BebaMur
.
  • Početna
  • Video
  • Blog
  • Nauka
  • Duhovnost
  • Psihologija
  • Mudrost
  • Nadahnuće
  • Donirajte

Zašto je tišina toliko važna za naš mozak? Naučnici objašnjavaju

10/12/2022

0 Comments

 
Picture
​Magična moć tišine...
​Živimo u veoma užurbanom svetu koji je u stalnom pokretu i pun buke i svetlosti. I mada ponekad sve ovo ima svoju magiju, moć i lepota tišine je mnogo magičnija.

Jutros sam isključila sve uređaje kod kuće i počela da čistim. Iz nekog razloga sam osećala da mi je to potrebno. U početku je tišina delovala tako oštro i jasno da sam se naježila. Konačno sam mogala jasnije da razmišljam. I to me je navelo na razmišljanje: zašto to ne radim češće? A razmišljala sam i o tome koliko sva ova spoljna stimulacija utiče na mozak.

Svetska zdravstvena organizacija je 2011. objavila izveštaj u kome je buka nazvana kugom savremenog doba. U izveštaju se navodi da postoje „ dokazi da je izlaganje buci štetno po zdravlje ljudi“.

Moderna tehnologija nas neprestano bombarduje zvucima. Kod kuće su im izvori video igrice, televizori, kompjuteri, tableti, pametni zvučnici, muzika, klima uređaji itd. Na ulici čujete sirenu automobila, vozove, čekiće i sirene. Kada stignete u grad, najverovatnije ćete nastaviti da slušate muziku, čujete zvona na ulaznim vratima prodavnica i, da budem iskrena, glava me boli pri samoj pomisli na sve ovo.

U studiji iz 2013. objavljenoj u časopisu Brain, Structure and Function, naučnici su testirali laboratorijske miševe sa tišinom i različitim vrstama buke. Rezultati studije su bili neverovatni. Miševi koji su svakodnevno bili podvrgnuti dvočasovnoj „seansi tišine“ proizveli su nove ćelije hipokampusa. Hipokampus je odgovoran za pamćenje, emocije i učenje.

Naučnici uključeni u studiju tvrde da su to potpuno funkcionalni neuroni, što zapravo poboljšava mentalno zdravlje.

Ukratko, tišina može da izleči oštećenje mozga. Ne samo da promoviše obnavljanje moždanih ćelija, već i ublažava stres i napetost.
Da li ste ikada bili toliko depresivni da vam mozak jednostavno nije mogao da se smiri. Ali čim se provozate automobilom sa isključenim radiom ili se istuširate u tišini, i odmah povratite kontrolu nad sobom? Za to postoji razlog. Na primer, u jednoj studiji, istraživači su zaključili da visoki nivo buke u neonatalnim jedinicama intenzivne nege dovode do visokog krvnog pritiska kod dece, ubrzanog otkucaja srca i problema sa spavanjem.

Zato svakim danom sve više cenim tišinu. I iako se ovo mnogima može učiniti čudnim, mnogo sam produktivnija u tihom okruženju nego kada je sve oko nas glasno bučno ili zuji. Kao dete, zaista nisam volela kada su moji roditelji sedeli u tišini. U takvim trenucima pokušavala sam da razbijem tišinu ispuštajući neke zvukove. Sada razumem zašto im se toliko dopala tišina...

Prevod teksta: 
​
http://www.cluber.com.ua/lifestyle/krasota-i-zdorove/2021/11/pochemu-tishina-tak-vazhna-dlya-nashego-mozga-obyasnyayut-uchenye/

Prevod i obrada Jelena Muratović -  bebamur.com

0 Comments

Your comment will be posted after it is approved.


Leave a Reply.

    Pretražite sajt
    Podijeli
    BebaMur.com
     Kopiranje i prenošenje teksta na druge portale strogo je zabranjeno!

    DMCA.com Protection Status

    Categories

    All
    Bajke
    Biografije
    Dokumentarni Film
    Dostojevski
    Društvo
    Društvo
    Duhovnost
    Ekart Tol
    Ezoterija
    Greg Brejden
    Gurdjijev
    Herman Hese
    Karma
    K.G. Jung
    Kozirjev
    Kvantna Fizika
    Mudrost
    Nadahnuce
    Nauka
    Osho
    Poezija
    Price
    Psihologija
    Tesla
    Tolstoj
    Torziono Polje
    Vakcine
    V. Zeland
    Yan
    Zanimljivosti
    Zdravlje

- Menu
Početna  Video   Blog    Nauka - Nikola Tesla - Nikolaj Kozirjev - Pjotr Garjajev Duhovnost - Ošo -Greg Brejden - Vadim Zeland Psihologija Mudrost Nadahnuće

Copyright © 2015