Pokušajte to da primjetite, kada shvatite da je vaše prisustvo potpuno ravnodušno prema ljudima oko vas, menja se i vaša percepcija sebe. Ravnodušnost na vrlo evidentan način spušta samopoštovanje. Naročito u ranom dobu, kada se formira ljudska ličnost, ako ne dobijete pravu pažnju voljenih osoba, u budućnosti to može da izazove ozbiljne psihološke nedostatke. Sve ovo očigledno stvara snažnu nesigurnost.
Još jedan prilično zanimljiv faktor ravnodušnog stava je taj što često nije eksplicitan: kada je osoba ravnodušna prema vašem postojanju, teško da će imati potrebu da vam to kaže u lice. Upravo zato što je ne zanimate, neće ni imati poriv da vam to saopšti. To bi moglo dovesti do brojnih pogrešnih procijena, na primjer, možda ne razumete šta ta osoba osjeća prema vama. Možete početi da mislite da ona nije ravnodušna, već čak i neprijateljski raspoložena prema vama, ili joj možete pripisati više pozitivnih osjećanja prema vama. U većini slučajeva, međutim, osjetićete da nešto ne funkcioniše kako bi trebalo, osjetićete neku vrstu emocionalne napetosti koju je teško objasniti. Znate kada sumnjate u nešto, ali nemate dokaze da to naglas kažete? Potpuno isti osjećaj koji bi mogla stvoriti ravnodušnost.
Sam po sebi ne postoji lijek za ravnodušnost: niko vas ne može natjerati da se zanimate za tuđe živote, a niko ne može natjerati druge da obraćaju pažnju na vaše potrebe. Jedini način da se reši ravnodušnost je možda produbljivanje odnosa između dvoje ljudi, na taj način biste mogli otkriti tačke zajedničkih interesa, ali zbog postojanja stava ravnodušnosti to se rijetko dešava.
U svakom slučaju, ako vam smeta ravnodušan stav nekoga vama bliskog, imate puno pravo da mu to saopštite i možda ćete na taj način moći bolje da se razumete. Očigledno je da ne morate napadati ono što vas okružuje, mnogo je bolje da vezu započnete postepeno.
Prevod teksta: https://aprilamente.info/lindifferenza-e-latteggiamento-piu-fastidioso-che-puoi-sperimentare/
Prevod i obrada Ana Muratović - bebamur.com