Psihološki blokovi to su prepreke koje ometaju čovjeka da živi efikasno, sa tačke gledišta duhovnog razvoja i odnosa sa drugim ljudima. U Vedama, oni se određuju sa riječi "anartha", što znači "suvišno".
|
Psihološki blokovi nijesu potrebni čovjeku, zato se njih treba osloboditi. A kako se oni pojavljuju? Hajde da pokušamo da shvatimo.
Psihološki blokovi su tijesno povezani sa četiri glavne negativne emocije: gnjev, uninije (tuga), strah i žaljenje. |
Mislim da ćete se složiti sa mnom da ako bismo imali moć, onda niko od nas ne bi želio da osjeća ove emocije. Međutim, ne možemo da ih ne osjećamo s vremena na vrijeme, jer su direktno povezane sa ispoljavanjem grešnih dejstava prošlih života a karmički slijed nije tako lako razoriti.
Ali, vratimo se na povezanost tih negativnih emocija sa psihološkim blokovima. Ukupno ima dvanaest blokova, ali sve što danas treba da znamo o njima, jeste da su oni izazvani nepravilnim doživljavanjem negativnih emocija. Stvar je u tome da su te emocije toliko prirodne kao ponašanje čovjeka nakon nekog vremena posle jela. On je jeo i otišao u toalet. To je prihvatljivo i smatra se normalnim u društvu, ali samo ako se čovjek ispravno ponaša. On ne govori svima o cilju svog odlaska i ne pokazuje nikome rezultate. Niko ga neće razumjeti, ako uradi drugačije.
Isto tako, nepravilno proživljene negativne emocije dovode do toga da čovjek bude nerazumljiv drugim ljudima i stupa u unutrašnji konflikt sa samim sobom. Nakon toga, on zaključuje da je za sve kriva sama činjenica prisustva ovih emocija, i da treba da se oslobodi njih. U stvari, negativne emocije su prirodne za čovjeka, ali treba da se ispoljavaju kulturno i uzdržano. Ne treba pokušavati potiskivati ih, jer taj proces dovodi do razvoja psiholoških blokova. Kako to izgleda?
Već smo govorili o tome da su negativne emocije manifestacija grešnih dejstava iz prošlih života. To je element karme, i to treba da se odradi. Ako se formiraju psihološki blokovi kod čovjeka, on se trudi svim silama da izbjegne situacije koje mogu da ga primoraju da osjeti negativne emocije i u skladu sa tim, on gubi mogućnost da se izbori sa svojom karmom. Ispoljavanje negativnih emocija je proces priznavanja svojih grešnih dejstava i stupanje u borbu sa njima, u cilju iskupljenja za svoja dejstava.
Na primjer, šta se najčešće dešava vojnicima posle rata? Oni doživljavaju ova četiri stanja: žaljenje, uninije (tugu), strah i gnjev. A šta im pomaže da se nose sa tim? Smirenje, kom su pokušavali da ih nauče bliski ili grupa za podršku veterana. Kao rezultat toga, oni priznaju svoje grijehe i shvataju da su uprljali svijest tokom rata.
|
|
Najgore do čega mogu da dovedu psihološki blokovi je otkazivanje čovjeka od bilo kakvih osjećaja. Težnja da se postane mašina bez osjećaja i emocija. Otuđenost i neželjenje da se živi život. Kada je u pitanju ljubav, tada se ona takođe odbacuje, što na kraju dovodi do nemogućnosti stvaranja normalanih, zdravih odnosa. Film " Equilibrium" dobro prikazuje život ljudi bez emocija. Takav život je besmislen, jer u stvari, odbijamo da budemo živi.
Ispostavilo se da u negativnim emocijama, takođe, ima svoja cijena za njihovo osjećanje, koja je sadržana u pojavi psiholoških blokova u svijesti. Sve u svemu, ovi blokovi su stvorili lošu reputaciju gnjevu, tuzi, strahu i stidu. Ali nemojmo zaboraviti da se u periodu gnjeva odbacuje suvišno, tuga otkriva ranije neprimijećene mogućnosti, strah daje snagu, a žaljenje dovodi do čišćenja duše pokajanjem. Sve zavisi od pravilnog rukovanja sa tim emocijama, pošto je nemoguće da se ne osjećaju.
Na osnovu materijala predavanja Ruslana Naruševiča
Prevod teksta: audioveda.info
Prevela Beba Muratović - bebamur. com