Fraze poput „nisi dobar u ovome“ ili „bolje ne pokušavaj“ rizikuju ne samo naš identitet, već i sopstveni potencijal. S druge strane, mnoge od ovih pogrešnih i štetnih ideja koje nas prate na životnom putovanju ostaju dugo u našem umu, čak iako potpuno svesne svoje beskorisnosti.
Na primjer, postoje vrlo inteligentni ljudi koji, međutim, osjećaju neuspjehe, jer ih nesigurnost sprečava u postizanju uspjeha.
Takav obrazac razmišljanja zavisi od snage kojom se ograničavajuća uvjerenja ukorenjuju. Oni su poput sjemena duboko ukorenjenog u našim psihološkim slojevima. Ove negativne misli takođe idu ruku pod ruku sa strahovima, pa ustupaju mjesto razumu ili logici. Uprkos tome, uz posvećenost i adekvatne strategije možemo ih promjeniti.
Kako promjeniti ograničavajuća uvjerenja?
Mnogi od nas previđaju važnost onoga što je rečeno ili prenijeto tokom djetinjstva i adolescencije. Svako iskustvo, svaka rečenica i svaki komentar na šokantan način oblikuju veliki dio naše osobe.
Ilustrativan primjer na tu temu je primer koji je pokazao dr Elke Geerts sa Univerziteta u Mastrihtu, Holandija. Tokom njegove studije, grupa djece je navođena da vjeruju da su alergična na hranu (na primer jaja), tako da su kao odrasla misleći da nisu tolerantna na taj proizvod.
Ono u šta vjerujemo utiče na nas. Ali ne samo: način na koji sami tumačimo određena iskustva u odrasloj dobi može zacementirati nove i iscrpljujuće lažne ideje koje značajno štete našem samopoštovanju.
Kojih ograničavajućih uvjerenja smo žrtve?
Tokom svog životnog ciklusa dolazimo u kontakt sa raznim podsticajima koji mogu biti porijeklo drugih ograničavajućih vjerovanja. To može biti stečeno obrazovanje koje su nam roditelji prenijeli.
Uvijek postoji faktor koji deluje pokretanjem ograničavajućih uvjerenja; nešto što smo došli da internalizujemo i uzmemo zdravo za gotovo; morate to identifikovati i analizirati od čega je napravljeno da biste saznali koliko je nestvarno i štetno.
" Kao djeca učimo o našim sistemima vjerovanja, a zatim se krećemo kroz iskustva koja stvaraju život kako bi se podudarala sa našim uvjerenjima."
~ Louise L. Hay
Ograničavajuća uvjerenja nisu stvarna - naučimo da ih menjamo
Da bismo razumeli kako da promjenimo ograničavajuća uvjerenja, moramo da razmislimo o nekoj ideji: istina je da nas je u nekom trenutku neko natjerao da poverujemo u nešto o nama; tačno je da smo i sami, poslije određenog iskustva, oblikovali sliku koja nas sada steže poput lanca koji ograničava naše korake i našu sposobnost da budemo srećni.
Ali moramo se sjetiti da vjerovanja nisu stvarna, mi smo ti koji ih jačamo. Stoga ih samo mi možemo promjeniti i uništiti.
Kako se to radi?
Prepoznajte ograničavajuća uverenja. Zapitajte se odakle potiču i zašto ste im pridali toliki značaj. Da li su vam do sada zaista bili korisni?
Razmislite: kako vidite sebe u budućnosti ako nastavite da prihvatate tu ideju kao validnu? Kako biste voljeli da vidite sebe u bliskoj budućnosti? Da li mislite da će vam ograničavanje vjerovanja pomoći da dobijete ono što želite?
Uspostavite nova uvjerenja u skladu sa onim što želite da postignete. Primjer za to može biti sledeća rečenica: „Znam da je život ponekad složen, ali imam psihološke resurse da se nosim sa poteškoćama. Zaslužujem da se osjećam dobro, zaslužujem da dobijem ono što želim i moram da se trudim da to postignem. Ja sam vrijedan/vrijedna toga."
Zaključci
Da biste promenili ograničavajuća uverenja, morate sebi postaviti prava pitanja. Morate da preispitate veliki dio svog mentalnog prtljaga, posebno onaj u kome se akumulira "ne mogu, ovo nije za mene, ako to učinim, opet ću propasti, vrlo je komplikovano ili je prekasno za ljude poput mene “.
Svako zaslužuje da vrednuje sebe i da deaktivira one kognitivne i emocionalne univerzume koji ograničavaju njegov potencijal.
Prevod teksta: https://lamenteemeravigliosa.it/cambiare-le-convinzioni-limitanti-e-acquisire-forza/
Prevod i obrada Ana Muratović - bebamur.com