Za Sokrata je bilo važno da nađe siguran oslonac za našu spoznaju. On je smatrao da se taj oslonac nalazi u ljudskom razumu. Sa svojom jakom vjerom u ljudski razum on je, dakle, bio izraziti racionalista.
|
Sokrat je govorio da "onaj koji zna šta je pravo, pravo će i činiti". Smatrao je da pravi uvid vodi ka ispravnom djelovanju. A samo onaj ko čini pravo, postaje "ispravan čovjek". Kada djelamo pogrešno, to činimo zato što ne znamo šta je ispravno. Zato je potrebno da uvećamo naše znanje.
|
Sokrat je bio zaokupljen upravo time da pronađe sasvim jasne i opšte važeće definicije toga šta je ispravno, a šta pogrešno. Smatrao je da se sposobnost razlikovanja ispravnog i pogrešno može naći u razumu, a ne u društvu.
Sokrat je smatrao da je nemoguće biti srećan ako se djela protiv sopstvenog ubjeđenja. A onaj ko zna kako da bude srećan, pokušaće i da postane srećan. Zato će onaj koji zna šta je ispravno i djelati ispravno. Jer valjda nijedan čovjek ne želi da bude nesrećan?
Možeš li ti da živiš srećno ako stalno činiš stvari za koje duboko u sebi znaš da nijesu ispravne? Ima mnogo njih koji stalno lažu i kradu i ogovaraju druge ljude. Pa dobro! Oni i znaju da to nije ispravno - ili pravedno, ako tako hoćeš. Ali šta misliš, da li ih to čini srećnim?
Sokrat je mislio da ih to ne čini srećnim.
(Iz romana "Sofijin svijet" - Jostein Gaarder)
Priča: "Test tri sita"
Jednog dana Sokrat je sreo poznanika, koji mu je rekao:
– Znaš li šta sam upravo čuo o tvom prijatelju?
– Samo trenutak – zaustavio ga je Sokrat. – Prije nego što mi bilo šta kažeš, želio bih da napraviš kratak test. Ime mu je "Test tri sita"
– "Test tri sita"?
– Tako je – nastavi Sokrat. – Prije nego što mi budeš govorio o mom prijatelju, možda bi bilo dobro da razmisliš o tome šta mi želiš reći i propustiš svoje riječi kroz posebna sita. Zato se i zove "Test tri sita".
– Prvo sito je sito istine. Jesi li sasvim siguran da je to što želiš da mi ispričaš istina?
– Ne – odgovori čovjek, u stvari, upravo sam čuo i...
– U redu – reče Sokrat. – Dakle, ne znaš zasigurno da li je to istina ili nije. Probajmo s drugim sitom. Sitom dobrote. Želiš li da mi ispričaš nešto dobro o mom prijatelju?
– Ne, upravo suprotno...
– Znači tako – nastavi Sokrat, želiš da mi ispričaš nešto loše o njemu, ali ne znaš da li je to istina. No, još uvijek možeš napraviti test, na raspolaganju ti je još jedno sito. Sito upotrebljivosti. Da li će mi koristiti to što bi želio da mi ispričaš o mom prijtelju?
– U stvari, ne...
– Dakle – zaključio je Sokrat, ukoliko želiš da mi ispričaš nešto za šta ne znaš da li je istinito, nije dobro niti korisno, zašto bi uopšte morao išta da mi ispričaš?