Najkonfliktnije rasprave, posebno ako su česte, ostavljaju negativan trag na decu koja su im svedoci. Međutim, ako se diskusija vodi s poštovanjem, to može biti lekcija za mališane, koji mogu naučiti pozitivan način rješavanja neslaganja.
Djeca su bespomoćna bića i kada se suoče sa svađama ili žestokim raspravama, osećaju se krivim i povređenim.
Opasnost od svađa pred djecom
Roditelji sa nerešenim problemima treba da razumeju da njihova deca osećaju napetost između njih. Nesuglasice će morati da se rešavaju na pravo mesto i vreme, po mogućnosti nikada pred decom, jer će kod dece izazvati osećaj krivice i frustracije jer ne mogu da pomognu.
Da bi se sprečilo da se razgovor rasplamsa pred očima dece, neophodno je smiriti se i ne ponašati se „vruće“ pred uvredom drugog. Napete debate je najbolje odložiti dok deca ne budu kod kuće, posebno kada je sukob predvidljiv.
Nekoliko studija je sprovedeno na Univerzitetu u Kembridžu kako bi se pokušalo izračunati uticaj koji porodični sukobi imaju na djecu. Cilj istraživanja je da se razjasni kako oni utiču na razvoj njihovog mozga, posebno u najosetljivijim razvojnim periodima, i da se definiše kako stres može da odredi negativan obrazac ponašanja kod njih.
Djeca koja su često svedoci žestokih rasprava između svojih roditelja pokazuju veće poteškoće u suočavanju i upravljanju teškim situacijama.
Stres koji nastaje oko roditeljskog sukoba može ugroziti zdravlje dece. Nekoliko naučnih istraživanja pokrenulo je upozorenje o štetama koje to znači da dete bude svedok ponovnih svađa u porodičnom okruženju.
Kontinuirano izlaganje izvorima stresa može izazvati probleme u kognitivnom razvoju i performansama deteta. Sve ovo može dovesti do smanjenog raspona pažnje, koncentracije i rešavanja sukoba. Kada se odgajaju u konfliktnom okruženju, deca su u većem riziku od predstavljanja problema ovog tipa.
Kao roditelji, dobro je imati sve ovo na umu. Naše rasprave mogu ozbiljno da naškode našoj deci, utičući donekle na njihovo buduće fizičko i mentalno zdravlje. Još je „gluplji“ rizik ako mislite da su mere koje treba preduzeti da biste ih zaštitili jednostavne i zasnovane na vašoj samokontroli.
Deca takve događaje pamte kao neprijatna poglavlja u svom životu, što negativno utiče na njihovu sposobnost da regulišu svoje emocije.
Zaštita djece od sukoba između odraslih
Iako su svađe neizbežan element u vezi u paru, ipak je moguće prilagoditi se tako da ne postanu nasilne. Kada sukob preraste u tuču, agresija pogađa i one koji su prisutni. Izbegavanje takvih razgovora ne samo da je preporučljivo, već je i potpuno neophodno: za dobro para i dece.
U ovim slučajevima može biti pozitivno i zdravo iskoristiti razlike i sukobe prisutne u vezi da biste dali primer svojoj deci. Deca mogu mnogo naučiti od roditeljskog uzora koji je sposoban da reši konflikt na odgovarajući način. U svakoj diskusiji postoji mogućnost iznošenja vrednosti kao što su poštovanje, razumevanje, slušanje i asertivnost.
Konflikti i svađe, neizbežni u svakom odnosu, mogu biti primer vašoj deci, pružajući im alat pomoću koga će rešiti probleme i doći do rešenja kroz posvećenost i poštovanje. Iz tog razloga, kada se svađa zahukta, dobro je izviniti se deci i obavezati se da se to više neće ponoviti. Kao što je ranije pomenuto, agresija između roditelja je i agresija za posmatrača.
Prevod teksta: https://lamenteemeravigliosa.it/litigi-genitori-bambini/
Prevod i obrada Ana Muratović - bebamur.com