BebaMur
.
  • Početna
  • Video
  • Blog
  • Nauka
  • Duhovnost
  • Psihologija
  • Mudrost
  • Nadahnuće
  • Donirajte

Saosjećanje otvara srce i čini nas srećnijima

2/3/2021

0 Comments

 
Picture
​Saosjećanje je sposobnost razumijevanja patnje drugih. Ovaj koncept je jednostavniji i istovremeno intenzivniji od empatije, podstiče nas da želimo da pomognemo i ublažimo patnju koja nam je strana.
Saosjećanje sa sobom, s druge strane, čini nas razumljivijim sa sobom, posebno kada stvari ne idu onako kako smo se nadali. Učenje razvijanja saosećanja je vještina koja nam može pomoći da se osjećamo srećnijim i zadovoljnijim svojim svakodnevnim životom.

Psiholog i istraživač Paul Gilbert, tvorac terapije usmjerene na saosećanje, ističe da osjećaj saosjećanja ne znači sažaljevanje drugih. Umjesto toga, motivacija nam daje energiju neophodnu za pomoć drugima, tako da oni sami uz našu pomoć mogu ublažiti sopstvenu patnju.

Komponente saosećanja

Riječ saosjećanje doslovno znači "patiti zajedno" ili "upravljati emocijama sa empatijom". To je emocija koja nastaje kada opažamo patnju kod drugih i koja nas gura da pokušamo da ublažimo bol koji vidimo kod drugih. Podijeljen je u nekoliko komponenata:

-Kognitivna komponenta koja uključuje pažnju i procijenu patnje drugih, kao i prepoznavanje naše sposobnosti da delujemo u susret tome.

- Komponenta ponašanja koja uključuje posvećenost svih i čvrstu odluku da se deluje u cilju uklanjanja patnje.

-Emocionalna komponenta koja nas gura da delujemo na impuls generišući emocionalne reakcije koje nam izazivaju lično zadovoljstvo. Naš nivo psihološkog blagostanja delom zavisi od vrste odnosa koje imamo sa drugima. Ako veze tkamo nitima dobrote i saosjećanja, lakše ćemo se osjećati zadovoljnim svojim postupcima.
Picture
Saosjećanje otvara naša srca

Ova emocija nam pomaže da se povežemo sa srcem i stavimo se na mjesto drugih. Otvara vrata emocija, omogućavajući nam da osjetimo šta naš susjed doživljava, njegov bol i patnju.

Saosjećanje, ako je stvarno, pomaže nam da prestanemo da gledamo samo sebe i da podignemo pogled da posmatramo svoju okolinu. Podsjeća nas da nismo sami na svijetu, i da su i drugi važni. Ako ponudimo iskrenu pomoć, daće nam veliki unutrašnji mir.

Čin saosjećanja približava nas bližnjem, pruža nam priliku da pružimo sve od sebe da pomognemo drugima. To nas čini čovječnijim, osjetljivijim i iskrenijim prema ljudima oko sebe, i naravno prema sebi. Kad god se brinemo zbog nekoga kome je to potrebno, širimo srce i pružamo iskrenu pomoć onom drugom.
Strah od saosjećanja

Zašto ne iskoristimo toliko prilika? Ne dozvoljavamo sebi priliku da delujemo saosjećajno, jer naša koncentracija nije dobro postavljena. Socijalna neuronauka je pokazala da je naš prirodni impuls da pomognemo. Na nivou mozga programirani smo za isporuku. Pa zašto ponekad ne pomognemo?

"Budite promjena koju želite da vidite u svijetu."
~ Gandhi


Prevod teksta: https://lamenteemeravigliosa.it/la-compassione-apre-cuore-felici/


Prevod i obrada Ana Muratović -  bebamur.com

​

0 Comments

Your comment will be posted after it is approved.


Leave a Reply.

    Pretražite sajt
    Podijeli
    BebaMur.com
     Kopiranje i prenošenje teksta na druge portale strogo je zabranjeno!

    DMCA.com Protection Status

    Categories

    All
    Bajke
    Biografije
    Dokumentarni Film
    Dostojevski
    Društvo
    Društvo
    Duhovnost
    Ekart Tol
    Ezoterija
    Greg Brejden
    Gurdjijev
    Herman Hese
    Karma
    K.G. Jung
    Kozirjev
    Kvantna Fizika
    Mudrost
    Nadahnuce
    Nauka
    Osho
    Poezija
    Price
    Psihologija
    Tesla
    Tolstoj
    Torziono Polje
    Vakcine
    V. Zeland
    Yan
    Zanimljivosti
    Zdravlje

- Menu
Početna  Video   Blog    Nauka - Nikola Tesla - Nikolaj Kozirjev - Pjotr Garjajev Duhovnost - Ošo -Greg Brejden - Vadim Zeland Psihologija Mudrost Nadahnuće

Copyright © 2015