Međutim, ovo je greška ili kognitivna pristrasnost koja nas tjera da prestanemo da percipiramo stvarnost na pravi način.
Informacije koje odaberemo putem našeg mehanizma pažnje nisu nužno najrelevantnije. Takođe, pokušavamo da uhvatimo samo ono što potvrđuje naša uvkerenja ili potvrđuje naša mišljenja. Iz tog razloga na kraju slušamo samo ono što želimo da čujemo.
Selektivna pažnja i njeni efekti
Na ovaj ili onaj način, sve više se fokusiramo na neke stvarnosti, a ne na druge. Kognitivni sistem ljudskog bića ima ograničenja i mora se usredsrediti samo na neke aspekte, a zanemariti druge kako bi mogao adekvatno funkcionisati. Ovo je adaptivni odgovor kako bi se izbjeglo preopterećenje obrade stimulusa.
Gotovo uvijek prolazimo kroz ovaj proces, a da toga nismo ni svijesni. Na primjer, okružujemo se samo ljudima koji misle ili se ponašaju vrlo slično nama. Druge isključujemo jer pretpostavljamo da razlike mogu biti izvor budućih sukoba. Isto tako, tražimo kontekst koji jača naša uvjerenja i ubijeđuje da smo u pravu, jer to potvrđuju svi i sve oko nas. Stoga se postavljamo u položaj u kojem slušamo samo ono što želimo da čujemo.
Pristrasnost
Nepristrasnost selektivne pažnje nije jedina koja utiče na nas, zapravo ovaj naš stav je takođe posledica pristrasnosti potvrde. Težnja je u traganju za dokazima koji potvrđuju ono što mislimo ili u šta vjerujemo i zanemarivanju onih koji dovode u pitanje validnost naših stavova i uvjerenja.
Uostalom, mnogo puta nas ne zanima saznanje istine. Samo želimo da potvrdimo činjenicu da smo u pravu i koristimo bilo koja sredstva za uspjeh. Ovo se posebno odnosi na nesigurne ljude koji su tvrdoglaviji u svojim predrasudama.
Efekti ove situacije
Kada samo slušamo ono što želimo da čujemo, mi nastavljamo moguću grešku. Lišavamo sebe mogućnosti da se obogatimo, proširimo horizont i prije svega, pristupimo višem nivou istine. Ovo na kraju stvara druge probleme.
Na primjer, kod depresivnih ljudi pristrasnost pred selektivnom pažnjom i potvrđivanjem ponekad ima pogubne efekte, jer na kraju saslušaju i potvrde sve što potvrđuje njihovu otuđenost i bol prema svijetu i životu. U suštini, oni istraju u tački gledišta koja samo povećava njihovu slabost i njihov nemir. Oni ne shvataju šta rade. Njihova istina nameće se i drugim objektivnijim osobama. Isto se dešava kada patite od anksioznosti i naravno takođe kada postoji zabluda.
Izuzetno je važno raditi na izlasku iz ovog stanja u kojem slušamo samo ono što želimo da čujemo. Vrijedi, bar ponekad, pristupiti drugim perspektivama bez predrasuda, bez osuđivanja i bez odbrane. Otvorimo se različitosti.
Prevod teksta:https://lamenteemeravigliosa.it/ascoltiamo-solo-quello-che-vogliamo-sentire/amp/
Prevod i obrada Ana Muratović - bebamur.com