Otrovana strelica
U zbirci tekstova naslovljenih Majjhima Nikaia prikupljenih u Pali kanonu, pronalazimo nekoliko priča, uključujući priču o otrovanoj strelici. Čini se da ga je Buda recitovao svojim najnestrpljivijim učenicima, nestrpljiv da dobije odgovore na njihova pitanja o životu poslije smrti.
Tako im je Buda rekao kako je jednom bio čovjek koji je ranjen otrovanom strelom. Kada su ga članovi porodice pokušali odvesti ljekaru da mu pomogne, on je to odbio.
Čovjek je rekao da je, prije nego što mu je bilo koji ljekar pomogao, želeo da zna ko ga je povredio, kojoj kasti pripada i odakle dolazi. Takođe je želeo da zna njegovu visinu, snagu, boju kože, tip luka itd.
Tako je, u svom stalnom insistiranju na tome da li je pero strele lešinara, pauna ili jastreba, i da li je luk uobičajen ili zakrivljen ili oleandar, umro i prije nego što je saznao i jedan od odgovora na svoja pitanja.
"Bolje od hiljadu praznih riječi je jedna riječ koja donosi mir."
~Buda
Stav glavnog junaka priče prilično je bizaran, zar ne mislite? Ipak, ako primjenimo ovaj ekstremni slučaj na druge situacije s kojima se svakodnevno susrećemo, sigurno ćemo pomisliti na brojne prilike u kojima se ponašamo kao ranjeni ratnik .
Možda i nehotice, ponekad se previše fokusiramo na potpuno nebitna pitanja, iz straha da se ne pozabavimo onima koji su zaista bitni. Razlog za ova pitanja ostaje nepoznat i mi se u njima gubimo iako smo u to vrijeme bili potpuno nebitni.
Stoga je Buda ovom pričom pokušao da nauči svoje učenike da je inteligencija poznavanja načina na koji je moguće razlikovati ono što je važno i ono što je nebitno, u datom trenutku, ekvivalentna razlici između prevazilaženja poteškoće ili njenog savladavanja.
Ne kažemo da lutanje nema nikakvu prednost, problem nastaje kada se te digresije javljaju neprestano bez konkretne svrhe. Drugim riječima, kada moramo da rešimo problem, ponekad je bolje preći na stvar, a ostalo prepustiti drugima. Suprotno tome, rizik je da problem bude veći nego što jeste.
Korak po korak
Trebali bismo usvojiti naviku, kada se jedan problem reši, da se odmah koncentrišemo na sledeći i da to ne radimo istovremeno. Popularna izreka s tim u vezi kaže da "oni koji žele previše, ne rade ništa".
Neka svijet teče
Previše je prilika kada dopustimo da nas bezbrojna pitanja utiču i zaokupljaju naš um. Ponekad je najbolje pustiti ga da teče kako se mozak ne bi napunio nelagodom, bijesom, tugom ili frustracijom.
Eliminišite ono što je beskorisno
Vraćajući se popularnoj mudrosti, koja se u mnogim prilikama pokazuje izuzetno razumnom i vrijednom slušanja, „bogati nisu oni koji imaju više, već oni kojima je potrebno manje“. Ponekad smo uvjereni da da biste bili srećni morate dobiti ono što nemate.
Ipak, kada se naviknete da živite sa bitnim, otkrivate šta je zaista važno. Ljubav voljene osobe mnogo je dragocenija od bilo kakvog beskorisnog, pretjeranog ili skupog imanja.
"Ne budi prijatelj sa budalama."
~Buda
Kao što je rekao Leonardo da Vinci, "jednostavnost je vrhunska sofisticiranost". Priča o Budinoj otrovanoj strelici otprilike je istog koncepta. Dva briljantna uma, šta još da dodam?
Prevod teksta: https://lamenteemeravigliosa.it/la-freccia-avvelenata-storia-buddista/
Prevod i obrada Ana Muratović - bebamur.com