BebaMur
.
  • Početna
  • Video
  • Blog
  • Nauka
  • Duhovnost
  • Psihologija
  • Mudrost
  • Nadahnuće
  • Donirajte

Osobe koje čine da se konstanto osjećate krivima

22/7/2021

0 Comments

 
Picture
Šta je osjećaj krivice i zašto ga osjećamo? Zašto neki ljudi krive druge i kako prepoznati ove skrivene tehnike psihološke manipulacije?
Ovo su neka osnovna pitanja koja moramo postaviti kada osjećamo da se rušimo pod težinom onih osjećanja krivice koja nam zapravo ne pripadaju, jer se mora reći: osjećaj krivice nije emocija koju možemo osjetiti u odsustvu socijalnih interakcija, ali se uspostavlja u vezi kada postoji veza između dvije strane.

Osjećaj krivice je osnova ljudskih odnosa, to je jedna od veza koja nas povezuje sa bližnjima i koja uslovljava naše ponašanje prema njima: zato je to jedna od omiljenih tehnika onih koji pokušavaju da kontrolišu i manipulišu drugima.
​
Osjećaj krivice: signal alarma u vezama

Osjećaj krivice javlja se kao signal alarma: upozorava nas da je našim ponašanjem narušen balans odnosa i da možemo očekivati odmazdu ili kaznu; ovdje ćemo u tom slučaju pokušati da je ispravimo tako što ćemo prvo priznati svoju grešku, a zatim popraviti grešku.

Otklanjanje greške omogućava nam da obnovimo zdravije odnose s drugima i zaustavimo jedan od naših najdubljih strahova: strah od napuštanja.

Ali šta se dešava kada greške zapravo nema, kada jedina osoba koja prepoznaje pogrešku je navodna oštećena strana i osjećaj krivice se koristi za manipulisanje nama?
Osjećaj stida i sramote

Ono na šta se oslanja manipulator je sramota, ta negativna emocija zbog koje se osjećamo neadekvatno i pogrešno . S jedne strane to nas plaši isključenosti iz grupe kojoj pripadamo, a s druge strane šteti idealiziranoj slici koju imamo o sebi, čineći nas ranjivijima pred strahom od neuspjeha i nevrednosti.

Kada imamo nisko samopoštovanje, stvara se neka vrsta slabosti koja može potkopati naš lični identitet slabost koju nadobudni manipulatori mirišu na strah od plena i koju znaju da okrenu sebi u najrazličitije svrhe.

Od emocionalne ucene posesivnog partnera, preko zahtjeva za „uslugama“, do istinskog psihološkog ropstva koje sprovoi narcis. Evo kako da prepoznate manipulatore koji će vam nametnuti osjećaj krivice koji vam ne pripada kako bi vas držali u njihovom dohvatu.

Tri vrste manipulatora koji će iskoristiti vaše osjećanje krivice

1. Žrtvena žrtva

Njegova sfera delovanja je uglavnom emocionalna: ono što traži je vaša zavisnost. Ne želi da vas izgubi i za to će iskoristiti svoju ranjivost, stvarnu ili pretpostavljenu, da vas veže za sebe na progresivan, ali neiscrpan način.

→ Fraze kao što su: "Neću uspeti bez tebe, ne možeš me napustiti" sa sledećim pretnjama da ćete ih povrediti ili naprotiv „Ne brini, mogu to učiniti“ sa sledećom scenom koja pokazuje suprotno.

Namera je da se iskoristi sažaljenje drugog da ga veže za sebe.

2. Ucenjivač

Ucenjivač želi usluge od vas i iskoristiće prošlost da je dobije, čak i ako će zbog toga uvijek izneti isti događaj kao da mu morate doživotno platiti dug s kamatama.

→ Fraza poput: „Uz sve što sam učinio za vas!“

3. Narcis

Narcis je sociopat vešt u manipulisanju drugim i stvaranjem osjećaja krivice. Prema psihologinji Marthi Stout: „Sociopati često koriste taktiku osvetljenja. Sociopati dosledno krše socijalne zakone i konvencije, eksploatišući druge, ali takođe su tipično vjerodostojni i uvjerljivi lažovi, dosledno negirajući bilo kakva nedela. Tako neke žrtve sociopata mogu dovesti u pitanje sopstvenu percepciju “.

Pored ucene i stvaranja emocionalne zavisnosti kroz osećaj krivice, narcis će izliti na vas svu svoju sramotu, svaku krivicu koju je počinio, zbog svoje nesposobnosti da se suoči sa devalvacijom idealizovane slike o sebi.

→ Koriste fraze poput: "Za sve si ti kriv!"

Kako se osloboditi osjećaja krivice?

Potrebno je vrlo malo da biste razumeli da li zvona za uzbunu koja vam ne daju da spavate noću imaju razlog da postoje ili ne.

Prvo se uvjerite da li su kritke osnovane: da li ste zapravo naneli štetu? Da li vaš postupak ima stvarnih negativnih posledica po drugog? Ali prije svega se zapitajte: da li moja greška zavisi od onoga što sam uradio ili zavisi samo od percepcije drugog?

Primjer: Ako ponašanje vređa samo osobu koja pokušava da vas natjera da se osećate krivim i ne bi imala isti ishod sa drugom osobom koja se suočila u istoj situaciji i na iste načine, onda vjerovatno imate posla sa manipulatorom.

Ako na pitanje „da li sam zaista pogrešio?“, Odgovor je „ne“: opustite se i krenite dalje; ako je "da": priznajte svoju grešku bez srama i ispravite je. Apsolutno se nema čega sramiti u izvinjenju: to je dokaz da ste iskreni i sa dovoljno zdravim i stabilnim samopoštovanjem da biste mogli da učite na svojim greškama.

Prevod teksta: https://www.eticamente.net/62076/chi-ti-fa-sentire-in-colpa-ti-sta-usando-ecco-cosa-fare.html

Prevod i obrada Ana Muratović -  bebamur.com
​
0 Comments

Your comment will be posted after it is approved.


Leave a Reply.

    Pretražite sajt
    Podijeli
    BebaMur.com
     Kopiranje i prenošenje teksta na druge portale strogo je zabranjeno!

    DMCA.com Protection Status

    Categories

    All
    Bajke
    Biografije
    Dokumentarni Film
    Dostojevski
    Društvo
    Društvo
    Duhovnost
    Ekart Tol
    Ezoterija
    Greg Brejden
    Gurdjijev
    Herman Hese
    Karma
    K.G. Jung
    Kozirjev
    Kvantna Fizika
    Mudrost
    Nadahnuce
    Nauka
    Osho
    Poezija
    Price
    Psihologija
    Tesla
    Tolstoj
    Torziono Polje
    Vakcine
    V. Zeland
    Yan
    Zanimljivosti
    Zdravlje

- Menu
Početna  Video   Blog    Nauka - Nikola Tesla - Nikolaj Kozirjev - Pjotr Garjajev Duhovnost - Ošo -Greg Brejden - Vadim Zeland Psihologija Mudrost Nadahnuće

Copyright © 2015