BebaMur
.
  • Početna
  • Video
  • Blog
  • Nauka
  • Duhovnost
  • Psihologija
  • Mudrost
  • Nadahnuće
  • Donirajte

Trevor Blake: kukumakanje okruženja nas zaglupljuje

27/6/2017

0 Comments

 
Picture

​Kako žalopojke utiču na mozak


"Važno je da se shvati da je mozak po nečemu sličan mišiću. Pozitivna aktivnost ga trenira. Negativna - slabi. "- tako je Trevor Blake sažeo rezultate svog istraživanja, koje je pokazalo da kukumakanje drugih ljudi nas zaglupljuje.

​Pola sata izloženosti žalopojkama, pri tome ne mora biti od neke osobe, mediji takođe tu spadaju, dovodi hipokampus mozga u konfuziju: lišava ga dijela neurona odgovornih za odlučivanje, i u glavi se stvara "kaša".
Pri tom pod kukumakanjem se podrazumijeva baš kukanje - žalopojke na život bez ikakvih pokušaja da se nađe rešenje za problem.
 
Izbegavajte takve ljude koliko god možete, ne dozvolite da uvučete u sebe žalopojke i čuvajte svoj hipokampus.

Dakle:

Da li vas razdražuju žalopojke drugih ljudi? Takva reakcija je sasvim opravdana. Jer su nedavno naučnici otkrili da slušanje neprekidnog potoka negativa pogoršava rad mozga.

Istraživanje koje je sproveo Trevor Blake, pokazalo je da negativne riječi utiču na dio mozga povezan sa percepcijom i kognitivnim funkcijama.

Ako ste primorani da slušate suviše duge nečije žalopojke, uskoro ćete početi da se ponašate na isti način. Štaviše, istraživači su otkrili da nezadovoljstvo drugih može nas učiniti glupljim.
 

Dejstvo negativa 30 ili više minuta, uključujući i gledanje takvih informacija u medijima, lišava nas neurona u hipokampusu mozga, koji su odgovorni za donošenje odluka. Praktično, u glavi nastaje "kaša".
​Stručnjaci ističu da postoji velika razlika između toga, da li ste usmjerili pažnju na nečije realne probleme ili žalopojke. Čovjek koji kukumače, po pravilu, ne traži rešenje problema, već jednostavno želi da se pridružite toku njegovog kukumakanja.
Kako zaštititi sebe i svoj mozak od dejstva negativa:

1. Stvorite distancu

Kukumakanje je poput stranstvenih pušača, koji nas izlažu pasivnom pušenju. Najbolje rešenje u ovom slučaju - je da se ne nalazite pored takvog čovjeka.

2. Zamolite ga da riješi problem

Ako nemate način da pobjegnete od sagovornika koji kukumače, predložite mu da nađe rešenje za svoje probleme. Možete ga jednostavno pitati, "Šta namjeravaš da uradiš povodom toga?" Mnogi koji kukumaču jednostavno prestaju da se žale, jer im rešenje nije potrebno.

3. Napravite imaginarnu zaštitu

Ako ništa od navedenog ne radi, pokušajte da koristite psihološke tehnike samozaštite. Zamislite da ste pokriveni sa nevidljivim plaštom ili nekom drugom preprekom, ili da ste na udaljenom ostrvu. Pri tom možete se osmjehivati i klimati glavom na potrebnom mjestu, dok šetate zamišljenom plažom. 


Autor: Aleksandar Menšikov


Prevod teksta:  econet.ru 

Prevela: Beba Muratović - bebamur.com
​
0 Comments

Your comment will be posted after it is approved.


Leave a Reply.

    Pretražite sajt
    Podijeli
    BebaMur.com
     Kopiranje i prenošenje teksta na druge portale strogo je zabranjeno!

    DMCA.com Protection Status

    Categories

    All
    Bajke
    Biografije
    Dokumentarni Film
    Dostojevski
    Društvo
    Društvo
    Duhovnost
    Ekart Tol
    Ezoterija
    Greg Brejden
    Gurdjijev
    Herman Hese
    Karma
    K.G. Jung
    Kozirjev
    Kvantna Fizika
    Mudrost
    Nadahnuce
    Nauka
    Osho
    Poezija
    Price
    Psihologija
    Tesla
    Tolstoj
    Torziono Polje
    Vakcine
    V. Zeland
    Yan
    Zanimljivosti
    Zdravlje

- Menu
Početna  Video   Blog    Nauka - Nikola Tesla - Nikolaj Kozirjev - Pjotr Garjajev Duhovnost - Ošo -Greg Brejden - Vadim Zeland Psihologija Mudrost Nadahnuće

Copyright © 2015