"Najbolniji su problemi na koje se ne možemo žaliti."
~ Marques de Custine
S druge strane, takođe znamo da se naša emocionalna ravnoteža neprekidno testira, dan za danom. Postoje ljudi koji su uvijek uvređeni i drugi koji nikada ništa ne shvataju lično. Svako od nas živi svoj svakodnevni život sa određenim filterom koji propušta ili blokira određene emocije i misli.
Međutim, sve ima granicu . Govorimo o onoj barijeri koju drugi često samovoljno prelaze da bi vrijeđali naše samopoštovanje, uništavali emocionalni integritet ili manipulisali nama. Pozivamo vas da razmislite o toj temi.
Ljutiti se i izraziti svoje emocije je od velike pomoći
Koliko god se čudno činilo, malo je knjiga koje objašnjavaju ili argumentuju koristi od bijesa ili ogorčenja. Tradicionalno su ove emocije uvijek bile povezane sa nedostatkom kontrole, umjerenosti, takta kada je riječ o upravljanju životnim kontradikcijama.
Ovaj tekst istražuje temu bijesa sa multidisciplinarnog stanovišta, tako da ne nedostaje neuronauke, sociologije, antropologije i psihologije. Prvo što nam ovi naučnici otkrivaju je da se bijes često upoređuje sa frustracijom ili odbojnošću prema nekome ili nečemu. Stručnjaci, s druge strane, predlažu da bijes shvatimo kao jedinstvenu i isključivu emociju.
Ljutiti se na inteligentan način
Čarls Darvin je jednom prilikom rekao da su negativne emocije, poput straha i bijesa, upozorenja koja nas vode ka usvajanju odgovarajućeg ponašanja kako bismo izbjegli ili se oslobodili opasnosti. Obraćanje pažnje na ono što nas muči, šta nas ljuti i oduzima spokojstvo je demonstracija samorazumevanja. Delovanje na tim emocijama nesumnjivo pokazuje našu emocionalnu inteligenciju.
Sada da vidimo kako treba da postupamo u tim slučajevima i koje aspekte treba istražiti da bismo bolje razumeli ove emocije.
4 zakona inteligentnog ispoljavanja bijesa
- Prvi zakon treba da bude jasan u vezi sa činjenicom da su oni koji žive vječno bijesni osuđeni na nesreću. Postoje bitke koje nisu vrijedne življenja, postoje aspekti koji ne zaslužuju našu pažnju i razgovore koje je bolje ne započinjati ili ne hraniti. Ljutite se na ono što zaista narušava vašu ličnu ravnotežu, dajte glas svom samopoštovanju i čvrsto stanite pred onima koji pokušavaju da vam naštete.
- Drugi zakon upućuje na vrlo evidentan aspekt: moguće je braniti se s poštovanjem. Presudno je diskutovati i bez verbalnog napada na one koji su ispred nas. Nešto što se može i treba raditi sa emocionalnom inteligencijom.
- Treći zakon ima vrlo jasne pasuse koje treba internalizovati: slušati, osjećati, disati, razjasniti i delovati. Odnosno, prvo saslušajte stimulus koji vas vređa ili povređuje, a zatim osvestite svoje emocije i prihvatite bijes. Na kraju, duboko udahnite i odlučite koji su vam prioriteti.
- Četvrti i krajnji zakon inteligentne ljutnje je da uvijek nešto naučite. Svaka riješena situacija i svaka odbranjena potreba moraju nas naučiti da nas nedostatak akcije, tišina, potisnute emocije bole i čine bolesnim.
Ne smijemo se plašiti negativnih emocija, zapravo razumevanje i naučiti upravljanje njima je prava tajna našeg ličnog rasta.
Prevod teksta:
https://lamenteemeravigliosa.it/arrabbiarsi-protestare-mostrare-malessere/
Prevod i obrada Ana Muratović - bebamur.com