Iz rezultata se vidi da je mozak zatvoren sistem, "dostupan" samo osjećanjima. Njegovo funkcionisanje izgledalo bi slično funkcionisanju računara, s tom razlikom što mozak može da se modifikuje, hrani i menja.
U mozgu se emocionalno područje razvija prije intelektualnog i prevladava i nad tim. To je najstarije područje mozga, profesor o njemu govori kao o "takozvanom reptilskom mozgu gdje postoje samo stereotipne reakcije i pokreti. Iz tog razloga prilaze ili odlaze ako žele hranu; napadaju ako žele da se odbrane i imaju seks ako žele da se razmnožavaju."
Ljubav potiče iz ovog kraja i tamo zauzima važan prostor. Prema Linasu, čini se da to deluje kao slatkiš za slatki zub: zaljubljeni postaju pohlepni i žele da imaju sve više ljubavi od svoje voljene osobe.
Što je čovjek inteligentniji, to je više orijentisan ka postizanju svojih ciljeva, to ga navodi da izbjegava situacije koje ga destabilizuju ulažući svoju energiju na konstruktivan način. U ovoj viziji prema Linasu, vječna ljubav postaje beskrajan ples neurona između dvoje inteligentnih ljudi.
"Vjernost je napor plemenite duše da se izjednači sa drugom dušom većom od sebe."
~Goethe
Vjernost pomaže u uštedi intelektualne i emocionalne energije, a za inteligentne ljude to postaje prerogativ.
Pozivajući se na druga prošla istraživanja, Llinas objašnjava da bi briga o ljubavnoj vezi i njeno očuvanje bilo vrlo čestito ponašanje, koje bi sprovodili samo inteligentni ljudi. To je zato što samo jedna veza dovodi ne samo do "energetskog dobitka", već i do zadovoljstva i blagostanja. Zadovoljstvo i blagostanje stabilne i dugotrajne veze zapravo su veće od onih kratkih i privremenih veza koje troše energiju i uzrokuju da mozak gubi "zdravlje".
Ako tražite vjernog partnera, obratite pažnju na njegov IQ.
Prevod teksta: https://aprilamente.info/le-persone-fedeli-sono-piu-intelligenti/
Prevod i obrada Ana Muratović - bebamur.com