Odbrambeni stav muškarca
Svaka veza moraće da se suoči sa brojnim epizodama besa i kritike, ali postoji rizik da dovede do tačke bez povratka gde jedan od dva partnera mora biti u stanju da umanji sukob da bi ga rešio, čuvajući vezu. Ako nijedno od njih dvoje ne uspe, sukob bi mogao eskalirati stvarajući sve više negativnosti u paru.
Gottmanove studije su pokazale da oko 65% muškaraca reaguje defanzivno tokom svađe. Ovakvo ponašanje, osim što povećava negativnost u paru, otkriva i otpor prema uticaju partnera. Takođe, na ovoj liniji, postoji 81% verovatnoća da kada muškarac nije voljan da deli vlast, brak će zapasti u krizu.
Jedan od razloga koji navodi muškog partnera na ovakvo ponašanje je strah od gubitka moći. Ovaj strah ga gura da sve što mu se kaže protumači kao napad: to stvara odbrambeni stav koji će proizvesti reakcioni napad, izazivajući potencijalno beskonačnu eskalaciju.
Muškarci sa razvijenom emocionalnom inteligencijom ne plaše se da izraze svoja osećanja, zbog čega su u stanju da stvore bolju vezu sa partnerkom. Emocije kao što su strah i tuga proizvode empatiju i podstiču mirno rešavanje sukoba.
Očigledno, studija pokazuje da i žene provode neka ponašanja ove vrste, ali se ističe i njihova bolja prijemčivost prema osećanjima partnera.
Naučiti da se povežete je ključ za srećnu vezu
Prema nekim studijama Univerziteta u Pendžabu, emocionalna inteligencija je osnova trajanja braka, kao i njegovog kvaliteta. Partneri sa većom sposobnošću povezivanja takođe pokazuju pozitivne karakteristike kao što su empatija, emocionalna asertivnost, samokontrola i samosvest. Sve ove osobine zajedno čine vezu dugom i srećnom.
Odsek za psihologiju Univerziteta Klark sproveo je još jedno istraživanje uzorkovanjem 92 para. Ova studija pokazuje da je sposobnost izražavanja sopstvenih emocija neophodna da bi brak bio trajan. Pored toga, sposobnost prepoznavanja sopstvenih emocija garantuje i veći kvalitet veze: partneri će se osećati srećno i zadovoljno u vezi.
Još jedno otkriće koje je Gottman napravio jeste da kada partnerke upućuju zahteve na nežan i duhovit način, muški kolege su prijemčiviji i manje ratoborni. Sva ova istraživanja pokazuju da vezu u paru ne treba tumačiti kao igru sila između polova. Važno je da oba partnera imaju priliku da izraze svoje biće bez osećaja neprijatnosti. Na trajanje i kvalitet veze utiče emocionalna inteligencija oba partnera.
Prevod teksta:https://aprilamente.info/per-la-durata-di-una-relazione-lintelligenza-emotiva-delluomo-e-determinante/
Prevod i obrada Ana Muratović - bebamur.com