Šta se dešava kada se zaljubimo?
Istoričari nam kažu da je romantična ljubav suštinski zapadnjački fenomen. Takozvana ljubav na prvi pogled rođena je na Zapadu, u staroj Grčkoj, da bi se razvila u književnosti i umetnosti kroz antičku i modernu istoriju, sa znamenitim primerima u mitologiji i književnosti, od Kupidona do Tristana i Izolde. Konkretno, romantična ljubav je topos koji postaje sve popularniji od devetnaestog vijeka, a struja romantizma dovodi do prevrednovanja subjektivnih osećanja.
U drugim civilizacijama, poput indijske ili kineske, ljubav je više posledica nego uzrok brakova, nešto što se gradi iz dana u dan, na osnovu naklonosti i zajedničkih interesa.
Drugi hormoni, kao što su oksitocin (posebno za žene) i vazopresin (posebno za muškarce), dolaze u igru kasnije. Oksitocin, poznat i kao "hormon ljubavi", proizvodi se nakon maženja i maženja (takođe je jedan od glavnih hormona koji se proizvodi tokom dojenja, stimulišući odnos privrženosti i naklonosti između majke i deteta) i izaziva osećaj poverenja i želja za zaštitom, smanjenje kapaciteta memorije (tj. zamagljivanje sećanja) i jačanje veze sa partnerom. Vasopresin je, s druge strane, hormon povezan sa regulacijom ravnoteže vode i njegova proizvodnja izaziva veću želju za zaštitom partnera i potomstva. Upravo oksitocin i vazopresin garantuju stabilnost odnosa u periodu nakon udara groma.
Ključnu ulogu u procesu izbora partnera imaju i feromoni, hemijski glasnici posredovani mirisom (naše najpređedovsko i nesvesno čulo), koje luče posebne žlezde koje se nalaze iza ušiju, u pazuhu i u predelu genitalija. Pretpostavlja se da preferencija jednog mirisa, a ne drugog, pri izboru partnera zavisi od njegove veće ili manje genetske kompatibilnosti sa nama. Međutim, ovo objašnjenje deluje reduktivno ako uzmemo u obzir nebrojene implikacije koje miris nosi sa sobom i stotine aktiviranih sećanja.
Prevod teksta:
https://www.eticamente.net/47428/perche-ci-innamoriamo-nulla-avviene-per-caso.html
Prevod i obrada Ana Muratović - bebamur.com