U stvarnosti, meditacija hodanja ima drevne korene, kako nam objašnjava Daniele Guainazzi, učitelj bioenergetike i joge, koji sprovodi dinamičke meditacije u bioenergetskom ključu i koji takođe sprovodi savetovanje tokom hodanja.
Oshova dinamična meditacija je, na primjer, najbitnija i najpoznatija među indijskim mistikom. Sastoji se od pet faza. Prve tri se moraju vežbati u celini, tako da u telu ne ostane statična energija; na taj način um više nema nikakvu hranu za stvaranje misli, snova i mašte. Ponestaje energije u ekstrovertnosti, čovek se iznenada nađe unutra. Četvrta faza je tiho posmatranje, svedočenje. U petoj slavimo i igramo.
Daniele Guainazzi objašnjava dinamičku meditaciju: „U stvarnosti, da bismo duboko slušali sebe, ne bi trebalo da nas ometa posvećenost koja nas vodi da stvaramo i raspršujemo energiju, kao što se dešava sa svakim pokretom. Iz tog razloga, sve meditacije su obično spore ili potpuno statične, kako bi nam omogućile da se više uzdignemo”. I onda ukazuje na cilj meditacije: „doći u to meditativno stanje“.
Obično zamišljamo meditatore u opuštajućim položajima kao što je joga položaj lotosovog cveta ili ležeći, međutim čak i u nekim drevnim vedskim praksama predviđa se mobilnost: „Gledajući tokom vekova, bilo je više tehnika za početak meditacije, ali su manje-više bili statični, odnosno vaš gospodar vam je rekao da prekrstite noge ispod lotosovog drveta da biste pronašli odgovore i zamolio vas da meditirate mnogo godina. Zatim, u dvadesetom veku, sa naletom tehnološkog razvoja, veliki majstori vedskog sveta primetili su odvojenost između tela i uma."
Hodanje je prvi od harmonskih pokreta. Guainazzi objašnjava kako nas to gura da razvijamo misli, da razmišljamo, pa čak i meditiramo: „Hodanje je čin pokreta koji nas dovodi u kontakt sa nogama – tera ih da idu, koje su sa karlicom deo tela koji smo imali da ih odviknemo, ukrotimo, blokiramo da nas zaustave. Tokom šetnje ponovo počinjemo da ih pomeramo, ne pravimo pokrete poput teretane ili više mehaničkih pokreta“.
Prevod teksta:
https://www.eticamente.net/73979/camminare-fa-meditare-ed-entrare-dentro-noi-stessi.html
Prevod i obrada Ana Muratović - bebamur.com