Ko piše scenario tvog života
1. Rođenje scenarija
Scenario našeg života se rađa i pre nego što se mi rodimo. To se dešava kada naša mlada majka zamisli da će njena buduća ćerka sigurno biti poznata novinarka, ili tata od malih nogu sanja o sopstvenom finansijskom carstvu.
To se dešava kada smo nazvani po nekim rođacima, značajnim događajima ili legendarnim ličnostima - teret takvog imena prati čoveka tokom celog života.
U prvih 5 godina života ispisuju se važne stranice scenarija. Od ovih godina dete pretpostavlja koliko će imati godina, kada će se oženiti (udati), koliko će dece imati, uvereno je da treba (ne treba) vredno da uči, radi, kako čovek treba da tretirati damu (i obrnuto). Tada su se formirale zavisnosti kojima će biti veran ceo život - ljubav prema muzici, književnosti, fudbalu. Ovo se dešava ne toliko "teoretski" koliko iz ponašanja odraslih.
Drugi izvor proučavanja životnih uloga je odnos starijih i vršnjaka prema detetu. Deca koja su bila okružena ljubavlju, u koju su verovali, po pravilu postižu neki uspeh u budućem životu. A stalni prekori, poniženja, poređenja sa drugom (marljivijom, tačnijom, pametnijom) decom mogu ostaviti negativan otisak na sve što će mu se dogoditi. Vremenom se nove stranice dodaju skripti.
U osnovnoj školi dete savladava ulogu odličnog učenika/gubitnika, u adolescenciji – identifikuje sopstvenu profesionalnu kompetenciju, ulogu u društvu (vođa/sledbenik), u mladosti – sposobnost da voli, gradi lične odnose.
Do 21 godine, scenario je obično završen. Može li se promeniti? Za početak, okrenimo se njegovim „autorima”: ponašanje roditelja je moćan faktor koji određuje porodični model i odnos prema društvu, funkcioniše po crno-belom principu: kada je roditeljsko iskustvo negativno, onda „ja ću ne budi takav“, u drugim slučajevima, identitet ponašanja dece i roditelja je neverovatan.
Odnos roditelja prema detetu je još jedan značajan faktor koji sugeriše uspeh u životu po principu „Imućan sam onoliko koliko roditelji veruju u mene“.
2. Posledice i nastavak
Oko 21. godine imamo manje-više jasnu predstavu o tome ko smo, odakle dolazimo i kuda idemo. Do 28. godine scenario se menja pod uticajem ključnih događaja - braka, rađanja dece, pomeranja karijere. Ne pruža se svima prilika da promene nepovoljne stavove i „nivelišu” scenario. Prelazeći iz jednog životnog neuspeha u drugi, osoba postaje fatalista i počinje da doživljava poraz kao nešto neizbežno. Međutim, u ovom dobu se dešava važan fenomen - scenario postaje „vaš“.
Sada se okrenemo nauci genetike. Naučnici genetičari veruju da postoje posebni geni odgovorni za žudnju za krađom, sve vrste zavisnosti i druge štetne pojave.
Psiholozi nude svoju verziju takvog "nasleđa". Hipoteza se zasniva upravo na postojanju životnih scenarija. S tim u vezi, postoji poseban metod za proučavanje prvih uspomena iz detinjstva.
1. Prisetite se svog najranijeg sećanja iz detinjstva. Ako sumnjate u autentičnost ovog sećanja, a čini se da je možda samo fantazija, u redu je. Glavna stvar je da to bude ono čega se sami sećate, a ne da vam neko kaže.
2. Kada se uspomena identifikuje, fokusirajte se na nju. Prelistajte ga u mislima, fokusirajte se na detalje. Otprilike odredite koliko ste godina bili i gde se sve dogodilo.
3. A sada treba da odgovorite na pitanja: Ko je glavna odrasla osoba u ovom sećanju i koju ulogu igra? Koje su vaše želje u ovom sećanju i u kojoj meri su bile zadovoljene? Da li imate konkretan cilj i ko vam pomaže da ga ostvarite? Koja je ključna emocija u sećanju?
Tumačenje ovog sećanja: Odrasla osoba je osoba koja ima maksimalan uticaj na kreiranje vašeg životnog scenarija. To je onaj čiji su stavovi bili nepromenljivi, čije je mišljenje o vama bilo osnova za izgradnju mišljenja o sebi. Želja, emocija, cilj – oličite svoje životne potrebe, ono čemu ćete težiti u budućnosti i kojim emocijama ispuniti svoj život.
Svaki scenario ima svoje individualne probleme. Scenariji su sudbine koje pišemo svojim rukama.
Postoji dobar način da razbijete scenario tamo gde ide u pogrešnom pravcu i prepišete nastavak.
Korak po korak uputstva za promenu nepovoljnog scenarija
Neophodno je razmisliti o tome da li u vašem životu postoje nepoželjni događaji/situacije koje se sistematski ponavljaju ili traju dugo. Sada bi trebalo da shvatite šta vam daje određena nepovoljna situacija. Čak i ako ono što se dešava donosi probleme, poteškoće i iskustva, iz nekog razloga vam je potrebno.
U psihološkoj nauci postoji termin „sekundarna korist“ – to jest, implicitna korist od specifične, često negativno obojene situacije. Takvu korist subjekt obično ne razumemo, ali ne dozvoljava „prekidanje kruga“. Prilično je teško prihvatiti ideju da postoje određene prednosti naizgled negativnih događaja. Iz tog razloga, evo nekoliko pitanja na koja je korisno odgovoriti: Kakva je korist da je to tako? Šta nije u redu sa ovim? Šta bi se promenilo na bolje u životu da nije tako? Šta bi se promenilo na gore u životu da nije tako? A sada je vreme da razmislite da li ste spremni da nešto promenite. Zamislite da ste do sada živeli, obavljali određene društvene uloge. A niste navikli ste da ovako živite, javljaju se sumnje i kolebanja.
Sledeći korak je da shvatite zašto se sve dešava onako kako jeste, drugim rečima, ko je i kada napisao ovu stranicu u vašem scenariju. Pokušajte da se setite u koje vreme se ovaj krug zatvorio, kada je pokrenut lanac događaja. Kada odlučite – ili neko odluči umesto vas – da ne budete uspešni, samouvereni, tvrdoglavi... Izuzetno je teško korenito promeniti sopstveni život i scenario (pogotovo kada je scenario roditeljski). Dajte odgovor na pitanje - šta tačno radite da bi se ova situacija ne bi nastavila (ponovila). Na kraju krajeva, vi ste ti koji dozvoljavate da se dogode određeni događaji. Deluješ ili ne glumiš, međutim, u svakom slučaju, ti biraš.
Poslednji korak je da razumete šta treba da uradite (ili obrnuto, da ne radite) da biste svoj život usmerili u poželjnom, povoljnijem pravcu. Naš životni scenario je već postavljen do 21. godine (o tome je bilo reči gore). Ali posmatrajući to nepristrasno, od samog početka možete analizirati nepoželjne pojave, tražiti rešenja i graditi život u skladu sa svojim željama, interesovanjima i težnjama.
Prevod teksta: https://econet.ru/articles/zhiznennyy-stsenariy-kto-na-samom-dele-upravlyaet-vashey-zhiznyu
Prevod i obrada Jelena Muratović - bebamur.com