Postoji veza između bolesti i emocija.
|
Emocije ne proizilaze iz ničega, već su povezane sa načinom na koji tumačimo šta se dešava sa nama; Ove reakcije mogu dovesti do fizioloških simptoma. Kao što fizičke bolesti utiču na naše raspoloženje i izazivaju strah ili zabrinutost, mnogi psihološki problemi se odražavaju na naše tijelo.
|
Kada odnos uma i tijela nije u harmoniji zbog neprijatnih osjećanja, negativnih osjećanja, niskog samopoštovanja i stresnih situacija, javljaju se psihosomatske bolesti. One se smatraju fizičkim poremećajima čiji izgled i kurs mogu biti povezani sa psihološkim faktorima. Govoreći o psihosomatskim simptomima, govorimo o fizičkim poremećajima kod kojih se ne može napraviti medicinska dijagnoza.
Projekcija emocija na tijelo
Postoje različiti oblici manifestacije u vezi sa poremećajima ili fizičkim promjenama vezanim za psihološke faktore:
Digestivne promjene: iritabilno crijevo ili sindrom iritabilnog crijeva. Oni su vezani za ljutnju i agresiju.
Srčani i kardiovaskularni sistem: vezani su za euforiju, histeriju, uzbuđenje, preosjetljivost i nervozu.
Respiratorne promjene: kada se pati od depresije, prije faktora iznenađenja ostajete bez daha, emocije se guše i povećava anksioznost.
Endokrine promjene: funkcionisanje endokrinih žlijezda je poremećeno emocionalnim disbalansima kao što su anksioznost, sumnja, skepticizam i ljubomora.
Genito-urinarni sistem: vezan je za strah, nedostatak samopoštovanja, stidljivost i očaj.
Dermatološke ili kožne promjene: one su povezane sa teškoćama u komunikaciji kada neko želi da nametne sopstvenu volju, višak autoriteta i kontrolu nad drugima.
Naše tijelo vrišti kada emocije ne govore
Isti poremećaj može imati različite fizičke manifestacije u zavisnosti od stanja uma. Dokazano je da u prisustvu bolesti kao što je rak ili fibromialgija, ako se nauči da upravlja emocijama i da pronađe određena emocionalna ravnoteža to pomaže pri oporavaku pacijenta.
Kada se emocije ne izražavaju, postoji deficit u mentalizaciji emocija, tjelesni osjećaji se rijetko pojavljuju ili uopšte nijesu povezani sa mentalnim stanjima.
Vrlo važan koncept koji se odnosi na nemogućnost izražavanja emocija je aleksitimija. Opisuje grupu simptoma koji se primjećuju kod osoba sa psihosomatskim bolestima koji imaju poteškoća u identifikaciji i percepciji emocija, kao i osiromašenju sopstvene mašte.
Različiti su uzroci aleksitimije tu su uključene nasledne, genetske, neuronske, moždane povrede ili traume. Ljude sa aleksitimijom često opisuju drugi, čak i njihovi voljeni, kao hladne i udaljene. Oni su oskudni u pogledu empatičnih vještina i imaju velike poteškoće u razumijevanju i efektivnom uzvraćanju osjećanja drugih ljudi.
|
|
Emocionalna represija (Potiskivanje neugodnih sadržaja iz pamćenja )
Kod aleksitimije govori se o postojanju fenomena emocionalne represije. Represija služi za održavanje bolnih ili neprijatnih iskustava van svijesti. Pojedinci je koriste kao defanzivnu strategiju i stoga imaju manje pristupa emotivnim sećanjima, posebno negativnim ili neprijatnim događajima.
Emocionalni blok je odgovor mnogih ljudi na patnju koju su doživjeli kao prijetnju ili ozbiljnost; ovaj blok se ogleda u poteškoćama u prepoznavanju i prilagođavanju svojih emocija s namjerom samozaštite od patnje. Međutim, daleko od zaštite, ovaj emotivni stil ima ozbiljne kliničke i socijalne posledice. Ono što usta nijesu izgovorila, vrištalo je iz tijela.
Mi sami izazivamo mnoge bolesti kroz potisnute emocije.
Prevod teksta:https://lamenteemeravigliosa.it/cuore-non-piange-fa-corpo/
Prevele: Ana i Beba Muratović - bebamur.com