Disanje je jedna od glavnih misterija čovjeka, koja nas vjekovima uznemirava, od nastanka civilizacije. To je ključ za mnoge tajne. Tajne zdravlja, tajne produžetka života i tajne natprirodnih mogućnosti.
Samo se po disanju razlikuje živo od ne živog. Naša planeta od svih ostalih u Sunčevom sistemu. Kamenje od cvijeća, život od smrti. Čovjek može da živi nedjelju dana bez vode, mjesec bez hrane, nekoliko dana bez sna, a posle 2-3 minuta njegov život se prekida, ako ne diše.
Još prije nekoliko hiljada godina drevni iscjeljitelji su znali, da disanje omogućuje čovjeku da bolje spozna sebe, da obnovi energetske rezerve organizma. Ovo se sada potvrđuje.
Prva tajna - Disanje i energija organizma
Utvrđeno je da se čovječji organizam sastoji od 75 triliona ćelija, i sve one moraju da dišu. Savremenim istraživanjem čovjekove aure, na specijalnom aparatu po svijetlu se može vidjeti energetsko stanje pacijenta u datom trenutku. Stručnjaci zaključuju, da postoji apsolutna zavisnost čovjekovog stanja od njegovog disanja.
Konstantin Korotkov: "Disanje je osnova života, mnogi ne razumiju da disanje nije samo udisanje vazduha, to je dobijanje životne energije iz okruženja. Zato disanje direktno utiče na stanje energetike. Cjelokupno praktično iskustvo pokazuje da vježbama disanja, razumnim pristupom, čovjek može da izbegne upotrebu Ijekova."
Prva tajna - Disanje i energija organizma
Utvrđeno je da se čovječji organizam sastoji od 75 triliona ćelija, i sve one moraju da dišu. Savremenim istraživanjem čovjekove aure, na specijalnom aparatu po svijetlu se može vidjeti energetsko stanje pacijenta u datom trenutku. Stručnjaci zaključuju, da postoji apsolutna zavisnost čovjekovog stanja od njegovog disanja.
Konstantin Korotkov: "Disanje je osnova života, mnogi ne razumiju da disanje nije samo udisanje vazduha, to je dobijanje životne energije iz okruženja. Zato disanje direktno utiče na stanje energetike. Cjelokupno praktično iskustvo pokazuje da vježbama disanja, razumnim pristupom, čovjek može da izbegne upotrebu Ijekova."
Druga tajna - Disanje i više nervne aktivnosti
Neobična svojstva disanja su dobro poznati, psihoterapeutima i psiholozima. Utvrđeno je da disanje uravnoteženog čovjeka, razlikuje se od disanja čovjeka u stanju stresa. Naime vježbe disanja mogu pomoći u rešavanju mnogih problema savremenog svijeta. U liječenju sindroma hroničnog umora, depresije, ili sličnih stanja.
Igor Poperečnij: "Svaki čovjek koji dolazi ovdje dobija prvenstveno upustva za disanje na jedan ili drugi način, jer za rešavanje problema prvenstveno neophodno je spokojno stanje, normalno potpuno disanje i to omogućava da se u potpunosti dostigne spokojno stanje."
Utvrđeno je da ako dišete sa radošću, posle nekog vremena ćete osjetiti radost. Takođe, može da se izazove bol, tjeskoba, pa čak i strah. Svaka emocija ima svoj ritam disanja.
Treća tajna - Disanje, mladost i zdravlje
Ritam disanja je veoma važan za sportiste. Najveća dostignuća u sportu nijesu moguća, ako ne znate pravilno disati. Prije devet godina Aleksandar Sasnjin bio je nezadovoljan sa svojim zdravljem imao je hroničnu bolest, pošto nije znao pravilno da diše.
Aleksandar Sasnjin: "Kontrola i pristup prirodnom ispravnom disanju dovodi do povećanja od dva do četiri puta efektivnost treninga. Bukvalno sa ispravnim disanjem čovjek radi stvari koje nije uopše mogao. Za dvije tri nedjelje on ostvaruje rezultate koje nije mogao za dva mjeseca pri običnom disanju."
Ali, šta se dešava kada dišemo? Ovdje, je takođe skriveno ne malo tajni.
Četvrta tajna - Štetni kiseonik
Kada udišemo, pluća se šire a alveole - mali mjehurići od kojih su izgrađena pluća, pune se vazduhom. Dalje, kiseonik ulazi u organe i tkiva, a zatim u ćelije gdje dolazi do reakcije oksidacije, koja nam je neophodna za razmjenu materija. Ovdje su naši i strani naučnici došli do zanimljivog, zaključka: Kiseonik koji je od vitalnog značaja za naš život i njegove procese, može biti smrtonosan neprijatelj za naše zdravlje. Nauka to zove - paradoks kiseonika.
Vjačeslav Kulikov: "Jedan od vodećih naučnika Bernos svojevremeno je nazvao kiseonik jednim od najjačih otrova na planeti. Koji je kao Janus sa dva lica, s jedne strane ima toksične osobine, a sa druge strane, kiseonik je odigrao ključnu ulogu u procesima evolucije živih bića. Međutim, u velikom broju patoloških stanja pri dejsvu nepovoljnih uticaja okoline, stresa, zapaljenskih i malignih oboljenja tada ti reaktivni oblici kiseonika, kako mi kažemo u medicini, igraju veoma važnu ulogu u patogenezi tj. u mehanizmu razvoja tih ili drugih bolesti."
Mi radimo: 1000 udisaja na sat, 24.000 udisaja na dan, 9 miliona godišnje. Vrlo uprošćeno, naš organizam je kao vatra. U njemu sagorijevaju hranljive materije i dolazi do reakcije oksidacije. Što više i brže kiseonika ulazi u organizam, tim brže ova vatra gori. U skladu sa tim možemo govoriti o povezanosti disanja i životnog vijeka.
Još jedno zapažanje naučnika: Što sporije i mirnije dišeš, duže živiš. Poređenja radi, pas radi oko 40 udisaja u minuti, čovjek - 17 udisaja, kornjača od 1 do 3 udisaja u minuti, u zavisnosti od vrste. Pas živi prosječno 20 godina, čovjek 70 godina, kornjača skoro 500, u ovoj pravilnosti, skrivena je još jedna tajna disanja.
Da li ste se ikada zapitali zašto najveći broj stogodišnjaka je koncentrisan u planinskim oblastima, gde Ijudi dišu razrijeđeni vazduh?
Ispostavilo se da svako od nas, na početku svog životnog puta, gotovo da i nema potrebu za kiseonikom. U trenutku začeća i prvih minuta trudnoće jajna ćelija se nalazi, gotovo u sredini bez kiseonika. Tokom rasta fetus se razvija u uslovima kiseoničkog limita. Zato je i moguće rođenje u vodi, jer je beba 9 meseci vježbala da živi u uslovima hipoksije (nizak sadržaj kiseonika).
Peta tajna - Lekoviti ugljendioksid
Početkom prošlog veka, veliki ruski fiziolog, Branislav Veriga dokazao je dominantnu ulogu ugljen-dioksida u procesu transporta kiseonika u krvi. Naime ugljen-dioksid inhibira reakcije obrazovanja reaktivnih oblika kiseonika i štiti ćelije od oštećenja. Njegov nedostatak dovodi do raznih oboljenja respiratornog, endokrinog i kardiovaskularnog sistema, mišićno-skeletnog sistema, metaboličkih poremećaja i alergijskih reakcija.
Valerij Ilarinov: "Čovjek ima receptore, koji jasno reaguju i daju alarmni signal za nedostatak kiseonika, a potpuno nedostaju receptori za nizak nivo ugljen-dioksida u krvni."
U plućima, zdrave osobe treba da bude konstantan nivo CO2 = 6,5%, ta vrijednost je jedan od najvažnijih parametara po kome se razlikuje zdrava osoba od bolesne. Nikakvim lekovima ili fizioterapijom nije moguće uticati na ovaj parametar. Sadržaj ugljen-dioksida u organizmu može se regulisati samo vežbanjem disanja, koje čovjek može raditi u bilo kom uzrastu.
Velika tajna disanja
Najveća tajna našeg disanja je u tom, što je mudra Priroda dala nam sposobnost da se sami izliječimo, produžimo svoj život, razvijamo mogućnosti svog organizma. Čovjek je jedino stvorenje na planeti, koje je u stanju da svesno kontroliše svoje disanje. Nama ostaje samo da iskoristimo to što posjedujemo, radimo na sebi, poslušamo iskustva predaka.
Treba iskoristiti jedinstvenu mogućnost kontrolisanog disanja, cijeniti svaki udisaj, sa Ijubavlju pratiti svaki izdisaj, i uživati u dugom i srećnom životu!
Prevela: Beba Muratović - bebamur.com