Odrasli koji usiljeno razvijaju dijete, liče na Karlsona, koji sadi sjeme. Kad ga sve vrijeme otkopava da vidi: je li proklijalo?
A ako je dijete spokojno u odnosu sa roditeljima, odmah se okreće leđima prema njima, a licem prema svijetu, i počinje da ga istražuje.
Sprovodili su eksperiment. Majku sa djetetom predškolskog uzrasta su pozvali u kancelariju punu svih vrsta obrazovnih igara i uopšte interesantnih i malorazumljivih spravica. Potom bi se eksperimentator izvinio, rekavši da mora na kratko izaći i predložio da se osjećaju "kao kod kuće", govorio bi im "pogledajte do tada, šta sve ovdje imamo." I odlazio. Ali ne daleko, iz zida, gdje je bilo posebno ogledalo, s jedne strane izgledalo je kao ogledalo, s druge strane - kao prozor, što se često koristi u psihološkim eksperimentima.
Kroz prozor - ogledalo, gledao je bavljenje majke sa djetetom. Glavne vrste ponašanja su bile četiri:
1. Majka je prigušeno vikala na dijete da " sjedi mirno, ništa ne dira" i zajedno su nepokretno čekali povratak stručnjaka. Ako je dijete pokušavalo nešto da uzme, majka ga je odvlačila.
2. Majka je vadila časopis iz torbe i udubila se u čitanje, na dijete nije obraćala pažnju. Ono se postepeno okuražilo, počelo da uzima predmete, posmatra, okrće i tako dalje.
3. Majka je oduševljeno govorila djetetu: "vidi kakve dobre igre!", i počinjala da pokazuju djetu i objašnjava kako se igraju.
4. Majka, zaboravljajući na dijete, uzbuđeno bi zgrabila jednu po jednu igračku i pokušavala da shvati šta je to i kako radi. Dijete je takođe samo uzimalo i razgledalo.
Prije daljeg čitanja, pokušajte da pogodite kod koje grupe djece su bili najbolji rezultati?
Zatim su bila djeca majki iz 2 grupe. One nijesu davale primjer, ali njihovo prisustvo i spokojstvo obezbjeđivalo je sigurnost i priroda je učinila svoje.
Mnogo gore rezultate imala su ona djeca kojoj je sve zabranjeno, od onih kojima se upravljalo.
Ako dijete živi u duševno i duhovno bogatoj, interesantnoj, intrigantnoj sredini ako je samim roditeljima sve interesantno, ako imaju pametne i zanimljive prijatelje sa kojima komuniciraju u prisustvu djece, ako imaju zanimljiv i voljen posao, o kom govore kući, oni ne treba ništa posebno da razvijaju kod djeteta. Praćenje i prirodna potreba da se uči, obaviće svoj posao, sve se samo prelijepo razvija, ne može se zadržati.
Jedino šta treba slijediti je to, da djetetu ni bude strašno u odnosu sa vama i svijetom uopšte. Kognitivna aktivnost ne trpi jak i dugotrajan stres. Ako je djetetu veoma loše, strašno, ako je usamljeno, nije mu ni do kakvih novih saznanja.
Svi ste vjerovatno mogli da vidite: dijete šeta po parku - oličenje kognitivne aktivnost. Ono posmatra gusjenice, vrapce, mačke. Ali, s vremena na vrijeme pogleduje u majku na klupi. I odjednom majka je nestala! Otišla negdje! Sve kognitivne aktivnosti se završavaju, i dok se majka ne nađe i ne umiri se, djetetu nije više do gusjenica.
Sada, zamislite da majke nema dugo, dugo vremena. Ili čak uopšte. Šta će se desiti sa radoznalošću? To je dobro poznato usvojiteljima, kojima je veoma teško da rehabilituju djecu po tom pitanju, koji su dugo vremena bili u domu.
Ali i sa djecom koja žive u porodici se isto to dešava, na primjer, ako je u porodici konflikt, roditelji se svađaju, neko u porodici pati od alkoholizma ili jednostavno ima tešku narav, ako dijete stalno plaše, osuđuju, odbacuju, ili se ono boji da ne ispunjava očekivanja roditelja da će biti razočarani, uznemireni, bolesni, itd.
Ali pri tom ne treba ga držati pod staklenim zvonom, u životu djeteta treba da bude iznenađenja, avantura i umjerenog stresa. Sve to, naravno, zahtijeva mnogo posla, iako to uopšte nije u smislu kako roditelji misle, da od jutra do večeri treba se baviti "razvojem" djeteta.
Autor: Ljudmila Petranovskaja, iz knjige «Тайная опора: привязанность в жизни ребенка»
Prevod teksta: econet.ru
Prevela Beba Muratović - bebamur.com