 4. Vjerujem da vanzemaljci koristite brojeve, jer su brojevi univerzalni. "
Očigledno u to vrijeme nije bio ozbiljno shvaćen, ali je predosjetio nešto što će mnogo godina kasnije biti zvanično otkriveno, radio talasi iz dubokog svemira.
Ali ko je zaista Nikola Tesla?
Nikola Tesla je rođen između 9. i 10. jula 1856. godine u Smiljanu, blizu Gospića u današnjoj Hrvatskoj. Ispred male seoske kuće sijevale su Ijubičaste munje i babica koja je pomagala majci se našalila: "Ovo dijete će biti dijete oluje. ". Naravno da nije mogla ni da zamisli koliko je istinito njeno predskazanje.
"Svakom projektu koji sam realizovao su prethodili jaki bljeskovi svjetlosti koji su ometali moju viziju realnih objekata i stvarali konfuziju u mojim mislima i dijelima, potom, sve je bilo jasno. "
Prva velika misterija života Nikole Tesle je upravo struktura njegovog uma. Ustvari, mnogi koji su ga poznavali govore o njegovoj velikoj imaginaciji, tehničkoj imaginaciji koja mu je omogućavala da u svom umu realizuje već kompletne projekte definisane i funkcionalne. Realizacija u praksi je bila kasnije samo formalna. " Sasvim mi je svejedno da li okrećem moju turbinu u mislima ili je isprobavam u mojoj laboratoriji. Mogu da vidim da li je izbalansirana ili nije, ne postoji nikakva razlika, rezultati su isti. "
Tesla kao i mnoga druga djeca je želio da leti. Drevni Ikarov i Dedalov san, je pokušao da ostvari sa starim kišobranom, skokom sa krova kuće svojih roditelja i naravno, završio padom na zemlju. Međutim, mnogo godina kasnije, projektovan je prvi avion vertikalanog uzlijetanja. Evropska vojna industrija je napravila takav avion ali mnogi ne znaju da je vlasnik projekta upravo Tesla.
Na Plitvičkim jezerima, na rijekama koje protiču kroz njegovu zemlju mali Tesla izgradio je za igranje malu drvenu turbinu. Ko zna da li je zamišIjao, da će tokom narednih godina konstruisati mnogo veće za čuvenu i gigantsku hidrocentralu na Nijagarinim vodopadima. To je bio mladi Tesla entuzijasta, neumoran vizionar i istovremeno genije.
Sudbina je već napisana, sudbina genija.
Tesla je zavrsio Politehničku školu za manje od tri godine. I u veoma kratkom vremenu stiče naučno znanje koje će mu omogućiti da lako savlada kako tehničke nauke tako i matematiku. Poznavao je devet jezika, poznavao je filozofiju, zanimao se za poeziju i znao je napamet djela mnogih klasika, Šekspira, Voltera i Getea. Tesline sposobnosti će se uskoro pročuti u raznim djelovima Evrope. Ispostaviće se da je Evropa suviše mala za njega i sa samo dvadeset osam godina odlučuje da ostavi iza sebe Jugoslaviju.
Tesla dolazi u SAD. Sa sobom ima samo knjigu pjesama, 5 centi u džepu, malu svesku sa svojim bilješkama za izgradnju leteće mašine, sopstvenog pronalaska i jedno pismo sa preporukom za Tomasa Edisona: "Gospodine Edisone šaljem vam izuzetnog čovjeka znam samo dvije osobe sposobne da postignu izuzetne stvari u elektrotehnici, jedan ste Vi, a drugi je čovjek koji stoji ispred Vas." Tesla i Edison su dva velika naučnika, a njihova saradnja je trajala samo nekoliko mjeseci. Zašto?
1884. godine Tomas Alva Edison je već poznati pronalazač i prije svega lukavi preduzetnik. U novembru 1877. je predstavio svojim saradnicima jedan genijalni pronalazak koji može da snima i reprodukuje glas, fonograf. Ovaj nevjerovatan izum mu je konačno donio uspjeh i reputaciju, koju je oduvijek želio. Potom 1878. on je izumio trajnu sijalicu. Dvije godine prije nego što je upoznao Nlkolu Teslu 1882. pokrenuo je prvi sistem distribucije električne energije u svijetu, naravno jednosmjerne.
Među mnogim idejama,Tesla je predložio Edisonu da zamijeni sistem jednosmjerne distribucije električne energije sa naizmeničnom strujom, svojim pronalaskom koji je daleko efikasniji. Ali Edison je imao jake sledbenike u naučnom svijetu, posebno u finansijskom. Magnati tog vremena su već dosta uložili u tehnologiju jednosmjerne struje tako ako bi prihvatili Tesline revolucionarne ideje morali bi da obnove od početka sve proizvodne kapacitete i energetski transport.
Poznato je sa sigurnošću da je veliki industrijalac Džordž Vestinghaus uvjeren u tačnost Teslinih ideja, zbog toga je jedan od njegovih najvećih finansijera, ponudio Tesli da zaključe ugovor. Da napravi nove centrale na osnovu Teslinog patenta u zamjenu za jedan dolar za svaku konjsku snagu koja bi se proizvela sa novim AC motorima.
Kada je Edison shvatio da njegov sistem jednosmjerne struje ne može se takmičiti u smislu efikasnosti sa Teslinim naizmeničnim naponom, počinje u cilju odbrane svojih ekonomskih interesa prljavu kampanju protiv naizmjenične struje. Štampa i distribuira letke o opasnostima od naizmjenične struje. Poziva državu Njujork da uvede zakon protiv njenog korišćenja u domaćinstvima. Danas to možemo nazvati medijskim ratom. Edison ne štedi na Teslu niske udarce i ne zaustavlja se samo na tome. Preko ubistva životinja, želi da uvede ideju da je naizmenična struja nešto veoma opasno. Naizmjenična struja biva odbijena i biva zabranjena. To je upravo prava dezinformaciona kampanja.
Edison je lično organizovao kampanju 1903.. U njoj je oduzeo život slonu koji se zvao Topsy. Nakon dugogodišnjeg iskorišćavanja, životinja je postala agresivna i teška za upravljanje. Nakon što je ubila stražara, cirkus "Coney Island" odlučuje da je se riješi, a Edison ne propušta priliku. Šta bi bio najbolji način da se pokažu strašne posledice naizmjenične struje nego da se javno sprži slon od tri tone? 4. januara 1903. Topsy je postavaljen na specijalnu platformu i povezan je sa generatorom od 6600 volti na noge, i dok prisutna publika negoduje uredjaj počinje da se vrti...
Uprkos naporima Edisona superiornost naizmjenične struje je postla objektivna. 1893. kompanija Vestinghaus potpisuje ugovor za isporuku naizmenične struje, za osvetljenje Svjetske Kolumbove izložbe u Čikagu. Pored toga dobija rat sa Edisonom i izgradnjom prve velike hidroelektrane na Nijagarinim vodopadima. Centrala naizmenične struje je proizvodila el. energiju za Bufalo, država Njujork, čak 40 kilometara udaljenim. Za izgradnju prve velike hidrocentrale na Nijagarinim vodopadima je korišćeno 13 patenata od kojih su 9 Teslini. Ovi patenti su omogućili proizvodnju, prenos i distribuciju el. energije.
Eksperimentom za eksperimentom, Nikola osvaja sve duži prenos elektromagnetne energije bez žica i konstruiše prvi radio predajnik na svijetu. Ali njegovi ciljevi su sasvim drugačiji.
Ali, čemu je težio Nikola Tesla?
"Progresivan razvoj čovjeka vitalno zavisi od invencije. To je najvažniji proizvod njegovog kreativnog mozga. Njegova krajnja svrha jeste kompletno ovladavanje uma nad materijalnim svijetom, obuzdavajući sile prirode prema Ijudskim potrebama. " |
|
Teslina nezainteresovanost, nesposobnost da se obogati, je uvijek bila obilježena velikim napadima zavidnih i nevjernika. Ne iznenađuje da po prototipnom mišIjenju jednog hrišćanina Tesla upravao zbog toga što želi da dá mnogo svijetu umire sam i bez prebijene pare u hotelskoj sobi u Njujorku.
On postaje žrtva prljave kampanje svake vrste. Italijan Guljelmo Markoni na primjer, je prvi posjećivao laboratoriju genijalnog slovenskog pronalazača. Više puta Guljelmo Markoni je posjećivao Teslu ovo je važno zbog dvije činjenice, prije svega što su u igri dvije Nobelove nagrade, a potom i presuda Vrhovnog suda.
Teslin život je takođe sačinjen od rijetkih ali veoma intenzivnih slavnih trenutaka. Zahvaljujući izgradnji nevjerovatnog modela radio-upravljajućeg broda Tesla privlači pažnju jednog od najvećih magnata na planeti Dž. P. Morgana. U filmu posvećenom Teslinom životu njegovu ulogu će se tumačiti legendarni oskarovac, Orson Vels lično.
Legendarna laboratorija u Kolorado Springsu je počela sa radom 17. maja 1899. koji je trajao oko sedam mjeseci. Teško je sažeti u nekoliko jednostavnih riječi šta je saznao tokom sedam mjeseci eksperimenata na planinama Kolorado Springsa. Sigurno da to što je tražio, je bio njegov glavni cilj, tj. da prenese električnu energiju bez potrebe da se koriste bilo kakvi kablovi. Do danas zvanična nauka nije u stanju da razumije kako je Tesla uspio da ostvari sve to.
U svojoj laboratoriji u Kolorado Springsu uspjevao je da stvori vještačke munje snage od milion volti dugačke čak i do 50 metara. Oko laboratorije su se primjećivali čudni fenomeni. Čak i danas, posle više od jednog vijeka karte sa magnetnim intenzitetom pokazuju teren oko laboratorije sa magnetnim poljem jačim nego u vazduhu. Međutim, tokom jednog od eksperimenata, generator kompanije "El Paso Power" proizveo je pražnjenje i izazvao "blek aut" u gradu Koloradu. Tesli je trebalo samo nekoliko dana da popravi štetu, ali grad ga mrzi. Oduzimaju mu mogućnost povezivanja na opštinsku struju i 7. januar 1900. počinju da ruše njegovu laboratoriju, sa stotinama pronalazaka.
Čini se da je tu kraj Nikole Tesle, ali nije tako. U junu 1902. nakon što dobija 150 hiljada dolara od Dž.P. Morgana Tesla pravi još jednu laboratoriju toranj Vonderklif koji se nalazi na Long Ajlendu, blizu Njujorka, za novi početak svojih eksperimenata.
Tunguska oblast. U 7 sati i 14 minuta 30. juna 1908. godine razorna eksplozija u blizini rijeke Podkamenaja Tunguska, posjekla je 60 miliona stabala na površini od 2150 kvadratnih kilometara. Buka od eksplozije čula se na hiljade kilometara daleko. Neki svjedoci koji su bili 500 km od mjesta eksplozije rekli su da su videli zaplaljeni oblak dima. Odmah su pomislili da je to meteorit. Ali nije bilo ni traga od kratera, niti djelova koj se odnose na vanzemaljska tijela. Prema nekim istarživačima Teslinog rada katastofa koja se desila na tom mjestu u Sibiru je zbog činjenice da Teslini uređaji mogu da generišu elaktromagnetna polja toliko jaka da stvaraju zastrašujuće munje upravo na toj lokaciji. Najvjerovatnije je sve to bila i ostala pretpostavka. Zaplet je prvo bio ocrnjen, a potom odbačen od Tesle na samom početku.
Svakako najtragičnija epizoda u Teslinom životu koja je zapečatila njegovu sudbinu je kada je Dž. P. Morgan konačno prestao da finansira njegove projekte. Zvanično sve se dešava zbog toga što italijanski naučnik Guljelmo Markoni je uspio da prenese radio signal preko Atlantika prije Tesle. Tom prilikom Dž.P Morgan je rekao Nikoli: "To je bilo ono što sam želio da Vi ostvarite. A ne to što ste Vi pokušavali da realizujete i što će te najvjerovatnije uspijeti da sprovedete u praksi ali ko zna kad."
Tesla: "Više nemamo potrebu da išta spaljujemo i uništavamo. Jednostavno uzimamo energiju koja već postoji, i koristimo u neograničenim količinama."
On postaje žrtva prljave kampanje svake vrste. Italijan Guljelmo Markoni na primjer, je prvi posjećivao laboratoriju genijalnog slovenskog pronalazača. Više puta Guljelmo Markoni je posjećivao Teslu ovo je važno zbog dvije činjenice, prije svega što su u igri dvije Nobelove nagrade, a potom i presuda Vrhovnog suda.
Teslin život je takođe sačinjen od rijetkih ali veoma intenzivnih slavnih trenutaka. Zahvaljujući izgradnji nevjerovatnog modela radio-upravljajućeg broda Tesla privlači pažnju jednog od najvećih magnata na planeti Dž. P. Morgana. U filmu posvećenom Teslinom životu njegovu ulogu će se tumačiti legendarni oskarovac, Orson Vels lično.
Legendarna laboratorija u Kolorado Springsu je počela sa radom 17. maja 1899. koji je trajao oko sedam mjeseci. Teško je sažeti u nekoliko jednostavnih riječi šta je saznao tokom sedam mjeseci eksperimenata na planinama Kolorado Springsa. Sigurno da to što je tražio, je bio njegov glavni cilj, tj. da prenese električnu energiju bez potrebe da se koriste bilo kakvi kablovi. Do danas zvanična nauka nije u stanju da razumije kako je Tesla uspio da ostvari sve to.
U svojoj laboratoriji u Kolorado Springsu uspjevao je da stvori vještačke munje snage od milion volti dugačke čak i do 50 metara. Oko laboratorije su se primjećivali čudni fenomeni. Čak i danas, posle više od jednog vijeka karte sa magnetnim intenzitetom pokazuju teren oko laboratorije sa magnetnim poljem jačim nego u vazduhu. Međutim, tokom jednog od eksperimenata, generator kompanije "El Paso Power" proizveo je pražnjenje i izazvao "blek aut" u gradu Koloradu. Tesli je trebalo samo nekoliko dana da popravi štetu, ali grad ga mrzi. Oduzimaju mu mogućnost povezivanja na opštinsku struju i 7. januar 1900. počinju da ruše njegovu laboratoriju, sa stotinama pronalazaka.
Čini se da je tu kraj Nikole Tesle, ali nije tako. U junu 1902. nakon što dobija 150 hiljada dolara od Dž.P. Morgana Tesla pravi još jednu laboratoriju toranj Vonderklif koji se nalazi na Long Ajlendu, blizu Njujorka, za novi početak svojih eksperimenata.
Tunguska oblast. U 7 sati i 14 minuta 30. juna 1908. godine razorna eksplozija u blizini rijeke Podkamenaja Tunguska, posjekla je 60 miliona stabala na površini od 2150 kvadratnih kilometara. Buka od eksplozije čula se na hiljade kilometara daleko. Neki svjedoci koji su bili 500 km od mjesta eksplozije rekli su da su videli zaplaljeni oblak dima. Odmah su pomislili da je to meteorit. Ali nije bilo ni traga od kratera, niti djelova koj se odnose na vanzemaljska tijela. Prema nekim istarživačima Teslinog rada katastofa koja se desila na tom mjestu u Sibiru je zbog činjenice da Teslini uređaji mogu da generišu elaktromagnetna polja toliko jaka da stvaraju zastrašujuće munje upravo na toj lokaciji. Najvjerovatnije je sve to bila i ostala pretpostavka. Zaplet je prvo bio ocrnjen, a potom odbačen od Tesle na samom početku.
Svakako najtragičnija epizoda u Teslinom životu koja je zapečatila njegovu sudbinu je kada je Dž. P. Morgan konačno prestao da finansira njegove projekte. Zvanično sve se dešava zbog toga što italijanski naučnik Guljelmo Markoni je uspio da prenese radio signal preko Atlantika prije Tesle. Tom prilikom Dž.P Morgan je rekao Nikoli: "To je bilo ono što sam želio da Vi ostvarite. A ne to što ste Vi pokušavali da realizujete i što će te najvjerovatnije uspijeti da sprovedete u praksi ali ko zna kad."
Tesla: "Više nemamo potrebu da išta spaljujemo i uništavamo. Jednostavno uzimamo energiju koja već postoji, i koristimo u neograničenim količinama."
"Proglasili su me ludim 1896., kada sam objavio otkriće kosmičkih zraka. U više navrata su se šalili sa mnom, zatim godinama posle su mogli da provjere da sam bio u pravu. Sada smatram da će se istorija ponoviti u trenutku kad budem otkrio izvor energije do sada nepoznate neograničene energije koja može biti kanalisana."
Narednih godina, bilo je brojnih sporova, kako naučnih tako i pravnih. Da bi se utvrdilo ko bi zaista trebao da bude smatratan prvim pronalazačem radia. Tesla je dobio priznanje tek posle svoje smrti. Vrhovni sud SAD-a je objavio u septembru 1943., nekoliko mjeseci posle Tesline smrti da patent za radio prenos ne treba priznati Markoniju već Tesli.
1915. odlučuje se iz drugog razloga da mu se dodijeli Nobelova nagrada. Ali, on je odbiija iz dva razloga. Prvi, zato što mora da dijeli nagradu sa Edisonom. Drugi, zato što je 1909. to isto priznanje za pronalazak radia uručeno Markoniju, što on nikada nije prihvatio.
Teslu 1917. definitivno napuštaju finansijeri. Vonderklif je dignut u vazduh. Od tog momenta pa na dalje, kako njegovo ekonomsko stanje tako i njegov kredibilitet su se sunovratili bez povratka. Siromašan i sam, zahvaljujući malojoj penziji od Jugoslovenske vlade, proveo je poslednje godine svog života idući od jednog hotela do drugog, hraneći golubove, i pišući svoje bilješke. Odavde počinje njegova smrt.
Od strane FBI zaplijenjena su zajedno sa svim ostalim dva puna kamiona uređaja i spisa. Šta je bilo u bilješkama o njegovim eksperimentima, toliko opasno da bi bilo proglašeno strogom tajnom. Iz mnogih novinskih članaka znamo da Tesla nudi Englezima, Rusima i Kanađanima jedan jedinstven projekat. Izuzetan uređaj koji bi predstavljao najbolji način za odbarnu od prijetnji njemačkih nacista. Radilo se o zracima smrti tj. mehanizmu sposobnom da uništi prije nego što bi dotakli zemlju bilo koje projektile, bombe ili bilo šta drugo.
Nešto slično je vjerovatno radio i Guljelmo Markoni za Musolinija. Direktan svjedok toga je Rakela Musolini koja u svojoj knjizi "Musolini privatno" priča o jednom čudnom eksperimentu jednog dana krajem juna 1936. na ulici Ostiense u Rimu. Tog dana su privremeno blokirani svi motori automobila, da bi posle pola sata krenuli svi zajedno.
Tesla: "To je ogroman energrtski zrak, koji uspijeva da blokira neprijateljske avione na rastojanju od 200 milja od granice napadnute nacije. "
5. januara 1943. godine Nikola Tesla je nazvao ratni department SAD i ponudio svoje tajno oružje. Tri dana kasnije, pronađen je mrtav u svojoj hotelskoj sobi. Moguće da je projekat sa zracima smrti stvarno postojao, ali u Teslinom muzeju, gdje se nalaze svi njegovi originalni dokumenti njega nema. Naravno, takođe je moguće da je FBI poslije njegove smrti nakon što su provjerili njegove dokumente, neke zadržali za sebe. Ali u tom slučaju, mi to nikad nećemo saznati. Barem ne dok FBI ne odluči da ih objavi.
Projekat zraka smrti, mitski zrak smrti, slobodna i besplatna energija za sve. Šta se stvrano nalazilo u dokumentima koje je zaplijenio FBI od Tesle, upravo na dan njegove smrti.
Tomas Bearden fizičar, matematičar i američki nuklearni inženjer, je vjerovatno najpoznatiji i najangažovaniji savremeni sledbenik Nikole Tesle. Bearden je ubijeđen, da su Teslini dokumenti nakon njegove smrti inspirisali neka istaživanja američkog projekta HAARP.
HAARP (High Frequency Active Auroral Research Program) ima sjedište u Gakoni na Aljasci i postoji od 1992. Pripada novoj naprednoj tehnologiji, pod kontorolom strateške odbrane SAD. Sistem je stvoren upotrebom Tesline tehnologije od strane vojske, ali ne u cilju naučnog istraživanja, već za 'pobuđivanje' jonosfere i za upravljanje klimatskim promjenama, kao zastrašujućim elementom koji može da udari na resurse populacije i nacija koje smatraju neprijateljskim.
Ali odakle u stvari dolazi projekat HAARP? Po mišIjenju niza Teslinih istraživača, on proizilazi od jednog projekta koji je Tesla napravio 1937. Koji nije nikad bio objavljen dok je Tesla bio živ. Ovaj projekat, koji je imao odbrambenu svrhu, mogao se upoznati tek 1984. kad su pojedini istraživači uspijeli da pronađu ove dokumente i objavili ih.
2002. godine 200 poslanika ruske Dume su potpisali apel i proslijedili ga OUN, tražeći zabranu elektromagnetnih eksperimenata HAARP-a. Smatrajući ga smrtonosnim oružjem u stanju da utiče na prirodne pojave velikom frekvencijom. Ali, projekat i dalje radi.
Zvanično niko ne zna da li FBI još uvijek ima neke od Nikolinih dokumenata. Sumnja da je Tesla otkrio više od onoga što znamo, izgleda vjerodostojno. Među raznim teorijama koje pokušavaju da objasne misteriju koja je nastala oko Teslinog života, identifikovana su tri moguća razloga, za tajnovitost njegovih istraživanja.
Prvi, neki uvidi Nikole Tesle inspirisali su eksperimente na kojima se i danas radi kao projekat HAARP za kontolu klimatskih pojava na daljinu.
Drugi, je legendarni zrak smrti. Oružje koje ako bi postojalo imalo bi veću moć od nuklearne.
Treći, ako bi Teslin san o slobodnoj energiji, obnovljivoj i besplatnoj bio stvarno realziovan trenutni svjetski ekonomski bilanasi bi bili promjenjeni u trenutku i vjeovatno bi promjenili subinu cijelog čovječanstva. Koja god da je istina o životu i otkrićima NikoleTesle, ostaće zatvorena u strogo čuvanoj datoteci FBI.
Ni sahrana Nikole Tesle nije bila obična, bila je to državna sahrana, na koju su prisustvovale velike ličnosti kao podpresijednik SAD-a, zatim žena predsednika, gospođa Ruzvelt i mnogi Nobelovci. Njegov pepeo je stavljen unutar jedne zlatne kugle i sa njim vjerovatno i tajne jednog života koji se graniči sa genijalošću.
"Čovječanstvo je imalo mogućnost da promjeni svoju sudbinu, ali je obilo. A Bog još uvijek čeka. "
Narednih godina, bilo je brojnih sporova, kako naučnih tako i pravnih. Da bi se utvrdilo ko bi zaista trebao da bude smatratan prvim pronalazačem radia. Tesla je dobio priznanje tek posle svoje smrti. Vrhovni sud SAD-a je objavio u septembru 1943., nekoliko mjeseci posle Tesline smrti da patent za radio prenos ne treba priznati Markoniju već Tesli.
1915. odlučuje se iz drugog razloga da mu se dodijeli Nobelova nagrada. Ali, on je odbiija iz dva razloga. Prvi, zato što mora da dijeli nagradu sa Edisonom. Drugi, zato što je 1909. to isto priznanje za pronalazak radia uručeno Markoniju, što on nikada nije prihvatio.
Teslu 1917. definitivno napuštaju finansijeri. Vonderklif je dignut u vazduh. Od tog momenta pa na dalje, kako njegovo ekonomsko stanje tako i njegov kredibilitet su se sunovratili bez povratka. Siromašan i sam, zahvaljujući malojoj penziji od Jugoslovenske vlade, proveo je poslednje godine svog života idući od jednog hotela do drugog, hraneći golubove, i pišući svoje bilješke. Odavde počinje njegova smrt.
Od strane FBI zaplijenjena su zajedno sa svim ostalim dva puna kamiona uređaja i spisa. Šta je bilo u bilješkama o njegovim eksperimentima, toliko opasno da bi bilo proglašeno strogom tajnom. Iz mnogih novinskih članaka znamo da Tesla nudi Englezima, Rusima i Kanađanima jedan jedinstven projekat. Izuzetan uređaj koji bi predstavljao najbolji način za odbarnu od prijetnji njemačkih nacista. Radilo se o zracima smrti tj. mehanizmu sposobnom da uništi prije nego što bi dotakli zemlju bilo koje projektile, bombe ili bilo šta drugo.
Nešto slično je vjerovatno radio i Guljelmo Markoni za Musolinija. Direktan svjedok toga je Rakela Musolini koja u svojoj knjizi "Musolini privatno" priča o jednom čudnom eksperimentu jednog dana krajem juna 1936. na ulici Ostiense u Rimu. Tog dana su privremeno blokirani svi motori automobila, da bi posle pola sata krenuli svi zajedno.
Tesla: "To je ogroman energrtski zrak, koji uspijeva da blokira neprijateljske avione na rastojanju od 200 milja od granice napadnute nacije. "
5. januara 1943. godine Nikola Tesla je nazvao ratni department SAD i ponudio svoje tajno oružje. Tri dana kasnije, pronađen je mrtav u svojoj hotelskoj sobi. Moguće da je projekat sa zracima smrti stvarno postojao, ali u Teslinom muzeju, gdje se nalaze svi njegovi originalni dokumenti njega nema. Naravno, takođe je moguće da je FBI poslije njegove smrti nakon što su provjerili njegove dokumente, neke zadržali za sebe. Ali u tom slučaju, mi to nikad nećemo saznati. Barem ne dok FBI ne odluči da ih objavi.
Projekat zraka smrti, mitski zrak smrti, slobodna i besplatna energija za sve. Šta se stvrano nalazilo u dokumentima koje je zaplijenio FBI od Tesle, upravo na dan njegove smrti.
Tomas Bearden fizičar, matematičar i američki nuklearni inženjer, je vjerovatno najpoznatiji i najangažovaniji savremeni sledbenik Nikole Tesle. Bearden je ubijeđen, da su Teslini dokumenti nakon njegove smrti inspirisali neka istaživanja američkog projekta HAARP.
HAARP (High Frequency Active Auroral Research Program) ima sjedište u Gakoni na Aljasci i postoji od 1992. Pripada novoj naprednoj tehnologiji, pod kontorolom strateške odbrane SAD. Sistem je stvoren upotrebom Tesline tehnologije od strane vojske, ali ne u cilju naučnog istraživanja, već za 'pobuđivanje' jonosfere i za upravljanje klimatskim promjenama, kao zastrašujućim elementom koji može da udari na resurse populacije i nacija koje smatraju neprijateljskim.
Ali odakle u stvari dolazi projekat HAARP? Po mišIjenju niza Teslinih istraživača, on proizilazi od jednog projekta koji je Tesla napravio 1937. Koji nije nikad bio objavljen dok je Tesla bio živ. Ovaj projekat, koji je imao odbrambenu svrhu, mogao se upoznati tek 1984. kad su pojedini istraživači uspijeli da pronađu ove dokumente i objavili ih.
2002. godine 200 poslanika ruske Dume su potpisali apel i proslijedili ga OUN, tražeći zabranu elektromagnetnih eksperimenata HAARP-a. Smatrajući ga smrtonosnim oružjem u stanju da utiče na prirodne pojave velikom frekvencijom. Ali, projekat i dalje radi.
Zvanično niko ne zna da li FBI još uvijek ima neke od Nikolinih dokumenata. Sumnja da je Tesla otkrio više od onoga što znamo, izgleda vjerodostojno. Među raznim teorijama koje pokušavaju da objasne misteriju koja je nastala oko Teslinog života, identifikovana su tri moguća razloga, za tajnovitost njegovih istraživanja.
Prvi, neki uvidi Nikole Tesle inspirisali su eksperimente na kojima se i danas radi kao projekat HAARP za kontolu klimatskih pojava na daljinu.
Drugi, je legendarni zrak smrti. Oružje koje ako bi postojalo imalo bi veću moć od nuklearne.
Treći, ako bi Teslin san o slobodnoj energiji, obnovljivoj i besplatnoj bio stvarno realziovan trenutni svjetski ekonomski bilanasi bi bili promjenjeni u trenutku i vjeovatno bi promjenili subinu cijelog čovječanstva. Koja god da je istina o životu i otkrićima NikoleTesle, ostaće zatvorena u strogo čuvanoj datoteci FBI.
Ni sahrana Nikole Tesle nije bila obična, bila je to državna sahrana, na koju su prisustvovale velike ličnosti kao podpresijednik SAD-a, zatim žena predsednika, gospođa Ruzvelt i mnogi Nobelovci. Njegov pepeo je stavljen unutar jedne zlatne kugle i sa njim vjerovatno i tajne jednog života koji se graniči sa genijalošću.
"Čovječanstvo je imalo mogućnost da promjeni svoju sudbinu, ali je obilo. A Bog još uvijek čeka. "
Ko zna možda je Nikola Tesla preteča najvećih otkića XX-og vijeka i savremenog doba.
(Tekst iz filma Nikola Tesla - Tragedija jednog genija - La tragedia di un genio ) Prevele: Beba i Ana Muratović - bebamur.com |
|